Co je PTP Bridge AP?

Co je to Bridge Mode

Funkce Bridge Mode (Režim přemostění) se používá k bezdrátovému propojení dvou izolovaných sítí. Pokud je tato funkce zapnuta, bezdrátoví klienti se nebudou moci připojit k routeru.

Jak nastavit Mikrotik jako bridge

Nastavení se provádí v záložce "Wireless" -> "Interfaces" -> "Wireless". První jednotka se v této záložce nastaví do módu "bridge" a druhá do módu "station bridge". Nastavení SSID, šířky kanálu a frekvence se provádí na straně jednotky s módem "bridge".
Archiv

Jak nastavit Mikrotik jako switch

Switch se v Mikrotiku konfiguruje velmi jednoduše – přes Bridge. V prvním kroku vytvoříte jeden nebo více Bridgů. Bridge je virtuální interface, který může mít svoji IP. Přiřazením fyzických portů pod tento interface dojde k jejich propojení na L2 – čili vytvoření switche.

Co je režim AP

Režim přístupového bodu se používá pro připojení k bezdrátovým klientům (karty bezdrátového adaptéru) stolní počítače, notebooky a PDA. Wireless klienti mohou komunikovat pouze na AP v režimu přístupového bodu. umožňuje komunikaci AP s dalším AP.

Co je to AP

AP (Access point) označuje přístupový bod, díky kterému se mohou lidé připojit k bezdrátové Wi-Fi síti. Většinou má podobu malého zařízení s patřičným softwarem. Díky přístupovým bodům můžete nastavovat různé úrovně oprávnění přístupu do sítě pro jednotlivé zaměstnance, některým přístup omezit nebo přímo odepřít.

Jak se připojit na MikroTik

Vše, co potřebujete, je připojit se k routeru MikroTik přes Wi-Fi síť nebo pomocí síťového kabelu, přes prohlížeč přejděte na IP adresu 192.168.88.1, nastavit potřebné parametry a uložit.

Jak nastavit CAPsMAN

Základní nastavení WiFi kontroler se nastavuje nejjednodušeni přes winbox nebo webový prohlížeč v menu CAPsMAN (Controlled Access Point system Manager). Jednotlivé záložky umožňují sestavit jednu nebo více konfigurací a přiřadit je konkrétním nebo všem Mikrotik Access Pointům.

Jak se nastavuje VLAN

Nastavte VLAN pro rozhraní.Ve web GUI přejděte do Rozšířeného nastavení > LAN > záložka IPTV.V záložce Vybrat ISP Profil vyberte Manuální nastavení.V záložce Internet zadejte VLAN ID, který jste dostali od svého poskytovatele internetových služeb.Jděte do Rozšířeného nastavení > WAN > záložka Internetové připojení

Jak se připojit k routeru MikroTik

Router si připojte UTP kabelem z jednoho ze čtyř LAN portů s počítačem nebo se připojte přes síť Wi-Fi. Wi-Fi v tovární nastavení není zaheslovaná. Do konfiguračního menu se dostanete na adrese http://192.168.88.1/ z webovém prohlížeče. K přihlášení do administrace zadejte Login: admin a Password nechte prázdné.

Jak zapojit router jako Access Point

Když se poprvé přihlásíte na stránku nastavení routeru, budete automaticky přesměrováni na stránku rychlého nastavení internetu (QIS). Nebo přejděte na záložku Správa -> Provozní režim, vyberte režim přístupového bodu (AP) a klikněte na Uložit.

Jaký je rozdíl mezi routerem a Access Point

Hlavním rozdílem je tedy to, že router se stará jak o připojení k internetu (WAN), tak o správu místní sítě a všech připojených zařízení i komunikaci v ní. Přístupový bod (AP) je naproti tomu pouze dílčí zařízení v rámci místní sítě, které rozšiřuje dosah Wi-Fi signálu a v dané síti umožňuje připojení více zařízení.

Co je AP zařízení

WiFi Access point (AP) vysílá signál pro bezdrátové připojení k síti. Především ve veřejných prostorech se používá bez routeru, každé zařízení tak přistupuje přímo k internetu a jeho identita není nijak skryta.

Jak nastavit wifi router Mikrotik

Jak nastavit Mikrotik router pro Terminátor od CETINZapojte Terminátor do zásuvky a telefonní sítě.Připojte se k Mikrotik routeru pomocí programu Winbox nebo přes internetový prohlížeč na adrese 192.168.88.1.Přejděte do záložky Quick Set.Nastavte název své Wi-Fi sítě pro 2.4 GHz a 5 GHz síť.

Jak zabezpečit Mikrotik

Safe Mode. Safe Mode je velmi efektivní pomůcka. Především pokud konfigurujete Mikrotik vzdáleně na jiné lokalitě a hrozí, že byste se mohli tzv uříznout. Když kliknete na tlačítko Safe Mode, tak od toho okamžiku si Mikrotik pamatuje všechny změny, které jste udělali.

Co to je VLAN

VLAN (Virtual Local Area Network) slouží k logickému rozdělení sítě nezávisle na fyzickém uspořádání. Rozděluje kabelová a bezdrátová zařízení v jedné síti do menších samostatných skupin. Jednotlivé VLANy jsou oddělené a pokud je mezi nimi potřebná komunikace, musí procházet routerem.

Jaké tagování může používat VLAN

IEEE 802.1q tagging

Protokolu IEEE 802.1q se říká také trunking protokol nebo dot1q tagging. Jedná se o standardizovanou metodu, kterou podporují všechny moderní switche s podporou VLAN. Funguje na principu tzv. tagování.

Co je to RouterBOARD

MikroTik RouterBOARD je označení pro základní desky umožňující rozšíření na míru. Integrovaný procesor a operační paměť zajišťují chod systému MikroTik RouterOS, zatímco síťové karty, bezdrátové antény či jiné zvolené příslušenství činí MikroTik RouterBOARD síťovým prvkem odpovídajícím přesně vašim požadavkům.

Jaký router za Terminátor

Jako vhodný router do kterékoli domácnosti i pro využití s Terminátorem mohu vřele doporučit produkt Tenda TX3. Aktuálně se jedná o nejlevnější Wi-Fi 6 router na trhu.

Jak vytvořit domácí síť LAN

Stačí, když kliknete na Start – Nastavení – Síť a internet. Zde si v levném menu vyberte možnost Ethernet a dejte Změnit možnosti adaptéru. Rázem se před vámi otevře seznam všech síťových prvků, které můžete využívat. Ať už je to připojení skrze LAN, Wi-Fi, VPN a další.

Co se starým routerem

Jestliže pracujete doma, můžete si pomocí staršího routeru oddělit domácí a kancelářskou síť. Připojte všechna domácí zařízení k domácí síti hlavního routeru. Následně propojte oba routery pomocí LAN kabelu a připojte všechna kancelářská zařízení ke staršímu routeru.

Jak nastavit router jako Access Point

Když se poprvé přihlásíte na stránku nastavení routeru, budete automaticky přesměrováni na stránku rychlého nastavení internetu (QIS). Nebo přejděte na záložku Správa -> Provozní režim, vyberte režim přístupového bodu (AP) a klikněte na Uložit.

Jak zálohovat Mikrotik

Mikrotik se standardně zálohuje volbou Files – Backup, kdy vytvoří zálohu pro člověka v nečitelné podobě. Pokud si chcete konfiguraci prohlédnout v textové podobě, použijte jeden z následujících příkazů v terminálu. Tedy klikněte v levém menu Winboxu na tlačítko New Terminal.

Jak nastavit VLAN na routeru

Vyberte Ethernet LAN jako primární WAN.Vyberte LAN port jako fyzické rozhraní pro připojení k internetu.Jakmile dokončíte nastavení primární WAN, restartujte systém.Nastavte VLAN pro rozhraní.V záložce Internet zadejte VLAN ID, který jste dostali od svého poskytovatele internetových služeb.

Co je port trunking

Jako trunk označujeme port, který je zařazen do více VLAN. Jednoduše řečeno pomocí VLAN můžeme dosáhnout stejného efektu, jako když máme skupinu zařízení připojených do jednoho (několika propojených) switche a druhou skupinu do jiného (jiných) switche.

Co je to MikroTik

MikroTik RouterOS je routerový operační systém založený na Linuxu, vhodný zejména pro bezdrátové spoje a jako bezpečný HW firewall popřípadě router se snadnou GUI konfigurací.