Co je to MTB kolo?

Co znamená MTB kolo

Horské kolo, často též označované zkratkou MTB (z anglického mountain bike) – používá se též anglické slovo bike a od něj odvozené biker, bikování a podobně – je bicykl navržený pro jízdu v terénu, a to jak z hlediska povrchu (lze jezdit od povrchů typu asfalt až k povrchům blížícím se špatně prostupnému terénu, jako …

Co je to enduro kolo

Enduro kola jsou navržena, aby zvládla náročnost obtížnějších závodů. Tahle kola jsou uzpůsobena jízdě na delších tratích a v náročnějším terénu, než jaký můžeme najít v trailových centrech. Endura mají úhel hlavního rámu od 65 do 66 stupňů pro lepší ovladatelnost v technických sestupech.
Archiv

Co je cross country kolo

Cross-country (XC) je nejrozšířenější disciplína horských kol. V roce 1990 se poprvé konalo mistrovství světa pořádané Mezinárodní cyklistickou unií UCI a od roku 1996 je závod cross-country na horských kolech mužů i žen zařazen na program letních olympijských her.

Co je to horske kolo

Pod pojmem horské kolo se skrývá široká škála různých kol především pro sportovní využití v terénu. Rozsah sahá od jednoduše vybavených hardtailů po závodní celoodpružená kola. Podskupinami této kategorie jsou enduro, sjezdové MTB, dirt, nebo fat biky.

Proč koupit celoodpružené kolo

Jednoznačně nejdůležitější otázka. Pokud upřednostňujete lehčí traily, jezdíte po nezpevněných cestách, v méně náročném terénu, sem tam zabloudíte i na cyklostezky a máte rádi i delší stoupání, sáhněte po hardtailu. Do náročného terénu, na obtížné traily, mimo jakékoliv cesty i na skákání volte celoodpružené kolo.

Co to je hardtail

Hardtailová horská kola nemají zadní tlumič, zatímco celoodpružená kola mají přední vidlici a zadní tlumič. Výběr mezi hardtailem a celoodpruženým horským kolem závisí na tom, jak a kde hodláte jezdit.

Co je to hardtail

Horská elektrokola

Rozdíl je v tom, že hardtail (neboli horské kolo s pevným rámem) má odpruženou přední vidlici a pevnou zadní stavbu, zatímco celoodpružená kola (neboli full suspension kola) jsou kola s předním i zadním odpružením.

Co je enduro MTB

Enduro trať se skládá z několika rychlostních zkoušek a transferů. Zkoušky jsou převážně sjezdové, s úsekem stoupání, který však nepřesahuje 15 procent její celkové délky. Transfery slouží k přesunu závodníků z cíle jedné rychlostní zkoušky na start následující v určitém časovém limitu. Přesun je možný ve skupinkách.

Co to jsou traily

Trail v angličtině znamená „cesta, pěšina, stezka. “ Dříve toto označení používali běžci pro terény vedoucí ve vysokých horách, na nichž bylo nutné překonat velké převýšení. Dnes se tímto výrazem označují cesty a stezky s přírodním podkladem vedoucí klidně i mezi poli.

Jak si vybrat velikost kola

Výška rámu jízdního kola je nejčastěji udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se podle vzdálenosti od chodidla ke tříslu, případně dle výšky postavy. Všeobecně platí, že by velikost rámu měla být zvolena tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní rámovou trubku asi 5 cm pod rozkrokem.

Co znamená Bike

biče {m mn.

Jak se starat o celoodpružené kolo

Vidlice i tlumiče mají kluzáky se speciálním povrchem pro minimalizaci tření a je potřeba je udržovat především v dokonalé čistotě. To znamená při mytí kola odstranit bláto, které se zde mohlo nalepit nebo stačí jen suchým hadrem otřít prach, který se zde usazuje. Používejte čistou textilii, popř. houbičku.

Jak na traily

Náš pohled neustále putuje a zkoumá jak terén v dálce, tak ten přímo před námi. Tip: Pro snadné čtení trailu je mimořádně důležitá pozice hlavy. Hlava by měla být vzpřímená a směřovat přímo ve směru jízdy. Hlava, a tím i pohled sklopený k zemi je velmi častou chybou.

Jak vybrat XC kolo

Při výběru celoodpruženého kola budete volit zejména výšku zdvihu odpružení podle náročnosti terénu, v němž se chcete pohybovat. Čím vyšší zdvih, tím náročnější terén kolo zvládne zejména ve sjezdu, ale ztrácí na efektivitě šlapání a rychlostí jízdy po rovině a do kopce.

Co je single track

Single track nebo singletrack je úzká jednostopá stezka pro horská kola. To kontrastuje s dvojstopými lesními cestami určenými převážně pro čtyřkolová terénní vozidla využívaná pro průmyslové účely hospodaření v leze.

Jakou velikost kola pro 170 cm

Velikosti rámů podle výšky postavy

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
160 – 170 S – M / 17 – 18" S – M / 46 – 50 cm
170 – 180 M – L / 18 – 20" M – L / 50 – 56 cm
180 – 190 L – XL / 19 – 21" L – XL / 55 – 59 cm
nad 190 XL – XXL / 21"+ XL – XXL / 60 cm

Jak velké kolo pro 180 cm

Tabulka velikostí kol pro dospělé

Výška postavy Horská kola 26" Silniční kola (cm)
171 až 175 18" – 19 " (M-L) 54 – 56
176 až 180 19" – 20" (L) 56 – 58
181 až 185 20" – 21" (L-XL) 58 – 60
185 až 190 21" – 22" (XL) 60

Proč si koupit gravel

Navržena aby mohla tam, kam silniční kola nemohou, gravel kola jsou cyklističtí univerzálové. Jsou výkonná na asfaltu a také na rozbitých, kamenitých a písčitých cestách. Zvládají široké spektrum terénů, gravel kola nabízejí pohodlí, přizpůsobivost, univerzalitu a robustnost.

Jak je dlouhe horske kolo

Určení velikosti rámu podle výšky postavy

Výška postavy (cm) Horská kola (palce) Krosová kola (palce)
176 – 180 19" – 20" 19" – 20"
181 – 185 20" – 21" 20" – 21"
185 – 190 21" – 22" 21" – 22"
190 – 195 22" – 23" 22" – 23"

Jak často mazat vidlici

Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu. Pokud na kole jezdíte pravidelně a za každého počasí, doporučujeme frekvenci promazávání vidlic zvýšit na cca 5 krát za rok.

Jak správně mazat kolo

Mazat bychom měli řetěz čistý, zbavený alespoň hrubých nečistot. Ideální je nanést na každý článek jednu až dvě kapky, či pomocí spreje vytvořit lehký film, ten nechat působit přes noc a ráno čistým hadrem setřít zbytky zaschlého maziva s povrchu.

Jaké pláště na Trail

Za nejlepší univerzální plášť na traily považuji Trail Boss od WTB. Na trochu těžší terény jako je enduro nebo bikeparky volím Vigilante, případně vyloženě sjezdový Verdict od stejného výrobce. I jiný nabízí podobně odstupňované vzorky, ale tyto mám už léty prověřené.

Jak vybrat kolo na traily

Na trailech se neobejdete bez kvalitní odpružené vidlice, která by měla být vzduchová – dnes už je standardem u kol nad 20 tisíc korun. Její zdvih by měl být minimálně 120 mm, ale kola určená přímo na traily mají zdvih klidně 160 mm. Podobné hodnoty by měl mít i váš tlumič zadní stavby.

Co je to Flowtrail

Na trase často narazíte na prvky, které zlepšují cyklistův prožitek (tedy tzv. flow) – vlny, boule, zatáčky (mohou být i klopené), skoky či lávky. Vždy však platí, že trail je postaven tak, aby byl sjízdný pro všechny a jeho náročnost se zvyšuje především s vyšší rychlostí.

Co je bike park

Podstatou bikeparku je jízda z kopce dolů. Každý bikepark je proto vybaven lanovkou nebo vlekem, který vás i s kolem pohodlně vyveze na kopec. Často se jedná o jízdu adrenalinovou, plnou lávek, skoků, klopených zatáček nebo náročných kořenových pasáží.