Co se sází na zahradě na podzim
Ze zeleniny můžete na podzim sázet i petržel, ředkvičky, salát, cibuli, pastinák a mrkev. Nezapomeňte je chránit překrytím netkanou textilií, až se budou blížit první mrazy. Z bylin si můžete dovolit na podzim zasadit levanduli, šalvěj nebo mateřídoušku, které jsou velmi odolné.
Archiv
Jaké trvalky se stříhají na podzim
šanta, pivoňka, kosatec německý, dračík vousatý, šalvěj hajní, orlíček, dymnivka žlutá, jarmanka větší, denivka, záplevák podzimní, rozrazil klasnatý, kokarda velkokvětá, slunečnice pozdní, sléz velkokvětý, sasanka japonská, pomněnkovec velkolistý, kopretina šarlatová, baptisie jižní, řebříček a trvalky, které jsou …
Co se dá pěstovat na podzim
Nemůžeme samozřejmě zasadit vše, na co si vzpomeneme, jde jen o některé druhy, které mají podzimní výsev v oblibě. Jedná se především o zimní salát, ozimé cibule, mrkve, kadeřavou petržel, hlávkovou kapustu, česnek, ředkvičky, zimní pórek, špenát, pastinák.
Jak připravit zahradu na podzim
Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahraděNaposledy posekejte trávník.Pravidelně shrabujte listí.Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.Na zimu zahradu dokonale odplevelte.Zahradu často zalévejte.Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.
Archiv
Co sázet na zimu
Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy můžeme vysévat mrkev, kořenovou i naťovou petržel, cibuli a včetně šalotky, zimní odrůdy česneku (paličák i nepaličák), košťálovin (např. květák Arktur a hlávková kapusta Arkta) a také přezimující špičaté zelí.
Co se dá sázet v září
I začátkem září je v klidu možné vysadit některé druhy zeleniny. V tomto období je ideální zasít ředkvičky či raný salát. Vysít můžete také i listový špenát, který budete moci sklízet již začátkem jara. Stejně tak jako špenát můžete zasadit i petržel, či kerblík.
Co s trvalkami na podzim
Trvalky, které jsou stálezelené, v podstatě nekrátíme, odstraníme jen odkvetlá květenství a poškozené, osychající nebo deformované listy. Mezi trvalé porosty v zahradě patří i okrasné trávy. Ty také nekrátíme, jejich trsy svážeme k sobě provázkem, aby se nepolámaly větrem, a ponecháme do jara.
Kdy stříhat keře na podzim
Počkejte, až začnou žloutnout, ohnou se jim stonky k zemi nebo začnou tvořit semena. Keře a křoviny lze zkrátit na čtvrtinu jejich velikosti. Může se to však lišit podle konkrétního typu dané rostliny.
Co se sází na zimu
Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy lze vysévat tuto zeleninu:mrkev.petržel kořenovou i naťovou.pastinák.cibuli, včetně šalotky.zimní odrůdy česneku, paličáku i nepaličáku.ozimé odrůdy košťálovin (například květák Arktur a hlávková kapusta Arkta)přezimující špičaté zelí
Co se stříhá na podzim
Na podzim ostříhejte růže. Můžete ostříhat i trvalky a keře, které zežloutly a jejich stonky se ohnuly k zemi. Keře a křoviny lze dokonce zkrátit na čtvrtinu jejich velikosti. Zde se ale řiďte pokyny ke konkrétní rostlině, které naleznete např.
Jak se připravují rostliny na zimu
Zimu přežívají pupeny na výhonech při zemi a uprostřed přízemní růžice listů, takže jsou chráněné i sněhem. V půdě přežívají hlízy, cibule, oddenky a kořeny. Nadzemní části na podzim uschnou a na jaře vyrostou nové. Opadavé listnaté a jehličnaté dřeviny vytváří plody se semeny.
Co pěstovat ve skleníku na podzim
Pro tu se hodí například kozlíček polníček, špenát, ozimý salát, listová petržel, kerblík a další. Předpěstovat si také můžete vlastní sazenice kedlubny, květáku, hlávkové kapusty a další, díky nimž získáte před ostatními pěstiteli náskok a vlastní zeleninu budete moci sklízet už brzy na jaře.
Co se Sklizi v zime
K zeleninám, které se sklízejí i během zimního období, patří například zimní kapusta, zimní cibule, zimní salát, špenát, petržel, černý kořen, pastinák nebo polníček. Nejznámější a nejpěstovanější je ale kadeřávek, pór a růžičková kapusta.
Co se dělá na zahradě v září
V okrasné zahradě přeje září výsadbě trvalek, cibulovin, vřesů a růží Začátek podzimu je ideální pro výsadbu, přesazování a dělení trsů trvalek – díky častějším dešťům a nižším teplotám se v půdě udrží více vlhkosti, sazenice tak snadněji zakoření.
Co zraje v září
Postupně zrají podzimní a raně zimní hrušky, švestky i jablka, dozrávají také pozdní broskve či ostružiny. V září je také čas ke sklizni dvakrát plodících jahod. Skladujte pouze zdravé plody a pravidelně je kontroluje, pokud budou nějaké kusy nahnilé nebo napadené hmyzem, tak je ihned vyhoďte.
Co dát do truhlíku na podzim
Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.
Co Rezat na podzim
Na podzim prořezáváme především peckoviny (višeň, slivoň, třešeň, broskvoň, meruňka). Ty natahují zpět do kořenů potřebnou mízu, a pokud se správně neošetří, nezastřihnou, mohly by během zimy uhynout. Zaměřtíme se především na větvemi obtěžkané stromy, kterým se nedostává dostatek světla.
Jak ošetřit jabloně na podzim
Ovocné stromy bychom měli již od poloviny října, ještě předtím, než listí úplně všechno opadá, přestříkat roztokem s močovinou. Močovina je preventivní opatření před strupovitostí. Později, když je listí už všechno opadané, je vhodné strom ošetřit přípravkem Kocide 2000 s obsahem mědi.
Jaké keře sázet na podzim
V průběhu října je vhodný čas i na sázení kvetoucích okrasných keřů. Šeřík, zlatici (nazývanou obvykle zlatý déšť), kdoulovec, tamaryšek nebo trojpuk. Jáma na sázení by měla být o něco větší než kořenový bal, na dno můžete dát lopatu přesátého kompostu.
Co udělat s Matou na podzim
Máta klasnatá kvete až do pozdního září. Na podzim je dobré mátu co nejvíce ostříhat a nasušit na zimu. Na jaře rychle vyženou nové výhony a zmlazené keříky vypadají lépe než zdřevnatělé.
Co dát do truhlíku na zimu
Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.
Čím obalit květináč na zimu
Není možné zazimovat samozavlažovací květináče a truhlíky. Celý květináč obalte bublinkovou folií nebo izolujte snopy slámy a pečlivě svažte. Horní část rostliny obalte prodyšným materiálem. Vhodné jsou netkané textilie nebo větvičky chvojí.
Jak sázet rajčata ve skleníku
Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.
Kdy se sází rajčata do skleníku
Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.
Co se dá sázet v říjnu
Během října můžeme sázet do země cibuloviny, jež ozdobí naše záhony v prvních jarních měsících, jako jsou například hyacinty, tulipány, narcisy, dále modřence, ozdobné česneky, ale také například venkovní bramboříky či kosatce.