Co je to Paleo strava?

Co je Primal strava

Oproti tomu se jídelníček primal/paleožrouta obohatí o kvalitní maso, vejce, ryby a mořské plody, kvalitní tuky (především kokosový a olivový olej, sádlo a máslo), čerstvou zeleninu, ovoce a ořechy. Tím se tělo zbaví závisloti na cukrech a energii bude čerpat z tuků.

Která potravina z uvedených je při Paleo stravování zakázaná

Zakázané potraviny

Zrna: chleby, těstoviny, pšenice, špalda, žito, ječmen atd. Některé rostlinné oleje: sójový olej, slunečnicový olej, bavlníkový olej, kukuřičný olej, hroznový olej, světlicový olej atd.
Archiv

Co patří do Paleo diety

Paleo strava obvykle zahrnuje libové maso, ryby, ovoce, zeleninu, ořechy a semena – potraviny, které bylo možné v minulosti získat lovem a sběrem. Paleo dieta omezuje potraviny, které se staly běžnými, když se před asi 10 000 lety objevilo zemědělství. Mezi tyto potraviny patří mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny.

Co je low carb strava

Co je low carb strava Nízkosacharidová dieta znamená, že jíte méně sacharidů a vyšší podíl bílkovin a tuků. To lze také nazvat keto dietou. Ovšem ne všechny nízkosacharidové diety vedou ke ketóze.

Co je to Raw strava

Raw food je strava, která neprošla tepelným zpracováním, tj. teplotou nad 45 °C. Takováto strava je plná vitamínů, minerálů, živin a aktivních enzymů. Hlavními složkami syrové stravy jsou ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, semínka, ořechy, řasy, za studena lisované oleje.

Co je to LC

Co je Low carb (low carb high fat, LCHF nebo LC)

Vychází z myšlenky omezit sacharidy, navýšit tuky a střídmě jíst bílkoviny. Obsah sacharidů se ale u jednotlivých příznivců tohoto výživového stylu liší. Člověk s mírnou verzí LC stravy jí 200 g sacharidů a méně.

Jak začít s LC

Vystačíte si se základními potravinami – maso, ryby, vajíčka, sýry, mléčné výrobky, zelenina a kvalitní tuky (olivový, avokádový olej, máslo, sádlo apod.) Principem LOWCARB stravování je omezení sacharidů (klasické přílohy a pečivo, ovoce, sladkosti) a jejich nahrazení zeleninou a tuky.

Co je to živá strava

Raw food, neboli živá strava, syrová strava či vitariánství je způsob výživy, při kterém se potraviny konzumují v jejich přirozené podobě, tedy tak, jak nám je naservírovala Matka Země.

Kdo to je Vitarian

Vitariáni jsou chytří Lidé, protože si potravu neničí horkem (Vaření, Pečení, Smažení). Své výživě říkají Syrová / Živá / nebo také RAW strava. Vitariánství je od slova „Vitalita“ >> Proto si můžeme představit, jak se Vitariáni výborně cítí. Při sušení nebo ohřevu RAW stravy se nepřekračuje teplota 42 °C.

Co nejíst při low carb

Co si při low carb stravování odpustit Jednoduše řečeno všechny potraviny, které obsahují nadmíru cukru a škrobu. Jde tak rozhodně o sladkosti, cukrem slazené pokrmy a nápoje, přírodní sladidla (med, kokosový cukr a další), sušené ovoce, luštěniny a obiloviny, rýži, pečivo a těstoviny.

Jak si sestavit keto jídelníček

Keto dieta se nejčastěji řídí poměrem makroživin ve výživě 65 – 75 % tuků, 20 až 25 % bílkovin a pouhých 2 až 9 % sacharidů. Pro dosažení a udržení stavu ketózy je důležité, aby tělo mělo velmi nízký příjem sacharidů, obvykle kolem 20 – 60 gramů sacharidů denně (horní hranice se týká sportující populace).

Co je to raw food

Co je to raw strava

Raw nebo-li také živá strava, syrová strava či vitariánství vychází z myšlenky, že tepelně upravená strava výrazně ztrácí své výživové hodnoty. Raw food je strava, která neprošla tepelným zpracováním, tj. teplotou nad 45 °C. Takováto strava je plná vitamínů, minerálů, živin a aktivních enzymů.

Jak jíst RAW

Jak to funguje

tepelně upravovanou do 42°C, se raw drží dvou hlavních zásad: Nemít nikdy hlad – vždy mějte po ruce kus ovoce nebo zeleniny. Ovoce nikdy nejezte po zelenině – pokud si dáte během dne zeleninu, nechte si pro ovoce výrazný odstup, v ideálním případě si dejte ovoce až druhý den.

Co je to Frutarian

Frutariánství (též fruktoriánství, fruktariánství nebo fruitariánství) je dieta, jedno z méně častých druhů vegetariánství a jedná se o striktní formu veganství, kdy strava zahrnuje pouze ovoce, ořechy, semena, a jiné plody.

Co je to syrová strava

Syrová strava, často nazývaná také živá strava nebo raw strava, se skládá převážně nebo zcela ze syrových a nezpracovaných potravin. Potraviny jsou považovány za syrové, pokud nebyly nikdy tepelně upraveny nad 40–48 °C. Také by se potraviny neměly rafinovat, pasterizovat, ošetřovat pesticidy nebo jinak zpracovávat.

Co neobsahuje žádné sacharidy

Potraviny bez jednoduchých sacharidůmaso, ryby, mořské plody,vejce,neochucené mléko a mléčné výrobky,ořechy a semena,celozrnné obiloviny, těstoviny, rýže,luštěniny.

Které potraviny neobsahují sacharidy

Seznam potravin bez sacharidůkvalitní libové maso.ryby, mořské plody.speciální proteinová jídla.nízkosacharidové pečivo.bezsacharidové těstoviny.kvalitní sýry a smetana (mléčné výrobky)vejce.ořechy a semínka.

Co nejíst při KetoDietě

Nevhodné potraviny v ketodietě:Slazené výrobky: sodovky, ovocné džusy, smoothies, sladkosti, zmrzlina atp.Obiloviny: všechny výrobky s obsahem jakékoli cereální mouky, rýže, těstoviny atp.Luštěniny: fazole, čočka, cizrna, hrách atp.Ovoce: všechny druhy kromě malého množství bobulového ovoce.

Jaké ovoce při KetoDietě

Seznam povoleného ovoce při keto dietěborůvky* (max. 50 g denně),maliny* (max. 30 g denně),jahody* (max. 60 g denně),červený rybíz* (max. 30 g denně).

Co je to Vitarian

Vitariánství je výživový směr založený na přijímání výhradně tepelně neupravených potravin, někdy jen rostlinného původu, mezi něž patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny. Může také zahrnovat i konzumaci syrového masa.

Proč Raw strava

Výhody raw stravy

U živé stravy nedochází k imunitní reakci našeho těla. Nebudeme tedy po jídle unavení a můžeme plně fungovat i s plným žaludkem. Naše tělo pročistí a bude mít čas na obnovu. Raw strava obsahuje méně tuku, sodíku a cholesterolu a spoustu vlákniny, minerálů, vitamínů, enzymů a dalších důležitých živin.

Proč vegetariáni nejí maso

K vegetariánství se lidé hlásí z různých důvodů. Mnoho lidí nejí maso z etických důvodů, z úcty ke zvířatům, aby vyloučili jejich bolest a stres. Tyto etické motivace uzákoňují různá náboženská vyznání a jsou sdíleny obránci práv zvířat.

Jak začít s RAW stravou

Pijte ovocné a zeleninové šťávy

Jsou základem raw stravy a současně nejoblíbenější variantou, jak získat vitaminovou bombu do vašeho těla. Mixovat pomocí odšťavňovačů můžete cokoliv, nejen zeleninu a ovoce, ale i oříšky a další raw ingredience.

Která Příloha má nejméně sacharidů

V případě příloh se primárně jedná o zdroj sacharidů – bílkovin a tuků nabízejí jen zanedbatelné množství. Vařené brambory, které jsou z 80 % tvořeny vodou, mají například oproti stejné porci vařené rýže přibližně poloviční množství sacharidů.

Jaké jídlo má nejméně sacharidů

Seznam potravin bez sacharidůkvalitní libové maso.ryby, mořské plody.speciální proteinová jídla.nízkosacharidové pečivo.bezsacharidové těstoviny.kvalitní sýry a smetana (mléčné výrobky)vejce.ořechy a semínka.