Co je to AM a FM?

Co je to AM rádio

AM rádio (Amplitude Modulation) je typem rozhlasového vysílání, který využívá amplitudovou modulaci zvuku. AM rádio má menší frekvenční rozsah než FM rádio, což znamená, že kvalita zvuku může být nižší.

Co je rádio FM

FM je běžně využívána v pásmu VHF pro kvalitní přenos zvuku. Zvuk u klasických analogových televizních soustav je také přenášen za použití frekvenční modulace, pro komerční i radioamatérské komunikační účely je využívána její úzkopásmová forma.

Jak funguje FM rádio

Princip. Přenášený akustický (zvukový) signál je tvořen z poměrně nízkých kmitočtů (zhruba 30 Hz – 15 kHz), které by se jako elektromagnetické vlny nedaly vysílat a šířit. Proto se zvukový signál moduluje na podstatně vyšší kmitočty, tzv. nosné vlny, které se snadno vyzáří do prostoru vysílací anténou.

Co to je modulace

Modulace je proces v čase, kterým se mění charakter nosného signálu pomocí modulujícího signálu. Při modulaci se užitečná informace vtiskne na nosný signál v zařízení, které nazýváme modulátor. Modulace se velmi často používá při přenosu nebo záznamu elektrických nebo optických signálů.

Co je to AM

AM je zkratka pro latinský název Ante Meridiem = „před polednem". Jedna hodina ranní tak bude mít tvar 1:00 AM. PM je zkratka pro latinský název Post Meridiem = „po poledni". Jedna hodina odpoledne bude zobrazena jako 1:00 PM.

Jakou má frekvenci rádio

Dnes se u nás používá výhradně FM vysílání v pásmu 87-108 MHz, proto je potřeba si ověřit možnost příjmu těchto kmitočtů na vašem zařízení.

Jak poslouchat rádio bez internetu

NextRadio Android / Mac

Ať už se rozhodnete vyhledat v prohlížeči výraz NextRadio download Android free, nebo NextRadio stáhnout zdarma získáte offine rádio. Ať už nechcete platit za mobilní data navíc, nemáte přístup k internetu, nebo vás hudba v mobilu přestala bavit zkuste rádio s NextRadio apk.

Jaké internetové rádio

V našem srovnání jsem ocenili jako vítěze internetové rádio JVC RA-E981B, které umožňuje přehrávat prakticky všechny stanice. Skvělý kompromis mezi cenou a výkonem představuje Sencor SRD 7800, digitální rádio s bohatou výbavou. Nenáročným zákazníkům by mohlo stačit analogové rádio Panasonic RF-2400.

Jak funguje modulátor

Modulátor je elektronický obvod, ve kterém modulační signál v základním pásmu nesoucí informace ovlivňuje jeden nebo více parametrů nosné vlny tak, že vzniká modulovaný signál.

Jak funguje modulace

Modulace je nelineární proces, kterým se mění charakter vhodného nosného signálu pomocí modulujícího signálu. Modulace se velmi často používá při přenosu nebo záznamu elektrických nebo optických signálů.

Jak si zapamatovat AM a PM

Každopádně si málokdo pamatuje, z čeho pochází tato zkratka. Jednoduše am je ráno a pm odpoledne a je to. Proto se můžete setkat s pravopisem: He leaves home at 9 am.

Jak se říká čas v angličtině

Důležitá slovíčka – anglické hodiny

morning – ráno second – sekunda
noon – poledne minute – minuta
afternoon – odpoledne hour – hodina
evening – večer clock – hodiny
bedtime – čas jít spát o'clock – hodin

Které rádio vlastní Babiš

Rádio Impuls je soukromá rozhlasová stanice působící v České republice. Vlastníkem rozhlasové stanice je LONDA spol. s r. o., která spadá pod holding Agrofert, a.s. ze svěřenského fondu Andreje Babiše.

Kdo vlastní rozhlas

Český rozhlas Radiožurnál
Spuštěno 1. ledna 1993
Vlastník Český rozhlas
Šéfredaktor Ondřej Suchan
Stát Česko

Jak naladit rádio na mobilu

Potřebujete k tomu ale využít datové služby od svého mobilního operátora nebo připojit výš telefon k WIFI síti. Konkrétní rádio si můžete posléze „naladit“ prostřednictvím specializovaných aplikací. Mezi nejznámější tuzemské aplikace patří například značka ABradio.cz, ze zahraničních služeb můžete využít TuneinRadio.

Jak poslouchat rádio v mobilu

Program do mobilních telefonů NextRadio zdarma si můžete kdykoli stáhnout a poslouchat rozhlasové stanice. Postačí pokud má váš mobilní telefon FM modul. NextRadio ke stažení je nyní v nabídce zdarma. Funguje stejně jako jiné aplikace pro poslech internetových rádií.

Co to je internetové rádio

Pojmem internetové rádio míníme takovou stanici, která ke svému vysílání nevyužívá běžné rozhlasové, byť digitální (tzv. DAB nebo DAB+) vysílání, ale internet. Zároveň vám ale nic nebrání si takovou rozhlasovou stanici naladit právě v internetovém prohlížeči.

Jak funguje DAB+ rádio

DAB/DAB+ využívá klasického způsobu šíření signálu pomocí sítě vysílačů, podobně jako je to u DVBT v případě televize. Naproti tomu internetové rádio vysílá pouze na internetu. Nepotřebuje žádné vyhrazené frekvence a kmitočty, nicméně nutnou podmínkou je internetové připojení.

Co je RF modulátor

VF modulátor, vysokofrekvenční modulátor (anglicky RF modulator, radio frequency modulator) je elektronický modul nebo samostatné zařízení, které umožňuje připojit přístroj produkující videosignál k televizoru nebo zvukový přehrávač k rozhlasovému přijímači (zpravidla autorádiu) pomocí anténního konektoru.

Jak pracuje rádio a televize

Rozhlasový a televizní signál se přenáší na dálku jako elektromagnetické vlnění ¤. Zvuková informace se namoduluje na nosnou vlnu, která má mnohem vyšší frekvenci (řádově stovky kilohertzů a více), přenáší se prostorem a v přijímači se pak demodulací opět vytvoří zvuková vlna.

Co je to frekvenční zdvih

Frekvenční zdvih (frequency deviation) je absolutní maximum rozdílu mezi frekvencí nemodulované nosné vlny a okamžitou frekvencí signálu. Frekvenční zdvih je základním parametrem frekvenční modulace (FM). Některé dokumenty zavádějí vhodnější pojem špičkový zdvih (peak deviation) ve stejném významu.

Kdy se používá am

AM je zkratka pro latinský název Ante Meridiem = „před polednem". Jedna hodina ranní tak bude mít tvar 1:00 AM. PM je zkratka pro latinský název Post Meridiem = „po poledni". Jedna hodina odpoledne bude zobrazena jako 1:00 PM.

Jak se řekne anglicky 7 30

Alternativně k výše zmíněným můžeme každý čas přečíst i jednoduše tak, jak je: seven thirty – 7:30. three fifteen – 3:15. five forty-one – 5:41.

Jak si zapamatovat am a PM

Každopádně si málokdo pamatuje, z čeho pochází tato zkratka. Jednoduše am je ráno a pm odpoledne a je to. Proto se můžete setkat s pravopisem: He leaves home at 9 am.

Kdo je majitelem Českého rozhlasu

Český rozhlas Radiožurnál
Vlastník Český rozhlas
Šéfredaktor Ondřej Suchan
Stát Česko
Jazyk čeština