Co je to nářečí?

Co znamená slovo nářečí

Nářečí češtiny jsou mluvené formy českého jazyka, omezené na určité oblasti Česka. Jednotlivá nářečí jsou si navzájem většinou srozumitelná. Vlivem médií a obecné češtiny se rozdíly mezi nimi stírají. Přechod mezi českými a slovenskými nářečími je plynulý, tvoří jazykové kontinuum.

Co je to Interdialekt

Prostor mezi spisovným jazykem a nářečími se zaplňuje podobou národního jazyka, která není nářečím, ale ani spisovným jazykem (ev. jeho hovorovou podobou). V existujících popisech národního jazyka je označována termínem interdialekt.

Jak se mluví v Praze

Podle expertky z Ústavu pro jazyk český Akademie věd Jarmily Bachmannové měla vlastní nářečí i metropole. Nahradila ho však obecná čeština. „V dnešní době se v metropoli mluví obecnou češtinou, ale v minulosti Praha vstřebávala nářečí ze svého okolí a měla díky tomu i své vlastní,“ říká Bachmannová.

Co to je národní jazyk

Národní jazyk je jazyk (nebo jazyková varieta, tj. dialekt), který reprezentuje národní identitu určitého národa nebo země. Národní jazyk je typicky používán pro účely politických a právních rozprav.
Archiv

Jak se mluví na Moravě

Moravština, též obecná moravština, je označení meziútvaru češtiny, stojícího jako obecná mluva nad dialekty češtiny používanými na větší části Moravy (kromě její jihozápadní části, kde tradičně převažují tzv. dialekty české) a Českého Slezska.

Co je to slang a argot

Argot je vrstva slovní zásoby, žargon užívaný společenskou spodinou (zloději, překupníky, narkomany apod.). Účelem tvoření zvláštních pojmenování je utajit obsah sdělení před nezasvěcenými posluchači.

Co to je dialekt

dialekt – (z řec. dialektos = rozhovor) – též nářečí – zeměpisně (teritoriálně) vymezitelný soubor jazykových prostředků, které slouží jako nástroj dorozumívání pouze části národa, a to jen v oblasti běžného denního styku. Je to víceméně ustálená místní obměna národního jazyka.

Co je to Nadnareci

Interdialekty (nadnářečí, zřídka polonářečí nebo obecná nářečí) jsou posledními vývojovými stadii dialektů.

Jak mluví Moraváci

Z tohoto počtu byla moravština pro 62 908 osob jediným mateřským jazykem, zbylých 45 561 osob považovalo za svůj mateřský jazyk jak moravštinu, tak češtinu. Dle sčítání lidu je moravština mateřským jazykem hlavně pro Moravany (55 424), ale i pro Čechy (2 498), Slezany (69), Slováky (26), Poláky (14) a další.

Co je slovo spisovné

Spisovná slova jsou kodifikovaná. To znamená, že byla schválená a můžeme je najít například ve Slovníku spisovné češtiny nebo ve Slovníku spisovného jazyka českého. Sestra zapomněla v autě novou aktovku. Měla v ní žákovskou knížku s pětkou.

Co je to Sociolekt

Pojem sociolekt, sociální dialekt, sociální nářečí může mít více definicí: forma jazyka, jejíž používání je omezeno v určité sociální skupině daného jazykového společenství nespisovné jazykové prostředky, užívané v profesionální, zájmové nebo sociálně kompaktní skupině lidí, u nichž je funkce ryze praktická

Co to je spisovný jazyk

jazyk spisovný – termín odvozený od „jazyka spisů“ (tj. psaných, tištěných projevů), i když jde o normativní (kodifikovanou) podobu psaného i mluveného projevu. J.s. bývá zakotven v „jazyku úředním“ i v tzv. jazyku literárním a je chápán jako reprezentativní útvar národního jazyka.

Jak se řekne Moravský kluk

nářečí se užívá výrazu synek, na Valašsku ogar s jižní variantou ogara. V městské mluvě převládá pojmenování kluk, místy se objevuje název chlapec, u mladé generace na Moravě i hoch (jenž však má zde často expresivní zabarvení), popř.

Co je to Bromber

Čmelák: bromber, brumbár, brundibár, bunk, bzučák, čmel, čmoldán, medulák, vos, …

Co je argot priklad

Argot je specifickým druhem jazyka. Mluví jím určité skupiny lidí, např. tuláci, žebráci, vězni, prostitutky, studenti, lidé stejných profesí aj. Je založen na principu utajení.

Co je to profesní mluva

PROFESNÍ MLUVA (profesní jazyk)

Označení ↗sociolektu typického pro některou profesi. Jako u všech sociolektů je pro každou p.m. typická část slovní zásoby tvořená ↗profesionalismy, jiné jazykové roviny patří k některé z ↗substandardních variet národního jazyka, většinou ↗obecné češtině n. ↗interdialektu.

Jaké jsou nářečí

Území Čech v užším smyslu (tedy České republiky vyjma Moravy) lze z hlediska dialektologického rozdělit na čtyři oblasti, a tedy čtyři nářeční podskupiny – středočeskou, jihozápadočeskou, severovýchodočeskou a jihovýchodočeskou. Všechny čtyři oblasti zastřešuje tzv. obecná čeština, kterou se zde běžně mluví.

Jak se řekne Moravský Ahoj

„Ahoj, Honzo,“ pozdravím, ale dočkám se jen nesouhlasného zavrtění hlavou.

Jak se rekne Moravský teď

Moraváci nechodí tudy, ale tudyma. Z tama – Odtud. Pocházejí z tama, z Moravy. Včil – Teď.

Co to jsou knižní slova

Knižní jazykové prostředky se uplatňují především v oblasti umělecké tvorby, ve slavnostních projevech, v intelektuálně náročných odborných a esejistických textech, v jazyce práva apod. Jsou pociťovány jako „vysoce spisovné“, mohou nést určitý patos a rys vznešenosti, např. odvětil, velebit, trýzeň.

Jak stará je čeština

Patří mezi slovanské jazyky, do rodiny jazyků indoevropských. Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století. Je částečně ovlivněná latinou a němčinou. Česky psaná literatura se objevuje od 14. století.

Co je to hovorový jazyk

Hovorové jazykové prostředky

Řadíme k nim prostředky, které se používají v méně oficiálních textech (v méně formálních diskusích, při pracovních seminářích, schůzích apod.). Jako příklad uveďme tvary policisti, kupujou, tenhle, můžou, lítat, taky, líp, míň nebo výrazy jako panelák, koukat aj.

Co je to vrstva jazyka

neutrální vrstva obsahuje slovní zásobu, gramatické a pravopisné tvary, které se hodí při většině příležitostí; hovorová vrstva (hovorová čeština) obsahuje prvky, které se hodí především v běžné ústní komunikaci mezi uživateli spisovného jazyka. V písemných projevech a ve vyšším stylu mohou tyto prvky působit vulgárně.

Jaká máme nářečí

Území Čech v užším smyslu (tedy České republiky vyjma Moravy) lze z hlediska dialektologického rozdělit na čtyři oblasti, a tedy čtyři nářeční podskupiny – středočeskou, jihozápadočeskou, severovýchodočeskou a jihovýchodočeskou. Všechny čtyři oblasti zastřešuje tzv. obecná čeština, kterou se zde běžně mluví.

Jak se mluvi Hanacky

Západní středomoravská (hanácká) okrajová podskupina

Systém krátkých vokálů je v nářečích této skupiny buď šestičlenný (i, e, e̬, a, o, u), místy se zachováním původního y nebo jeho změnou v polovokál ə, nebo pětičlenný, kde e < y splynulo s původním e v jedinou hlásku.