Co je Schrader?

Co je Dunlop ventil

Dunlop (DV -Ventil Dunlop) – nazývaný čas na kole. Nejméně časté z nich, dnes hlavně u starších kol. Stejně jako u ventilů Presta se špička před pumpováním odšroubuje a pro vypuštění je třeba vytáhnout malou kartuši.
Archiv

Co je Autoventilek

Autoventilek (AV) je poslední dobou velmi oblíbený. Lze jej snadno nafouknout na benzínové pumpě a je uživatelsky velmi příjemný a jednoduchý na obsluhu. Galuskový ventilek má průměr pouze 6 mm oproti „tradičním“ 8 mm u ostatních typů ventilků. Proto vyžaduje menší otvor v ráfku.

Jak nafouknout velo ventilek

Jak nafoukat úzký galuskový ventilekJako první vyšroubujeme a sundáme z ventilku čepičku. Ta slouží pouze jako kryt.Poté šroubováním zcela povolíme horní dílek ventilku.Následně dílek shora zmáčkneme, aby se uvolnil.Zbývá už jen nasadit na redukci hlavici pumpy a kolo nafoukat.

Jak nafouknout kolo s Autoventilkem

Zpravidla všechny tyto pumpy mají otvor pro foukání autoventilku i galuskového ventilku. Tedy stačí jen správně nasadit a foukat. Na budíku manometru si pak můžete kontrolovat, jak máte nafoukáno.

Jak vybrat pumpu na kolo

Pumpa na kolo musí být vždy kompatibilní s hlavou ventilku. Nejčastěji se setkáte s hlavou typu AV a SV. Mnoho dostupných hustilek je kompatibilní s oběma typy ventilku. Kvalitní pumpa by měla mít hliníkové nebo duralové tělo, spíše vyhnout byste se měli pumpám plastovým.

Jakou dusi na kolo

Velikost duše: zaměřte se na průměr a šířku

U té je potřeba sledovat dva faktory: průměr a šířku (tloušťku). Průměr duše – měl by být stejný, případně podobný jako průměr ráfku kola. Výhoda je, že jedna duše se dá použít i na více rozměrů kol. Šířka duše – u šířky duše záleží na použitém plášti.

Jak vybrat ráfky na kolo

Při výběru se zaměřte hlavně na průměr, vnější a vnitřní šířku, výšku, počet děr nebo na to, jestli je ráfek z výroby připraven na případný bezdušový provoz. Doporučujeme ráfky značek WTB, DT Swiss, Mavic nebo Force.

Jak zjistit velikost duše na kolo

Rozměry duše se udávají v několika standardech. Nejpřesnější a nejjednoznačnější je označení ETRTO (European Tire and Rim Technical Organisation), které udává šířku a vnitřní průměr pláště v milimetrech, např. 37-662, což znamená šířku 37 mm a vnitřní průměr 622 mm.

Jak nahustit kolo

„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.

Jak foukat galusku

Galusky s volně vloženou duší se foukají podobně jako pláště, takže okolo 8 barů, galusky s „vlepenou“ duší se dají foukat až na hodnoty 11-12 barů. Volba galusek, jejich foukání je závislé na typu použití, profilu a povrchu závodu a dá se tedy zařadit do „alchymie“ jednotlivých týmů.

Jak se mění ventilek na autě

Ucházející ventilek auto ventilekodfouknout přes ventilek prudce vzduch (někdy je ve ventilku nečistota a ta se vyfoukne)dotáhnout po nafouknutí ventilek (některé auto ventilky mají kovovou čepičku s ochranou gumou.vyměnit celou kuželku (vyšroubovat vnitřek ventilku a vyměnit za nový)

Jak nafouknout jízdní kolo na benzínce

Odšroubujte čepičku, která chrání ventil. K ventilku připevněte koncovku hadice od kompresoru, dokud neuslyšíte zasyčení vzduchu vycházejícího z pneumatiky. Poté kompresor na čerpací stanici začne dofoukávat vzduch. Jakmile tlak v pneumatikách dosáhne správné hodnoty, kompresor se vypne.

Jak funguje pumpa na kolo

Pokud tlačíme směrem dolů na pumpu, vznikne nám tlak, který otevře výstupní ventil a zároveň zavře vstupní ventil. Vzduch pak může kolovat z válce pumpy ven. Pokud tlačíme směrem vzhůru, pod pístem vznikne podtlak, který „vcucne“ výstupní klapku a ta se zavře.

Jak zjistit průměr kola

Konkrétní označení lze obvykle najít na bočních stranách plášťů. Základním značením u plášťů jsou palce, kdy se pneumatiky na jízdní kola vyrábí v průměrech 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 27.5, 28 a 29 palců. Druhé číslo udává jejich šířku. Finální forma označení je tedy například 26×2,1.

Co znamenají čísla na plášti

Například plášť označený 26×1,40 má jmenovitý vnější průměr 26 palců a šířku 1,40 palce. Některé pláště mají také rozměry ve zlomkových palcích, například 26×1⅜x1¼. Tyto hodnoty představují vnější průměr, výšku a šířku pláště.

Co je kevlarová patka

Patka pláště

Velmi důležitou částí pláště je patka, tedy okraj, kterým plášť drží v ráfku. Patka může být buď drátěná, nebo kevlarová. Kevlarová patka je sice dražší, ale je lehčí, lépe sedí v ráfku a umožňuje snazší montáž. Plášť s kevlarovou patkou lze nasadit většinou i bez použití montpák.

Jak moc nafouknout kolo u auta

U osobních aut se budou správné hodnoty tlaku typicky pohybovat kolem 2,3 baru. Může to být více, může to být méně – vždy záleží na vašem automobilu, nikoliv na výrobci pneumatik. Ty „nejsprávnější“ hodnoty nejsnáz najdete na karoserii automobilu, lépe řečeno na štítku, který je na ní nalepený.

Jak hustit Gravel kolo

Šíře plášťů je 3 – 5 cm a foukáme je na 4 – 5 barů na jízdu po silnici, na všestrannou jízdu zejména terénem je pak ideální tlak v pneumatikách 2-3 bary. Mnoho jezdců volí bezdušové pláště, které se mohou nafouknout méně, mají lepší přilnavost k povrchu a je na nich nižší riziko defektu.

Jak funguje ventilek

Uvnitř ventilku najdeme pružinový kolík, který funguje jako zpětný ventil. Po jeho stlačení lze z duše vyfouknout vzduch. A na stejném principu funguje i nafukování. Hlava pumpy vyvine na kolík tlak, čímž umožní, aby do duše proudil vzduch.

Jaký je závit na Autoventilku

Autoventilek pevně šroubovaný do závitu 1/8''

Jak sundat ventilek z kola

Starý ventil odřezat nožem a odbrousit. Okolí ventilu obrousit na tloušťku stěny duše.Šroubovací ventil vložit do duše.Vulkanizační roztok F nechat úplně zaschnout.Z podložky PS odstranit stříbrnou krycí folii.Podložku PS přilepit na poškozené místo a dobře přitlačit zavalovacím kolečkem.

Jak správně hustit kolo

„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.

Jak foukat Galušky

Galusky s volně vloženou duší se foukají podobně jako pláště, takže okolo 8 barů, galusky s „vlepenou“ duší se dají foukat až na hodnoty 11-12 barů. Volba galusek, jejich foukání je závislé na typu použití, profilu a povrchu závodu a dá se tedy zařadit do „alchymie“ jednotlivých týmů.

Co to je hustilka

Hustilka je ruční vzduchová pumpička (ruční nebo nožní kompresor na manuální resp. animální pohon), jež je primárně určena pro huštění pneumatik malých vozidel jako jsou jízdní kola, koloběžky, ruční vozíky, malé motocykly apod.

Jak vybrat Hustilku na kolo

Při výběru hustilky na kolo je nejdůležitější se přesvědčit, že hlava hustilky je kompatibilní s ventilkem, který máte na kole. Vybírat dále bude dle provedení mezi hustilkami ručními, dílenskými nožními a hustilkami na CO2. Samostatnou kapitolou jsou hustilky na vidlice a tlumiče.