Co je to peer?

Jak se stát peerem

Pětidenní vzdělávací program připravuje absolventy na práci na pozici peer konzultanta (osoba s vlastní zkušeností s duševním onemocněním pracující v rámci profesionálních týmů poskytovatelů služeb jako odborník na vlastní onemocnění).

Co je to peer konzultant

Jsou to lidé, kteří sami zápasili s duševním onemocněním a vším, co k tomu patří (bezmoc, úzkosti, neporozumění od okolí, samota, aj.). Získali však náhled na to, co se s nimi děje a objevili způsob, jak příznakům nemoci nepodlehnout, ale naučit se s nimi žít.

Jak se stát Peer konzultantem

Základním pracovním nástrojem peer konzultanta je jeho osobní příběh zotavení. V dobře postaveném příběhu se klade důraz právě na naději a další atributy zotavení. Peer konzultant hovoří o tom, co a jak zvládl, jak se vyrovnával s překážkami, co mu na cestě zotavení pomohlo.

Co je Peer podpora

Jedná se o první psychickou podporu (nikoliv péči psychologickou či psychoterapeutickou) vedenou vycvičeným zdravotníkem – peerem. Jejím cílem je podpořit zdravotnického pracovníka, zasaženého psychicky nadlimitně zátěžovou situací. Služba je pro zájemce bezplatná.