Co je to čočka?

Co je to čočka fyzika

– je soustava optických prostředí a jejich rozhraní, která mění směr chodu světelných paprsků. Čočky vytvářejí obraz předmětů na základě zákona lomu světla. – jsou průhledná homogenní tělesa, která jsou ohraničená dvěma kulovými nebo kulovou a rovinnou optickou plochou.
Archiv

Jaké jsou druhy čočky

Jaké známe druhy čočkyŽlutá čočka. Ta je oblíbená především v indické kuchyni.Červená čočka. Stále více oblíbená do polévek, salátů nebo jen tak samostatně.Černá čočka Beluga.Čočkový dhal.Pomazánka z červené čočky se sušenými rajčaty.Salát s mangem a černou čočkou.

Odkud je čočka

Čočka pochází z Přední Asie a součástí lidské potravy je již od neolitu. Po sojových bobech a konopí má čočka třetí nejvyšší obsah bílkovin ze všech rostlin – 26 %. Díky tomu tvoří v mnoha částech světa velmi důležitou složku stravy. Je tomu tak zejména v Indii, jejíž obyvatelstvo tvoří z velké části vegetariáni.

Co dělá čočka

lens) je struktura v oku, která se nachází za duhovkou a láme světlo tak, aby dopadlo na sítnici takovým způsobem, aby se vytvořil ostrý obraz – a to bez ohledu na to, zda se člověk dívá do dálky nebo pozoruje něco v blízkosti; z toho důvodu mění čočka své zakřivení (tvar).
Archiv

Jak se používají čočky

Nasazení čočky na okoČočku z hřbetu ruky umístěte na špičku suchého ukazováčku a zkontrolujte profil čočky. Pokud je čočka správně, směřují její okraje vzhůru.Nyní můžete čočku nasadit. Prsty levé ruky rozevřete oko a čočku z ukazováčku pravé ruky umístěte na oko.Zavřete oko a pak pomalu zamrkejte.

Kdy vznikly čočky

Za vynálezce kontaktních čoček je považován oftalmolog Adolf Gaston Eugen Fick , který zároveň poprvé použil termín „kontaktní čočka“. Ten v roce 1888 zkonstruoval prototyp, který je považován za první úspěšný model kontaktní čočky.

Která čočka je nejzdravější

Černá čočka beluga patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin (24 g) než třeba tofu (10 g), spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje antioxidanty, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách).

Proč je čočka zdravá

Čočka má vysokou nutriční hodnotu, je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a bílkovin, které naše tělo potřebuje a mělo by dostávat každý den. Kromě klasické zelené čočky je k dostání i čočka červená, černá a dalších více než 50 druhů.

Jak dlouho se dělá čočka

Zelenou čočku namočte na 2–5 hodin, propláchněte a vařte do měkka cca 10-15 minut, bez namáčení 20 minut.

Kde se pěstuje čočka

Je rozšířen od Středomoří po Střední Asii a Pákistán, s přesahy do tropické Afriky a na Kanárské ostrovy. V jižní Evropě se přirozeně vyskytují 4 druhy. Čočka jedlá pochází z oblasti jihozápadní Asie a je pěstována po celém světě včetně České republiky. Zplaňuje velmi vzácně, zejména na jižní Moravě.

Proč se přebírá čočka

Přebírání se provádí hlavně kvůli zubům, abys nekousla do tvrdého kamínku a nepoškodila si sklovinu. Namáčení čočky pomáhá její lepší stravitelnosti, eliminuje nadýmání a zkracuje dobu vaření. Není nutné ji namáčet, ale po namočení je i rychleji uvařená a neměla by tak nadýmat.

Co si dát k čočce

Postup přípravy čočky na kyselo

Na tuku osmažíme dozlatova cibuli nakrájenou na kostičky, zaprášíme moukou, zalijeme vodou scezenou z čočky. Dochutíme octem a povaříme. Pak přidáme uvařenou čočku a podle chuti osolíme. Čočku na kyselo podáváme s okurkou a se sázeným vejcem nebo s vejcem vařeným natvrdo.

Jak dlouho můžu mít jednodenní čočky

Měsíční čočky vyměňte po měsíci, jednodenní čočky každý den! Nemějte čočky na očích 24 hodin denně nebo během spánku. Tento způsob nošení je možný jen s některými typy čoček a i u nich je potřeba prodloužené nošení zkonzultovat s očním lékařem.

Kde koupit roztok na čočky

Na dm.cz najdete roztok na kontaktní čočky od osvědčených značek jako jsou Biotrue, ReNu nebo visiomax. Některé z nich jsou vytvořeny pro extra měkké čočky, jiné zase pro citlivé oči. V naší nabídce si zkrátka můžete vybrat roztok na kontaktní čočky přesně podle svých potřeb.

Kdo vynalezl čočky

George Robert CarruthersPaul Rudolph
Čočka/Vynálezci

Kdo vymyslel čočky do očí

Otto Wichterle, český chemik, vynálezce měkkých kontaktních čoček , zakladatel Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze a dlouholetý profesor Vysoké školy chemickotechnologické, se narodil 27. října 1913 v Prostějově.

Proč nejíst čočku

Čočka sice obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, podobně však jako další luštěniny (například fazole a černé fazole) málo aminokyseliny methioninu. To je důvod, proč se jako další rostlinné potraviny považuje za neplnohodnotný zdroj bílkovin.

Proč se namáčí čočka

Jedním z důvodů proč namáčet luštěniny je, že se tak zbavují nestravitelných oligosacharidů, které z velké části vyplaví do namáčecí vody, kterou pak vylijeme. Druhým z důvodů, ryze praktický je, že se namáčením zkrátí doba varu a to hodně podstatně. Ještě více se pak stravitelnost zvýší, když luštěniny i naklíčíme.

Jak se správně vaří čočka

Čočku propláchněte pod tekoucí vodou, přesypte ji do hrnce, zalijte vodou v poměru 1:1,75 (necelé dva díly) a bez soli přiveďte k varu. Po pěti minutách vaření osolte, hrnec zakryjte poklicí, sporák vypněte a pokud hrnec dobře drží teplo, pod poklicí nechte čočku dalších 10 minut dojít.

Jak se sází čočka

Sejeme do řádků vzdálených asi 20-30 cm, větší meziřádková vzdálenost usnadní okopávku a umožní využít plečku. Hloubka setí je asi 3-4 cm, v řádku sejeme spíše řídce. Zpočátku roste čočka jen pomalu, musíme se proto postarat o pečlivé odplevelování a okopávku.

Na čem roste čočka

Z čočky konzumujeme semena a ta u čočky rostou, podobně jako u hrachu či fazolí, v luscích. Kdo však ale nikdy neviděl rostlinu čočky, nebuďte zklamaní, až zjistíte, že v jednom lusku je 1 až 2 semínka čočky! Opravdu, tak málo! Sklízí se, až jsou semena vyzrálá a suchá.

Jak zdravě zahustit čočku

Klasicky se vařená čočka zahušťuje moukou, ale já jsem místo mouky použila brambory, které jsou o něco méně kalorické. No a podávat k ní můžete samozřejmě vejce natvrdo nebo volské oko a kvalitní uzeninu nebo Šmakoun párek. Získáte tak opravdovou bílkovinovou bombu.

Kdy se jí čočka

Na Nový rok by se měla jíst čočka, aby se nás držely peníze. Navíc má i blahodárné účinky na naše zdraví. Připravit ji můžete klasicky s uzeným, nebo si z ní třeba uvařit polévku.

Jak se dělá čočka

Postup přípravy čočky na kyselo

Na tuku osmažíme dozlatova cibuli nakrájenou na kostičky, zaprášíme moukou, zalijeme vodou scezenou z čočky. Dochutíme octem a povaříme. Pak přidáme uvařenou čočku a podle chuti osolíme. Čočku na kyselo podáváme s okurkou a se sázeným vejcem nebo s vejcem vařeným natvrdo.

Jak casto by se mely nosit čočky

Někomu sice může pomoci, že přestane čočky nosit, a krevní cévy se tak postupně ztratí, při jejich velkém množství ale může při tomto procesu dojít i ke zjizvení rohovky, což následně může vést i ke ztrátě zraku. Právě proto se všeobecně doporučuje nenosit kontaktní čočky více než osm hodin během dne.