Co jsou složeniny nevlastní
Nepravé (neboli nevlastní) složeniny lze rozdělit na samostatná slova beze změny jejich podoby a zpravidla i beze změny významu: žáruvzdorný, chvályhodný; zvláštním druhem jsou tzv. příslovečné spřežky, tedy příslovce, vzniklá splynutím předložky se jménem: nahoru, dokonce, vtom.
Jak poznat složené slovo
Složená slova (složeniny) mají více než jeden slovní základ, například pravděpodobný je podobný pravdě. Složeniny ze tří nebo čtyř slov jsou spíše výjimkou (červenomodrobílý, namoutěduši aj.). Složeniny můžeme třídit do různých skupin.
Archiv
Co je to skládání slov
Skládání Jedná se o tvoření slova ze dvou nebo tří základových slov. Skládáním vznikají složeniny. Místo, kde se základy setkávají, označujeme jako morfogolický šev.
ArchivPodobné
Co to je sousloví
Sousloví je ustálené slovní spojení, sdružené pojmenování vytvářející lexikální jednotku.
Jak zkracovat slova
Rozlišují se: (a) Výrazy vznikající z počátečních písmen částí víceslovných pojmenování, nazývané zkratky iniciálové (akronyma); jsou založené na čtení prvních písmen slov: USA, vysl. ú es á; ÚMČ (= Úřad městské části), vysl. ú em čé, apod.; pod přízvukem je poslední slabika.
Co je to Kompozitum
Kompozitem je každý materiál, který se skládá z minimálně dvou hlavních komponent s výrazně se lišícími fyzikálními vlastnostmi. PREFA KOMPOZITY, a.s. vyrábí kompozitní prvky z materiálu o složení pojivo / vláknová výztuha. Nejčastěji se jedná o kompozit z organické polymerní pryskyřice a skleněných vláken.
Co je to slovo základové
Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému.
Co je to Multiverbizace
Multiverbizace (z latinského multus – mnohý, verbum – sloveso) je typ sousloví, které je utvořeno z jediného slova.
Jaký je rozdíl mezi souslovím a volným spojením slov
Budí-li v nás spojení slov jedinou představu, je to sousloví; jestliže však každá jeho část v nás vzbuzuje zvláštní představu, je to volné spojení slov.
Co je to slovo přejaté
Přejaté slovo (přejímka, výpůjčka) je slovo (vzácněji sousloví, idiom či celá fráze), které je převzato ze zdrojového jazyka (donoru) a začleněno do lexika přebírajícího jazyka (recipientu), aniž by bylo přeloženo. Většinou se tak činí za účelem obohacování a rozšiřování slovníku přebírajícího jazyka.
Co je to slovo odvozené
Slovo, na kterém se nové slovo bezprostředně zakládá, z něhož vzniká, nazýváme slovo základové. Slovo nově utvořené nazýváme slovo odvozené. . Předpona se připojuje k celému slovu, vznikají odvozeniny předponové: učit – vyučit, les prales, hora – pra- hory, babička – prababička, nést – odnést.
Co je to zkracování slov
Způsob tvoření slov, jehož motivem je větší ekonomičnost zkrácené podoby než existujícího nezkráceného pojmenování jednoslovného n. víceslovného; při z. se zároveň vytrácí explicitnost pojmenování, nutná pro jednoznačnost významu.
Co je to slovo příbuzné
Slova příbuzná jsou slova, která mají společnou část (kořen) a jsou si významově blízká (letec, vyletět, odlet, letiště; lékař, lék, vyléčit, lékárna; ohrada, Hradec, zahradit, hrad; nový, noviny, obnovit, novinka; slovník, vyslovit, slovní, slova).
Co je to část Priponova
Příponová část – část slova za kořenem obsahující příponu, často i více přípon. Koncovka – část slova, jejímiž obměnami vznikají různé tvary ohebných slov. Příbuzná slova – slova se společným kořenem, mezi nimiž zároveň existuje určitý významový vztah.
Co znamená slovo Univerbizace
Univerbizace (z latinského unus – jeden, verbum – slovo) je proces, kterým se ze sousloví v rámci jazykové ekonomie vytváří jednotlivé slovo (univerbát či univerbizát). Opačný proces, tedy vytváření sousloví z jednotlivého slova, se nazývá multiverbizace.
Co je to sousloví
Sousloví je ustálené slovní spojení označující jednu věc skládající se obvykle ze dvou slov. Velmi často se jedná o spojení podstatného jména a shodného přívlastku (přídavné jméno), častá jsou sousloví v názvosloví v biologii a v jiných vědních oborech (základní škola, výr velký, smetánka lékařská apod.).
Co je to pojmenování
POJMENOVÁNÍ (nominace) Přiřazení jazykové formy k určitému obsahu (též pojmenovací akt) i rezultát tohoto procesu (též pojmenovací jednotka).
Jak se píše de facto
de facto [dé faktó] (lat.)
Jak se píše ála
Předložku à la (neboli na způsob) píšeme s „obrácenou čárkou“ nad písmenem „a“ (těžký akcent, grave). V HTML kódu můžeme použít entitu à , v běžném textu klávesovou zkratku Alt + 0224. K obědu jsme měli kuře à la bažant.
Co to je předpona
Předpona je část slova umístěná před kořenem. Upřesňuje význam slova. Mezi nejčastější předpony patří: s-, z-, vz-, roz-, nej-, před-, po-, vý-, vy-, bez-. Příklady: zá-pis, ú-pis, před-pis, s-jet, pře-jet, roz-jet, vý-skok, nej-lepší.
Co to jsou tvary
Tvar je celková vizuální podoba, vzhled, obrys nebo povrch rovinného nebo prostorového útvaru, rozložení a rozvržení jeho hmoty bez ohledu na materiál a další vlastnosti. Označování jednotlivých tvarů je často odvozeno z geometrie.
Co to je kořen slova
Kořen slova
Je to největší společná část všech slov příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý). Na rozdíl od předpony, přípony a koncovky je přítomen v každém slově.
Co to je nulová koncovka
Na rozdíl od předpony nebo přípony nevytváří nové slovo, ale vytváří různé tvary téhož slova. V některých tvarech může koncovka chybět (tzv. nulová koncovka). Koncovka je též často považována za součást přípony (např.
Co to je expresivní výraz
Expresivita či expresivnost je označení pro citové zabarvení výpovědi; citově zabarvená slova se pak označují jako expresiva. Je to pragmatická složka významu slova (obecně příslušné jazykové jednotky), která vyjadřuje hodnotící vztah, postoj nebo rozpoložení mluvčího.
Jak se obohacuje slovní zásoba
Způsoby obohacování slovní zásoby: změna slovního významu, tvoření nových slov odvozováním, zkracováním, skládáním, spojováním v sousloví, přejímání slov z cizích jazyků.