Co je to fonetika a Fonologia
Fonologie je nauka o funkci hlásek, zatímco fonetika je nauka o tvorbě hlásek ve zvukovém ústrojí, jejich šíření a vnímání.
Co znamená fonetika
Fonetika (z řeckého φωνή phōnḗ, hlas, zvuk) je věda, která zkoumá zvukové projevy, zejména zvukovou stránku lidské řeči, fyziologický způsob artikulace (tvorby) těchto zvuků, jejich akustickou stránku a jejich vnímání.
Co je to fonem
Základní jednotkou fonologie je foném. Tímto termínem rozumíme zvukový prostředek sloužící k odlišení morfémů, slov a tvarů slov téhož jazyka s různým významem (lexikálním, gramatickým). Liší se od ostatních fonémů téhož jazyka nejméně jednou fonologickou distinktivní vlastností.
Co je Hlaskosloví
a) Hláskosloví – zabývá se zvukovou složkou jazyka a jejím grafickým (písemným) zaznamenáním. Patří sem mj. b) Nauka o slovní zásobě (lexikologie) – zabývá se významy slov a vztahy mezi nimi. Patří sem např.
ArchivPodobné
Co je zvuková stránka jazyka
Zvuková stránka lidské řeči je předmětem zkoumání fonetiky a fonologie. Fonologie popisuje zvukový systém daného jazyka a funkční využití jednotlivých zvukových jednotek, zejména hlásek (fonémů), s ohledem na schopnost rozlišovat význam.
Jak se nazývá vztah dvou fonémů které se liší pouze jedním Fonologicky relevantním rysem
Fonémy stojící v opozici se liší nejméně jednou fonologicky relevantní vlastností, tzv. diferenciačním příznakem.
Co je to Grafém
V lingvistice a typografii je grafém nejmenší, dále už nedělitelná jednotka psaného jazyka. Grafémy zahrnují písmena abecedy, znaky či piktogramy znakového písma, číslice a interpunkční a jiná znaménka.
Co je to Spodoba znělosti
Nejrozšířenější souhláskovou změnou v češtině je tzv. spodoba (asimilace) znělosti. K ní dochází tehdy, jestliže souhláska mění svou znělost (nebo neznělost) vlivem souhlásky sousední, tj. skupina souhlásek se vzájemně přizpůsobí, takže pak jsou všechny její členy buď znělé, nebo neznělé.
Co to je slabika
SLABIKA (sylaba) 1. Nejmenší reálně existující artikulačně‑akustická jednotka řeči. Jde o nejjednodušší a nejtěsnější možnou artikulační jednotu prvků řeči (↗hlásek), která vyhovuje dorozumívání.
Jak se zapisuje výslovnost
Všude tam, kde si zvuková a grafická podoba sice plně neodpovídají, avšak výslovnost lze zachytit pomocí běžných písmen užívaných v češtině, fonetickou transkripci respektujeme. Jde zejména o skupiny dě [ďe], tě [ťe], ně [ňe]; bě [bje], pě [pje], vě [vje], fě [fje] a mě [mňe].
Co je to Grafém a Foném
Někdy se rozlišují termíny grafém a glyf: grafém je každý znak, který nese určitý význam, např. hlásku, slabiku nebo celé slovo (sousloví) glyf je potom jeho konkrétní realizace.
Jak nazýváme složitý Samohláskový zvuk
Zvláštností je neutrální poloha jazyka při artikulaci: dík ní vzniká specifický samohláskový zvuk označovaný jako neutrální vokál [ə], ev.
Kdy je R znělé a kdy neznělé
A teď konečně ta dvě Ř! 😂 Mezi dvěma samohláskami nebo vedle znělé souhlásky říkáme znělé Ř (řeka, bořit, břemeno, keřem), ale na konci slov a vedle neznělých souhlásek neznělé Ř (keř, přání, tvář). 👅 Neznělé Ř je takové slabší, jazyk při jeho artikulaci a při vibraci do tvrdého patra téměř nenaráží.
Co to jsou párové souhlásky
Párové hlásky jsou b/p, d-t, ď/ť, g/k, h/ch, v/f, z/s, ž/š. První z dvojice je vždy hláska znělá, druhé hláska neznělá.
Co je samohláska a souhláska
Samohlásky krátké : A,E,I,Y,O,U.Samohlásky dlouhé: Á,É,Í,Ý,Ó,Ú,ŮDvojhláska: OU.Souhlásky tvrdé: H,CH,K,R,D,T,N.Souhlásky měkké: Ž,Š,Č,Ř,C,J,Ď,Ť,ŇSouhlásky obojetné: B,F,L,M,P,S,V,Z.
Jak se dělí slabiky
Slabiku může tvořit:1 samohláska (a, e, i, o, u): A-li-ce, e-lek-tri-ka, ú-nor, o-rel, Iva,kombinace souhlásky/souhlásek a samohlásky/samohlásek: krá-va, ho-tel, ško-la, mou-ka, au-to, gauč,souhláska/souhlásky a slabikotvorné r nebo l: vlk, mr-kev, smrk, kr-ko-vič-ka, dr-voš-těp, hr-nec.
Jak se čte Ə
Jak se /ə/ vyslovuje Samohláska /ə/ vlastně nezní nijak výrazně. Označuje se také jako redukovaná samohláska nebo neutrální samohláska. Abychom se ji naučili vyslovovat, zkuste si říct začátek české abecedy, ale místo á, bé, cé, dé říkejte jen zřetelně samotná písmena a, b, c, d.
Jak se čte Mallorca
V cestovních kancelářích se často můžeme setkat s tvary malorca, malorka či mallorka jak se ale jmenuje tento ostrov doopravdy Mallorca je největší z baleárských ostrovů a místní jej nazývají katalánsky /ma'ľorka/ či španělsky /ma'ďorka/.
Co jsou Grafémy
V lingvistice a typografii je grafém nejmenší, dále už nedělitelná jednotka psaného jazyka. Grafémy zahrnují písmena abecedy, znaky či piktogramy znakového písma, číslice a interpunkční a jiná znaménka.
Co jsou znělé souhlásky
Výraznou charakteristikou českých souhlásek je znělost. Pokud při artikulaci kmitají hlasivky, vzniká tzv. základní tón, který je nedílnou součástí jak samohlásek, tak znělých souhlásek (b, d, ď, g, v, z, ž, znělé ch, h, ř, dz, dž; j, l, r, m, retozubné m, n, ň, měkkopatrové n).
Kde se vzalo v češtině r
České ř vzniklo ve staré češtině už během 13. století (nejstarší písemné doklady, z nichž lze usuzovat na existenci ř, jsou z r. 1237), a to z každého tzv. palatalizovaného [r'].
Co je to samohláska a souhláska
Samohlásky A, Á, E, É, Ě, I, Í, O, Ó, U, Ú, Ů, Y, Ý označujeme jedním kolečkem o. Dvojhlásky au, ou a eu také označujeme jedním kolečkem. Souhlásky: Souhlásky označujeme jedním křížkem x.
Jaká je souhláska g
Pravé a jedinečné souhlásky, znělost
Vlastnost | Samohláska | Souhláska |
---|---|---|
pravá znělá | ||
vokálnost (F1, F2 …) | + | – |
konsonantnost (šum) | – | + |
Zástupci v češtině | a, e, i, o, u á, é, í, ó, ú | b, d, g, v, z ž, h, ř, ʒ, ǯ |
Jaké jsou samohlásky
Ve spisovné řeči rozlišujeme samohlásky jednoduché (monoftongy) i, í, e, é, a, á, o, ó, u, ú a dvojhlásky (diftongy) ou, eu, au.
Co je to hláska příklad
Rozdíl mezi hláskou a písmenem
Pro lepší představu si uvedeme dva příklady: když po nás oční lékař chce, abychom četli z tabulky, přečteme R jako er – jedná se tedy o písmeno, naopak logoped se nás snaží naučit vyslovovat r, opakujeme po něm tedy nahlas r – tady se jedná o hlásku.