Co je to Kobzole?

Jak se říká bramborám

🥔 Výraz brambor se častěji používá jako označení pro rostlinu a brambora spíše pro potravinu. Používat ale můžeme obě varianty. 🥔 Někde se bramborám také říká zemáky, kobzole, erteple nebo krumple.

Jak se jinak říká bramborám

Bramborám neříkali zemská jablka jen Češi a Němci, také francouzské pomme de terre má stejný význam. Z německého Erdapfel kromě nejznámějšího erteple vznikla i pojmenování herteple, herteplo, jerteple, erpetle, arteple a několik dalších.
Archiv

Co je to Bandory

V našem dnešním významu se název brambor rozšiřoval zejména po čtyřicátých letech minulého století. Dialektismy typu bandor jsou poprvé zapsány r.
ArchivPodobné

Co je to slovo erteple

Z německého Erdäpfel téhož významu, které je složeninou z Erde — země a Apfel — jablko, což je vlastně kalk francouzského pommes de terre čili zemní jablka. Významem srovn. jiné české nářeční zemáky, dále pak pomeranč či ruské помидор.

Odkud se do Čech dostali brambory

K nám se brambory dostaly na začátku 17. století. V roce 1632 se objevují jako pochoutka na stole jihočeského velmože Viléma Slavaty. Ve větším měřítku se rozšířilo pěstování brambor teprve v hladových letech 1771 až 1772 za Marie Terezie, která jich nechala do Čech přivézt značné množství z Pruska.

Která část brambor je jedovatá

Brambory obsahuji jedovatou látku solanin. Odhadovaná smrtelná dávka pro člověka se pohybuje mezi 400 a 500 mg. „Největší množství solaninu je v květech a klíčcích, méně pak v hlízách, které konzumujeme. Z celkového množství v hlíze je 30 až 40 % ve slupce, kolem oček a v klíčcích.

Co je to brambora

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), v běžné řeči jen brambor nebo také brambora, případně i v mnoha lidových a nářečních názvech, ale nejčastěji v množném čísle brambory, je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovité, pěstovaná jako jednoletá plodina.

Jaký rod je brambora

LilekLilek brambor / RodLilek je početný rod rostlin z čeledi lilkovité. Jsou to byliny i dřeviny s jednoduchými či zpeřenými střídavými listy a pětičetnými, většinou pravidelnými květy. Plodem je bobule s mnoha semeny. Rod zahrnuje asi 1500 druhů a je rozšířen po celém světě. Wikipedie

Co je to Ščur

Slovo potkan se do češtiny dostalo až v 19. století. Bylo přejato prostřednictvím slovenštiny z maďarského slova patkány, což je asi zkomolenina latinského slova ponticana „pontská“ (myš). V Čechách se potkanovi říká také německá myš či němkyně, na Plzeňsku rocna, ve Slezsku ščur.

Co je to Palazor

Parasol/Parazol je slunečník, ale někteří lidé toto slovo používají i pro deštník. Dobrý den, měl by to být přístroj proti zmoknutí – deštník.

Kdo privezl brambory

Po dobytí incké říše Španěly v první polovině 16. století putovaly do Evropy kromě mnoha tun zlata a stříbra i některé exotické rostliny, mezi nimi i brambory. Roku 1565 dostal první větší zásilku brambor z Cuzca jako dar španělský král Filip II.

Jak vzniklo slovo brambory

Slovo je odvozené od slova gromberen, což je v jihoněmeckém dialektu "gemahlene Beere" neboli bobule ze země(Podobně vzniklé jako francouzské Pomme de terre) – viz. německá verze tohoto článku. Václav Machek odvozuje slovo brambory z bambol, rozšířenější je však tvar bambule.

Proč se nemají jíst naklíčené brambory

Spolupracuje se zemědělskou výzkumnou službou USDA. Podle něj je odpověď docela jednoduchá. „Naklíčené brambory obsahují vyšší množství glykoalkaloidů, které mohou mít při nadměrné konzumaci pro člověka toxické účinky.

Kdy už Nejist brambory

Kdy brambory nejíst Pokud jsou na první pohled staré, zelené, vysušené, anebo silně naklíčené. Pokud je brambora v pořádku, ale sem tam je zelenější část či „očko“ můžete ji zkonzumovat. Tyto problematické části však vykrojte.

Co to je hlíza

Hlíza je rostlinný orgán různého původu, v němž se ukládají živiny. Bývá ztlustlá, čímž se zvyšuje její kapacita. Hlízy jsou důležité jako zásobárna živin v nepříznivém období, někdy však slouží i k vegetativnímu rozmnožování.

Co je to batáty

Povijnice batátová (latinsky Ipomoea batatas), někdy také povijnice jedlá, je druh tropické rostliny patřící do čeledi svlačcovitých, jejíž kořenové hlízy jsou známé jako batáty či sladké brambory. Jejich oranžová odrůda se v Severní Americe nazývá jam.

Co znamená ostravský čip

Začínající havíř – nováček, se na Ostravsku označoval cyp anebo cip a toto slovo se tam dnes používá i jako nadávka.

Jak mluvit ostravsky

Hlavní zásadou je, že ostravština nemá dlouhé samohlásky a už vůbec ne souhlásky. Říká se, že „Ostravaci maju kratke zobaki“ – nu posuďte sami. – Ostraváci se zásadně oslovují prvním pádem jednotného čísla, "Ty, Josef." Je to tím, že ostravština si vystačí s pouhými šesti pády.

Co je to Šohaj

Příjmení Šohaj vzniklo z nářečního apelativa šuhaj, tj. „mladík“. Jako příjmí je Šohaj doložen již z roku 1429. V současnosti ho u nás nosí 207 obyvatel.

Co je to turkyň

„Turkyň“ nebo také „turkyně“ je totiž starodávné moravské označení pro kukuřici!

Odkud k nám přišli brambory

Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde je Inkové pěs- tovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou prv- ní byly vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolí- vii, v okolí jezera Titicaca a přilehlých územích okolo 15. rovnoběžky jižní šířky v nadmořské výšce 1500-4300 m.

Kde se nejvíce pěstují brambory

Z hlediska regionálního členění se nejvíce brambor pěstuje tradičně v Kraji Vysočina, kde se nachází třetina z celkových ploch osázených bramborami. Rané brambory se zase nejvíce sklízejí v Polabí a na jižní Moravě. Mezi největší producenty brambor v Evropě patří naši sousedé: Německo a Polsko.

Kdo vymyslel brambory

Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde se na náhorních planinách Peru a Bolívie pěstovaly už před 8 000 až 5 000 lety. Do Evropy se brambory rozšířily až v 16. století se zámořskými plavbami.

Kdy už nejíst brambory

Kdy brambory nejíst Pokud jsou na první pohled staré, zelené, vysušené, anebo silně naklíčené. Pokud je brambora v pořádku, ale sem tam je zelenější část či „očko“ můžete ji zkonzumovat. Tyto problematické části však vykrojte.

Kdy jsou brambory jedovaté

Podle odborníků by pokrmy z brambor neměly být konzumovány, pokud mají hořkou chuť. „K jídlu se nehodí staré, vysušené, zelené nebo silně naklíčené brambory, stejně jako bramborové slupky. Zelené části a takzvaná „očka“ by měly být z brambor pečlivě odstraněny,“ uvádí se dále ve zprávě.