Co je to PFOA?

Co znamená PFOA free

Zkratka PFOA free označuje produkty, při jejichž výrobě nebyla použita kyselina perfluorooktanová (PFOA), která má negativní účinky na lidské zdraví a v minulosti se používala pro úpravu nepřilnavého nádobí (PTFE).
Archiv

Kde se vyskytuje PFAS

PFAS se vážou na bílkoviny, proto je nacházíme především v játrech, krevním séru a plasmě nebo ledvinách živých organismů, dále i v moči, placentě nebo kojeneckém mléce. Ke kontaminaci pitné vody dochází v okolí průmyslových závodů, letišť a vojenských základen.

Co je to PFAS

Per- a polyfluoroalkylované látky (PFAS) jsou velkou skupinou tisíců syntetických chemických látek, které jsou široce používány v celé společnosti a nacházejí se v životním prostředí . Všechny obsahují vazby mezi uhlíkem a fluorem, které jsou jednou z nejsilnějších chemických vazeb v organické chemii.

Jakou pánev bez teflonu

Keramické pánve však mají svoje nesporné výhody. Díky vodivému hliníkovému jádru je odezva na změny teplot rychlá, díky tomu máte celý proces vaření dokonale pod kontrolou. Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.

Jak poznat teflonovou pánev

Zvýšenou pozornost je třeba mít u Greblonu, může se jednat o oba typy povrchů. Pokud nemůžete informaci dohledat, pravděpodobně jde o PTFE (Teflon). Většina Teflonových povrchů jsou černé a matné, zatímco keramické bývají i v jiných barvách a lesklé.

Jak se vyhnout PFAS

Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk nabízí 10 způsobů, jak se vyhnout nežádoucím fluorovým látkám.Vyberte si outdoorové oblečení bez fluoridů.Vyhněte se fluoridům v impregnaci.Pravidelně vysávejte.Kontrolujte složení kosmetiky a čisticích přípravků uvedené na balení a sledujte testy spotřebitelských organizací.

Jaké látky materiály se vyrábí z PFAS

století. Většina zástupců PFAS je perzistentních (odolných vůči rozkladu). PFAS jsou používány pro odpuzení vody a mastnoty z papírových obalů potravin, outdoorového oblečení, ale na příklad i koberců. Známy jsou především díky použití v teflonu a gore-texu.

Z jakého materiálu je nejlepší pánev

Přestože současné nepřilnavé povrchy jsou vysoce odolné vůči oděru, doporučujeme vám používat náčiní ze silikonu nebo dřeva, pánve vám vydrží déle. Rozhodně v nich ovšem nekrájejte ani nepoužívejte žádné ostré předměty.

Jaká povrch pánev je nejzdravější

Litinové pánve jsou pánve na celý život. Litina dokáže mnohem lépe akumulovat teplo a zejména intenzivně a rovnoměrně teplo vyzařovat. Z tohoto hlediska je tedy vaření v litině úspornější na energii. Další výraznou předností je zdravé a ekologické vaření.

Proč nepoužívat Teflon

Při poškození teflonu se může uvolňovat kyselina perfluorooktanová (PFOA), která je zdraví škodlivá. Jednak se velmi špatně rozkládá, a tudíž se shromažďuje v těle lidí i životním prostředí, jednak je potenciální lidský karcinogen (rakovina jater) a je to látka, která může způsobovat neplodnost.

Kdy vyhodit teflonovou pánev

Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.

Jak škodí Teflon

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen.

Jak škodí teflon

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen.

Co se stane když sním teflon

"Teflon není toxický, v těle se nerozkládá," tvrdí Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Obavy, že teflon je rakovinotvorný, nejsou podle současných zjištění opodstatněné.

Co místo teflonu

Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.

Jak poznat teflonové nádobí

PFOA free = Teflonový povrch. PFOA-, APEO-, BPA-free = Teflonový povrch (pokud zkratka není PTFE, tak se nikdy nevylučuje, že jde o Teflon, naopak) V případě granitových, diamantových a jiných názvů povrchů je lepší si dohledat výrobce povrchu a najít informace u něj, může se jednat o obě varianty.