Co je to fáze vlnění
Fáze vlny je bezrozměrná veličina, která určuje vztah charakteristické veličiny vlny (například výchylky akustického tlaku, intenzity elektrického pole nebo magnetické indukce) k danému místu a času a ke stavu charakteristické veličiny vlny v časovém a prostorovém počátku.
Co je to vlnění
Jako vlnění se označuje šíření určitého rozruchu, zpravidla kmitů, prostorem. Může se jednat o rozruch nejen mechanický (příčná či podélná výchylka, změna tlaku či hustoty) ale i elektromagnetický (změna intenzity elektrického pole, změna magnetické indukce, změna hustoty elektrického proudu) či jiné povahy (např.
Co je to podélné vlnění
U podélného vlnění se částice vychylují rovnoběžně se směrem šíření vlny. Příkladem podélného vlnění je zhuštění pohybující se podél magické spirály. Vodorovnou podélnou vlnu vytvoříme tím, že budeme jeden konec magické spirály natahovat a stlačovat.
Jak se šíří vlnění
Vzbudíme–li v pevném tělese výchylku určitého směru, šíří se v jejím směru podélná vlna, ve směrech kolmých k směru původní výchylky se šíří vlna příčná. Obě vlny se šíří různou rychlostí, podélná rychleji. V kapalinách a plynech se příčné vlny nešíří. Kapalinami a plyny mohou tedy postupovat jen vlny podélné.
Co se stane s vodni hladinou po dopadu kamene
Př.: V místě dopadu kamene na vodní hladinu vznikne kmitavý rozruch, který se v podobě vln šíří všemi směry. Plovoucí předměty v určité vzdálenosti od místa dopadu se v okamžiku, kdy je dostihne vlna, rozkmitají. To znamená, že kmitavý rozruch se z jednoho místa přenesl na jiné místo a tam vzniklo kmitání.
Jak určit počáteční fází
y = ym sin (wt +j0 ) Veličina j0 je počáteční fáze kmitavého pohybu. Určuje hodnotu okamžité výchylky či jiné veličiny harmonického kmitání v počátečním okamžiku.
Co je to fázová rychlost
Fázová rychlost je ve fyzice rychlost, s jakou se pohybuje fáze vlnění prostorem. V homogenním prostředí je to kolmá rychlost šíření vlnoplochy. Vrchol monochromatické vlny (červený bod) se pohybuje fázovou rychlostí směrem doprava. Fázová rychlost může překročit rychlost světla ve vakuu.
Co to je vlnová délka
Vlnová délka je parametr vlnění, který charakterizuje jeho prostorovou periodicitu. Udává nejmenší vzdálenost dvou korespondujících bodů na šířící se vlně, např. dvou maxim nebo dvou minim.
Jak vznika vlnění
Mechanické vlnění vzniká v látkách všech skupenstvích a jeho příčinou je existence vazebných sil mezi částicemi látky – kmitání jedné částice se vzájemnými vazbami přenáší na částice další. Současně se na částice přenáší energie kmitavého pohybu.
Kde se šíří podélné vlnění
Zvuk je mechanické vlnění látkového prostředí, šíří se tedy v plynech, kapalinách i pevných látkách (ve vakuu se zvuk nešíří).
Kdo slyší infrazvuk
Infrazvuk v přírodě
Infrazvuk vzniká přirozeně prouděním větru, šumem stromů nebo hučením vody či moře. Je známo, že velryby, sloni, hroši, nosorožci, okapi a aligátoři používají infrazvuk k dorozumívání.
Jaký je rozdíl mezi kmitáním a vlněním
Kmitání (též oscilace nebo kmitavý děj) je změna, typicky v čase, nějaké veličiny vykazující opakování nebo tendenci k němu. Kmitající systém se často nazývá oscilátor. Dochází-li k přenosu kmitání prostorem, hovoří se o vlnění (např. elektromagnetické vlnění).
Jaký je fázový rozdíl kmitání
fázový rozdíl, což je rozdíl počátečních fází pohybů. Jsou–li okamžité výchylky dvou harmonických kmitání y1 = ym1sin(ωt + φ1) a y2 = ym2sin(ωt + φ2), pak fázový rozdíl jejich kmitání je Δφ = φ1 − φ2.
Co je Okamzita Vychylka
Okamžitá poloha hmotného bodu nebo tělesa při mechanickém kmitání, kterou zaujímá vzhledem k rovnovážné poloze, se označuje jako okamžitá výchylka (též elongace). Právě okamžitá výchylka je veličinou, která se s časem periodicky mění.
Jak zjistit vlnovou delku
Odpověď: Počítáte správně – stačí vydělit rychlost šíření elektromagnetického vlnění (neboli rychlost světla) jeho frekvencí a vyjde vám vlnová délka. Pokud počítáte v základních jednotkách, tedy rychlost v m/s a frekvenci v Hz, pak vám výsledná vlnová délka vyjde v metrech.
Jaká barva světla má největší energii
Barevné spektrum
Nejkratší vlnovou délku, ale nejvyšší frekvenci, má fialová (380 až 430 nm), s nárůstem vlnové délky a poklesem frekvence následují modrá (430 až 500 nm), azurová (500 až 520 nm), zelená (520 až 565 nm), žlutá (565 až 590 nm), oranžová (590 až 625 nm) a červená (625 až 740 nm).
Jak se šíří zvukové vlny
Zvuk je mechanické vlnění látkového prostředí, šíří se tedy v plynech, kapalinách i pevných látkách (ve vakuu se zvuk nešíří). Zdroje zvuku jsou tělesa, ve kterých vzniká chvění, které se přenáší na okolní prostředí a v něm se dále šíří jako postupná vlna mechanického vlnění. Příkladem budiž struna, tyč, blána atd.
Jaký je rozdíl mezi ultrazvukem a Infrazvukem
Jaký je rozdíl mezi infrazvukem a ultrazvukem Infrazvuk – tóny, které mají kmitočty menší než 16 Hz. Ultrazvuk – tóny, které mají kmitočty vyšší než 20 kHz.
Jaké zvíře neslyší
Zvířata slyší daleko lépe než my, lidé. 1) Výborný sluch mají například potkani, kočky nebo ježci. 2) Jeleni, srnci a další popásající se býložravci zase svoje slechy (uši) dokážou výborně natáčet do stran, takže neslyší zvuky jen z jednoho směru.
Jaký druh vlnění je zvuk
Zvuk je mechanické vlnění látkového prostředí, šíří se tedy v plynech, kapalinách i pevných látkách (ve vakuu se zvuk nešíří). Zdroje zvuku jsou tělesa, ve kterých vzniká chvění, které se přenáší na okolní prostředí a v něm se dále šíří jako postupná vlna mechanického vlnění.
Co to je fázový posun
Fázový posun – rozdíl (vzájemné posunutí) fází dvou kmitajících složek jediného kmitavého pohybu, k fázovému posunu dojde například u střídavého proudu, nabývá-li proud a jeho napětí maximálních a minimálních hodnot s časovým posunutím.
Co je to kmitání
Kmitání (též oscilace nebo kmitavý děj) je změna, typicky v čase, nějaké veličiny vykazující opakování nebo tendenci k němu. Kmitající systém se často nazývá oscilátor. Dochází-li k přenosu kmitání prostorem, hovoří se o vlnění (např. elektromagnetické vlnění).
Jak určit počáteční fázi
y = ym sin (wt +j0 ) Veličina j0 je počáteční fáze kmitavého pohybu. Určuje hodnotu okamžité výchylky či jiné veličiny harmonického kmitání v počátečním okamžiku.
V čem se měří vlnová délka
Vlnové délky světla se měří v nanometrech (nm), což je jednotka miliardkrát menší než je metr.
Na jakou barvu je oko nejcitlivější
Barevné spektrum
Lidské oko je nejcitlivější na vlnové délky okolo 555 nm (zelená).