Co je to půlnoční mše?

Jak probíhá půlnoční mše

Ústředním momentem je pozvednutí kalicha a patény (misky s velkou hostií). Po modlitbě Otčenáše následuje pozdravení pokoje, kdy si přítomní podávají ruce a vzájemně si přejí "Pokoj tobě" (ano, tykají si). Poté věřící přistupují k oltáři, aby z rukou kněze přijali proměněné hostie, Tělo Kristovo.
Archiv

Kdy začíná půlnoční mše

Půlnoční mše svatá se vždy koná 24.12. aktuálního roku buď od 22:00, nebo 24:00. Vždy je potřeba si dopředu zjistit, zda-li, a v kolik hodin, se ve vašem cílovém kostele mše bude sloužit.

Kdy se chodí na půlnoční

Na „půlnoční“ se chodí 24. 12., tedy na Štědrý den o půlnoci. Jde o historický zvyk, který vychází z evangelií, podle nichž se Ježíš narodil v noci.

Kdy je půlnoc

Čas půlnoci

z pohledu „starého dne“ je to čas 24.00. z pohledu „nového dne“ je to čas 0.00.

Jak se chovat při mší

Při mši svaté se klečí na obou kolenou od chvíle proměňování do přijímání. Stejně tak se pokleká i na závěrečné kněžské požehnání. Nekatolíci a nepokřtění se mohou při zachování těchto pravidel chování zúčastnit všech veřejných bohoslužeb, avšak ke svatému přijímání nesmí přistoupit!

Kdo může na mší

přijímání mohou jen pokřtění katolíci, kteří neudělali od poslední zpovědi žádný těžký hřích; a kteří zachovali alespoň hodinu předem půst od jídla a pití (kromě vody).

Co se jí na Štědrý den k obědu

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí.

Proč 24 prosinec

Změna přišla až s papežem Juliem I., který ve 4. století rozhodl, že Vánoce, tedy narození Ježíše Krista, budeme oslavovat 24. prosince.

Co se nesmí jíst na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Co se dělá na mši

Mše se skládá ze čtyř částí: Vstupní obřady, bohoslužba slova, bohoslužba oběti a závěrečné obřady. Při vstupu do kostela se věřící žehnají svěcenou vodou (pravou rukou udělají znamení kříže). Voda je očišťující prostředek.

Kdo může na mši

přijímání mohou jen pokřtění katolíci, kteří neudělali od poslední zpovědi žádný těžký hřích; a kteří zachovali alespoň hodinu předem půst od jídla a pití (kromě vody).

Jak probíhá mše

Tradiční mše se skládá ze tří hlavních částí: části přípravné (neboli modliteb u stupňů oltáře), mše katechumenů, a mše věřících; nová mše se dělí na dvě části: bohoslužby slova, jejímž jádrem je předčítání biblických textů, a bohoslužby oběti, připomínající oběť, vzkříšení a stálou přítomnost Ježíše Krista.

Jak se chovat při mši

Při mši svaté se klečí na obou kolenou od chvíle proměňování do přijímání. Stejně tak se pokleká i na závěrečné kněžské požehnání. Nekatolíci a nepokřtění se mohou při zachování těchto pravidel chování zúčastnit všech veřejných bohoslužeb, avšak ke svatému přijímání nesmí přistoupit!

Co se nesmí dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Proč se krájí jablka

Po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Vezme se nůž a jablko se napříč rozkrojí. Pokud uvnitř rozkrojeného jablka naleznete hvězdičku, budete v příštím roce zdraví a šťastní, v opačném případě křížek nebo červ značí nemoc či smrt.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Co je za den 67

červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa, 28.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Podle ní se totiž každému, kdo se vydrží celý Štědrý den až do večeře postit, ukáže na stěně zlaté prasátko. Prase je odedávna symbolem bohatství a hojnosti. Každý, kdo měl ve chlévě nějakého toho pašíka, věděl, že je na zimu zabezpečený a hladem neumře. Odtud také pochází prasátko jako pokladnička.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Proč se dávají dárky pod stromeček

Zároveň jde o symboliku obdarování: Bůh obdaroval člověka, a proto si i lidé dávají dárky. Křesťané slaví i následující dny. 25. prosince pokračují v oslavách narození Ježíše Krista, ten den se přimyká k noci zrození.

Jak vypada zádušní mše

Obřad posledního rozloučení uvede kněz slovy: „Je třeba prokázat našemu zemřelému poslední službu lásky, pohřbít ho a odevzdat Pánu Bohu,“ a vyzve přítomné k modlitbě za zesnulého. Poté následuje zpěv na rozloučenou, kněz pokropí rakev zemřelého svěcenou vodou a okouří kadidlem.

Co se dělá při mši

Po zahajovacím pozdravu může kněz několika slovy uvést věřící do slavení mešní liturgie. Následuje úkon kajícnosti (může mít různé verze, prosíme v něm Boha za odpuštění a sílu k usmíření s ostatními lidmi): Kněz: Dříve než uslyšíme Boží slovo a budeme slavit eucharistii, litujme svých hříchů.

Proč nemá viset prádlo na Štědrý den

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.