Co patří mezi pojmenování
Mezi způsoby (druhy) pojmenování patří: slovo – znak, který pojmenovává nějaký termín (slovo je jedním ze způsobů pojmenování) složené pojmenování – volné spojení dvou a více slov.
Archiv
Co to je víceslovné pojmenování
Víceslovným pojmenováním rozumíme komplex dvou nebo více slov, s primární nominační funkcí, reprodukovatelný a reprodukovaný v konkrétních promluvách jako celek (srov. Ma- chač 1967, s. 138).
Archiv
Co je to sousloví
Sousloví je ustálené slovní spojení, sdružené pojmenování vytvářející lexikální jednotku.
Co je to Multiverbizace
Multiverbizace (z latinského multus – mnohý, verbum – sloveso) je typ sousloví, které je utvořeno z jediného slova.
Jak poznat obrazné pojmenování
Obrazná pojmenování v užším smyslu neboli tropy jsou založeny na přenášení významu. Jejich podstatou je mnohoznačnost slov. K základním tropům řadí metaforu, metonymii a symbol. Ostatní tropy, jako například přirovnání, alegorie, personifikace nebo synekdocha, jsou pouze podskupinami těchto základních tropů.
Co je to metafora příklad
Např. přední části hlavy nad obočím říkáme v češtině čelo, toto slovo můžeme metaforicky použít i pro označení části postele (čelo postele). Tyto předměty jsou si podobné, a tak můžeme pojmenování jednoho předmětu přenést na ten druhý. Mluvíme tedy o obrazném vyjádření.
Co to je kolokace
Kolokací (dříve se užíval termín slovní spojení) se v rámci korpusové lingvistiky nejčastěji rozumí smysluplné, ustálené, syntagmatické spojení dvou (nebo víc) slovních tvarů (někdy celých lexémů) v blízkém kontextu.
Co je to slovní spojení
Kolokace (od lat. collocare, spolu-umístit), též slovní spojení je spojení více slov, která spolu souvisejí gramaticky i sémanticky a vytvářejí víceslovné pojmenování. Tvoří tak podobně jako slovo lexikální jednotku.
Co je to volné spojení
(skok daleký je sousloví, daleký skok je volné spojení slov). Někdy může vedle sousloví existovat i jednoslovné pojmenování, které většinou bývá nespisovné či hovorové (tzn. spisovné, ale patří do ústního projevu), protože každý jazyk má tendenci v běžné mluvě slova zkracovat.
Co znamená slovo Univerbizace
Univerbizace (z latinského unus – jeden, verbum – slovo) je proces, kterým se ze sousloví v rámci jazykové ekonomie vytváří jednotlivé slovo (univerbát či univerbizát). Opačný proces, tedy vytváření sousloví z jednotlivého slova, se nazývá multiverbizace.
Co je to obrazné pojmenování příklady
Metafora – obrazné pojmenování, přenášení významu na základě vnější podobnosti, Např.: sukýnky květů (okvětní lístky jsou podobné sukýnce), noha židle, … Personifikace (zosobnění) – Neživým věcem, rostlinám přisuzujeme vlastnosti lidí, živých. Je to druh metafory (vychází z vnější podobnosti), např.: stromy šeptají.
Co je to Metonymie příklad
Může jít například o přenos z abstraktního pojmu (děj, stav, vlastnost) na věc nebo osobu, z věci nebo osoby na abstraktní pojem nebo mezi dvěma abstraktními pojmy různého druhu. Příklady typů metonymie: děj → vykonavatel stráž – střežení, kontrola – kontrolování
Jak vypada metafora
Např. přední části hlavy nad obočím říkáme v češtině čelo, toto slovo můžeme metaforicky použít i pro označení části postele (čelo postele). Tyto předměty jsou si podobné, a tak můžeme pojmenování jednoho předmětu přenést na ten druhý. Mluvíme tedy o obrazném vyjádření.
Co je to ustálené slovní spojení
Frazém neboli frazeologismus je ustálené spojení slovních tvarů slov. Jedná se například o pranostiku, rčení, pořekadlo, přirovnání či přísloví apod. Frazeologismy většinou výrazně posunují původní význam slov směrem ke zcela jinému smyslu sdělení.
Jak se pozná sousloví
Sousloví je ustálené spojení slov (dvouslovné i víceslovné), kterým pojmenováváme některé skutečnosti. Je nerozdělitelné, má jeden význam (jednotlivá slova sousloví nelze nahrazovat synonymy):
Jaký je rozdíl mezi souslovím a volné
Budí-li v nás spojení slov jedinou představu, je to sousloví; jestliže však každá jeho část v nás vzbuzuje zvláštní představu, je to volné spojení slov.
Co to je expresivní výraz
Expresivita či expresivnost je označení pro citové zabarvení výpovědi; citově zabarvená slova se pak označují jako expresiva. Je to pragmatická složka významu slova (obecně příslušné jazykové jednotky), která vyjadřuje hodnotící vztah, postoj nebo rozpoložení mluvčího.
Co je to metafora
definice pojmu z našeho literárního slovníku. Metafora je jazyková a rétorická literární konstrukce spočívající v přenášení významu na základě vnější podobnosti. Je druhem tropu, tedy přenášení významu původního pojmenování na jiný předmět.
Co to je metafora
Metafora je jazyková a rétorická literární konstrukce spočívající v přenášení významu na základě vnější podobnosti. Je druhem tropu, tedy přenášení významu původního pojmenování na jiný předmět. Je součástí běžné funkce a užívání jazyka, ale zvláštní význam má zejména v poezii.
Co je to přirovnání příklady
Přirovnání často pracují s nadsázkou, mají velmi zesílený význam: chováš se jako blázen, pálí to jako oheň. Význam přirovnávacího slova tak může být poměrně nezřetelný – flek jako Brno (tj. velký jako Brno), pálí jako čert (snad proto, že čert žije v pekle), rýma jako hrom (hlučná, silná jako hrom).
Co to je Homonymum
Homonyma (slova souzvučná) jsou slova, které má stejnou podobu (zvukovou nebo grafickou) ale rozdílný význam i původ. Příklady homonym: hranice (hranice dřeva, hranice mezi státy) rys (rys ostrovid, osobnostní rys)
Jak poznám expresivní slovo
Expresivní jazykové prostředky nesou kladný nebo záporný citový příznak, promítá se do nich postoj, hodnocení a vůle mluvčího či pisatele, např. šutrák, vrahoun, čmajznout, mrška. Zřídka bývají součástí spisovné slovní zásoby, jejich stylová platnost je velmi různá.
Co to je impresivní
impresivní [-si- i -sí-], impresívní příd. (z lat.) kniž. působící, vzbuzující dojem, přístupný dojmům; dojmový: i.
Jak se pozná metafora
Jak metaforu poznáme Představme si, že v daném jazyce má každý předmět své pojmenování – označujeme ho konkrétním slovem. My toto pojmenování použije u jiného předmětu – u takového, který je s daným předmětem (vizuálně, symbolicky) podobný.
Jak poznat přirovnání
Přirovnání je pojmenování na základě srovnání, podobnosti dvou subjektů. Přirovnání bezpečně poznáme podle částice jak(o). Oči jako dva pecny. Má oči jako pomněnka.