Kdo má nárok na vrácení přeplatků za léky
Limit spoluúčasti pojištěnců na doplatcích je stanoven vždy pro kalendářní rok, a to následovně: 1000 Kč – u dětí mladších 18 let, včetně kalendářního roku, ve kterém dovršily 18. rok věku, a u pojištěnců starších 65 let, včetně kalendářního roku, ve kterém dovršili 65. rok věku.
Archiv
Jak fungují doplatky na léky
Doplatek vzniká, když od prodejní ceny léku v lékárně odečteme výši úhrady pojišťovny. Z toho plyne, že doplatek není prodejní cena léku, jak se mnozí mylně domnívají, nýbrž spoluúčast pacienta.
Co hradí Všeobecná zdravotní pojišťovna
To zahrnuje:léčebnou péči ambulantní a ústavní, včetně diagnostické péče, rehabilitace a péče o chronicky nemocné (léčivé přípravky a zdravotní prostředky indikované v případě ústavní léčby jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění)pohotovostní a záchrannou službu.preventivní péči.
Co je to započitatelný doplatek
započitatelné doplatky. Započítávají doplatky na pojišťovnou částečně hrazené léčivé přípravky s obsahem stejné léčivé látky a stejné cesty podání pouze ve výši vypočtené podle doplatku na léčivý přípravek, jehož doplatek na množstevní jednotku této léčivé látky je nejnižší.
Jak požádat o přeplatek za léky
Žádost je možno podat na každé pobočce VZP. Přeplatek je pojišťovna povinna pojištěnci nebo jeho zákonnému zástupci vrátit do 60 kalendářních dnů po uplynutí čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen. Překročení limitu neznamená, že pojištěnec už dál doplatky na léky neplatí.
Kdy vrací pojišťovna peníze za léky
Zdravotní pojišťovny vracejí přeplatky za léky čtyřikrát do roka, vždy za každé kalendářní čtvrtletí.
Kdo určuje doplatky za léky
Proces stanovování úhrad spadá do kompetence Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten ve správním řízení stanovuje výši úhrady pojišťovnou (to, co pojišťovna platí) a podmínky úhrady.
Jak zjistit cenu léků na předpis
Výši případného doplatku na konkrétní předepsaný léčivý přípravek je možné orientačně dohledat na webu ministerstva zdravotnictví (Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, www.mzcr.cz/Leky.aspx).
Co je zdarma u zubaře
Plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění je komplexní vyšetření při registraci pojištěnce stomatologem a každoroční preventivní prohlídky, včetně profylaktického odstranění zubního kamene a kontroly ústní hygieny.
Co hradí VZP v roce 2023
Program Maminka a Novorozenec
Typ příspěvku | Výše příspěvku v roce 2023 | |
---|---|---|
Děti | Dospělí | |
Černý kašel (tetanus, záškrt) | – | 500 Kč |
Prevence kardiovaskulárních onemocnění | ||
Pohybové aktivity | 500 Kč (do 1 roku) | 500 Kč (od 18 do 65 let), nákup permanentky za min. 1500 Kč |
Co nabízí VZP seniorům
Nabízíme příspěvky na onkologickou prohlídku, vyšetření kožních znamének, vyšetření prsou, odvykání kouření, dentální hygienu a rehabilitační aktivity. Nezapomínejte na prohlídky u lékaře, a to i v případě, kdy se cítíte zdraví.
Jak získat přeplatky za léky
Žádost je možno podat na každé pobočce VZP. Přeplatek je pojišťovna povinna pojištěnci nebo jeho zákonnému zástupci vrátit do 60 kalendářních dnů po uplynutí čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen. Překročení limitu neznamená, že pojištěnec už dál doplatky na léky neplatí.
Jak zjistit přeplatky za leky
Jak může pojištěnec sledovat výši svého nároku na přeplatek Na vyžádání lékárna pojištěnci vydá doklad o zaplacení započitatelného doplatku (s uvedením názvu léku, k němuž se doplatek váže, výše doplatku, čísla pojištěnce, s razítkem lékárny a podpisem osoby, která doplatek přijala).
Jak zjistit cenu léku na předpis
Výši případného doplatku na konkrétní předepsaný léčivý přípravek je možné orientačně dohledat na webu ministerstva zdravotnictví (Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, www.mzcr.cz/Leky.aspx).
Kdy se vrací přeplatek za léky
Přeplatek je pojišťovna povinna pojištěnci nebo jeho zákonnému zástupci vrátit do 60 kalendářních dnů po uplynutí čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen. Překročení limitu neznamená, že pojištěnec už dál doplatky na léky neplatí.
Jak zjistím co je v eReceptu
Dalším ze způsobů, jak zjistit obsah eReceptu, je webová nebo mobilní aplikace eRECEPT, kterou podporuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. K přihlášení do této aplikace je potřeba mít zřízený přístup do Národní identifikační autority a nastavený přístup do aplikace. Obsah eReceptu zjistíte také v každé lékárně.
Které léky jsou na předpis
Na lékařský předpis (na recept) jsou vázána léčiva vysoce účinná, jejichž výdej je omezen na konkrétního pacienta. Pacient musí být dostatečně poučen o správném užívání léku na předpis tak, aby se předešlo zbytečným nežádoucím účinkům a poškození zdraví pacienta. Někdy jsou nutné častější kontroly u lékaře.
Co dělat když nemám peníze na zubaře
Zvedni telefon a zeptej se, hlavu ti za to nikdo neutrhne. Spoustu zubařů nabízí možnost splátek, nebo použití pouze materiálů proplácených pojišťovnou, které ale nejsou tak dobré jako ty co si platíš. Nebo se s ní domluvit na tom odkladu výkonu, pokud je kaz malý a nebolí neměl by to být velký problém.
Jaké plomby hradí pojišťovna 2023
Bílé plomby jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny jen u předních zubů (do trojek včetně). V ostatních případech si bílou plombu platí sám pacient.
Co si musím platit Když nepracuji
Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění, a to vždy do 8. dne následujícího měsíce. Neplacení zdravotního pojištění je ze strany zdravotních pojišťoven sankciováno, přičemž všechny zdravotní pojišťovny si velmi pečlivě své pohledávky hlídají a případně vymáhají i exekučně.
Jak si nechat proplatit dentální hygienu VZP
Aby bylo možné o příspěvek zažádat, je nutné mít v přehledu úhrad zdravotní péče evidováno potřebné vyšetření podle stanovených podmínek. Teprve poté vám aplikace Moje VZP umožní podání žádosti o příspěvek. Upozorňujeme, že lékaři i nemocnice vykazují poskytnutou zdravotní péči až s tříměsíčním odstupem.
Kdy je možné přejít k jiné zdravotní pojišťovně
Ve vztahu ke zdravotní pojišťovně
Změnit zdravotní pojišťovnu můžete jednou za 12 měsíců, a to k 1. dni kalendářního pololetí. Musíte pak vrátit původní zdravotní pojišťovně průkaz pojištěnce, a to do osmi dnů po datu změny.
Jak zjistit přeplatky za léky
Přeplatky nad zákonem stanovený limit jsou vždy zasílány automaticky, pojištěnec o ně nemusí žádat, ani nemusí sledovat jejich výši. Výši svých zaplacených doplatků však snadno zjistí v aplikaci Moje VZP, kam se může přihlásit každý dospělý pojištěnec VZP.
Jak zjistit co mi přišlo za eRecept
Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný lék pacientovi.
Jak přečíst eRecept
Jak zjistit obsah eReceptu Pokud potřebujete znát obsah eReceptu, můžete lékaře požádat o vystavení papírové průvodky, která kromě kódu eReceptu může obsahovat další údaje, jako jsou předepsané léky, jejich síla a dávkování, jméno pacienta a datum platnosti eReceptu. Průvodku lze zaslat i e-mailem.