Jak vypada kolibřík
Má černobílý zadeček, vypadající jako maličké ocasní peří. Hnědé nenápadně zbarvené tělo kontrastuje se zlatavými křídly, které za letu příliš nevidíme. Výrazná černobílá hlava nese pár tykadel. Oči zdůrazňuje černá maska a šedá „čepička" táhnoucí se až na svrchní část hrudi.
Archiv
Jak létá kolibřík
Kolibřík je zdatný letec, dokáže mávnout křídly až 90krát za vteřinu. Rychlostí 50 kilometrů za hodinu umí letět kupředu jako střela. Kromě toho se dokáže vznášet na místě. Jako jediný zástupce ptačí říše také může létat pozpátku.
Archiv
Co je podobné Kolibříkovi
Dlouhozobka svízelová připomíná na první pohled kolibříka. Ve skutečnosti je to ale motýl. Říká se jí někdy kolibřík Evropy. A není divu.
Archiv
Jaké může být rozpětí křídel kolibříka kubánského
Kolibřík vyhrál díky větším rozměrům. Rozpětí má 16 centimetrů, v břiše kromě motoru a baterie také výkonnou kameru, mikrofon a vysílačku a ve vzduchu vydrží 11 minut.
Co létá na muškáty
Zvlášť je lákají hadince, floxy, komule, tabák, tulipány, prvosenky, violky, šeříky, sporýše a čistce. Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) saje nektar na tzv. motýlím keři – komule Davidova (Buddleia davidii).
Jak vypadá Dlouhozobka Svízelová
Je poměrně malá, s rozpětím předních křídel cca 5 cm, každé křídlo je tak 2 až 2,5 cm dlouhé. Zavalitější tělo a první pár křídel mají šedohnědou barvu, druhý pár křídel je do oranžova, proto se zdá, jako kdyby měla jen jeden pár křídel. Zadeček je poset odstávajícími šupinami s bílými a černými skvrnkami.
Jak rychle letí kolibřík
Kolibřík měří zhruba 10 centimetrů. Urazí-li za vteřinu čtyřsetnásobek své délky, znamená to, že je schopen krátkodobě vyvinout rychlost až 144 km/h. Vědci dosud uváděli jeho maximální rychlost pouze kolem 50 km/h.
Kde hnízdí kolibřík
Většina druhů si staví malé, velmi dobře maskované hnízdo, které buduje na větvích stromů nebo keřů. Velikost hnízda je různá, nejmenší mohou dosahovat velikosti jedné poloviny skořápky vlašského ořechu. Kolibříci kladou obvykle 2 vejce, na kterých sedí 12–19 dnů. Ve volné přírodě se dožívají průměrně 3–5 let.
Kde se vyskytuje kolibřík
Kolibříci (Trochilidae, angl. hummingbirds) jsou nejmenšími ptáky na světě. Vyskytují se pouze na obou kontinentech Ameriky, od Aljašky po Ohňovou zemi. Většina druhů kolibříků žije v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky.
Kteří ptačí hnízdí na zemi
Nejdokonalejší hnízda si v korunách stromů či v houštinách splétají pěvci: na zahradách to jsou nejčastěji kosi, drozdi, pěnkavy, pěnice, sedmihlásci, žluvy, zvonci, vzácněji ťuhýci, dlaskové, pěvušky, stehlíci, čížci.
Kdy můžu dát muškáty ven
Všechny druhy si můžeme zakoupit v jarních měsících, ven je však umístíme až začátkem května. Jako první můžeme vysadit ven (často už ke konci dubna) muškáty štítnaté, jimž chladné noci neublíží.
Jak zakořenit muškát
Muškáty zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti a teplotě 16–18 °C. Pokud řízky odlamujeme v kolínku, tak čistými prsty. Řízky z rostliny odebíráme vylomením nebo ostrým nožem či nůžkami. Buď odstřihneme stonek a ten potom rozdělíme na jednotlivé řízky, nebo jednotlivé řízky oddělujeme přímo.
Co opyluje muškáty
medonosné rostliny. Mezi ně patří květiny bohaté na nektar, které mají rády včely, čmeláci nebo motýli, nebo aromatické byliny, jako je třeba tymián, kopr či šalvěj. Dlouho kvetoucí trvalky (například muškáty nebo begónie) produkují pyl, zatímco ovocné keříky (jahody, réva, moruše) potěší kromě vás i hmyz a ptactvo.
Co létá na Muskaty
Zvlášť je lákají hadince, floxy, komule, tabák, tulipány, prvosenky, violky, šeříky, sporýše a čistce. Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) saje nektar na tzv. motýlím keři – komule Davidova (Buddleia davidii).
Co je Dlouhozobka Svízelová
Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) je motýl patřící mezi lišajovité, který patří v České republice k poměrně hojným druhům, ale směrem na západ ve střední Evropě je pak vzácnější.
Kdo stavi hnízdo
Hnízdo většinou staví samice, samci zpravidla pouze pomáhají. U některých druhů jsou však tyto role opačné, např. samci snovačovitých staví hnízda, aby přilákali partnerky v době námluv. Ne všichni ptáci si budují hnízdo; zřejmě nejznámější jsou kukačky, jež patří mezi tzv.
Jak dlouho žijí dravci
Dravci jsou dlouhověcí ptáci, jestřábovití se dožívají přes 30 let. Jsou monogamní. Menší druhy dravců mívají větší snůšky, inkubace je kratší a mláďata jsou déle krmena v hnízdě. Oba partneři se aktivně podílejí na péči o mláďata.
Co kombinovat s muškáty
Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Jak mít krásné muškáty
Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).
Jak dlouho vydrží muškáty
Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně. K řízkování vybíráme kvalitní muškáty, které jsme měli uložené přes zimu nejlépe ve skleníku nebo jinde v chladu a na světle.
Jaké hnojivo použít na muškáty
Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.
Co opyluje kolibřík
Zvlášť je lákají hadince, floxy, komule, tabák, tulipány, prvosenky, violky, šeříky, sporýše a čistce. Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) saje nektar na tzv. motýlím keři – komule Davidova (Buddleia davidii).
Proč mi nekvetou muškáty
Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.
Jak se zbavit vlaštovek
Vlaštovky a jiřičky se prý spolehlivě vyhýbají červeným, oranžovým a žlutým barvám fasády. Zaručeně prý pomůže zavěsit CD, nebo zmačkaný alobal do blízkosti hnízd, popř. nastříkat okolí hnízda chlórovou desinfekcí či výrazným parfémem.
Jaký je rozdíl mezi Jiřičkou a vlaštovkou
Vlaštovka má tmavou bradu a tmavá záda, jiřička má bradu bílou a kromě toho má i bílou skvrnu u kořene ocasu při pohledu shora, na tzv. kostřci. Na jaře je rovněž nápadný dlouhý ocas vlaštovek. Oba druhy mají sice podobný vzhled i chování, přesto jsou rozdíly tak veliké, že ke křížení dochází jen vzácně.