Co je to případová práce?

Jaké jsou metody sociální práce

Metody sociální práce

Matoušek (2003) rozlišuje čtyři základní metody sociální práce: • případová práce, • práce se skupinou, • práce s dětmi a s rodinou, • komunitní práce.
Archiv

Co je to metoda sociální práce

107) definuje pojem metody sociální práce jako : specifické postupy sociálních pracovníků definované cílem nebo cílovou skupinou. je charakterizována vztahem sociálního pracovníka a klienta, který je založený na komunikaci. Vztah, v jehož rámci se řeší individuální problémy se odehrává „tváří v tvář“.
Archiv

Kdo je klient sociální práce

Klient je v sociální práci označení pro člověka, který užívá služeb sociálního pracovníka (28). Klient je tedy osoba, která potřebuje ve svých způsobech pomoc.

Co je cílem sociální práce

Cíle sociální práce

Podpořit schopnost klienta řešit problém, pomoct mu vyvíjet se a přizpůsobit se nárokům na jeho osobu. Poskytnout klientovi základní sociální poradenství, tj. zprostředkovat informace o vhodné agentuře, službě, příležitosti nebo o vhodném zdroji.

Co řeší sociální pracovnice

Sociální pracovník je člověk, který informuje veřejnost o sociálních službách, poskytuje poradenství, uzavírá smlouvy, sjednává s klientem druh a rozsah poskytovaných služeb a vede veškerou dokumentaci o jednotlivých klientech v organizace.

Co patří mezi sociální služby

Služby sociální péčeOsobní asistence.Pečovatelská služba.Tísňová péče.Průvodcovské a předčitatelské služby.Podpora samostatného bydleníOdlehčovací služby.Centra denních služeb.Denní a týdenní stacionáře.

Co je to komunitní práce

Co je komunitní práce

Znamená to především: Mluvit s lidmi a vytvářet aktivní skupiny. Odborně zkoumat situaci, nebo využívat existujících znalostí. Hledat společná řešení s lidmi z aktivních skupin.

Co může dělat sociální pracovník

Sociální pracovník plánuje, realizuje, monitoruje a vyhodnocuje poskytované sociální služby. Pracuje přímo s cílovou skupinou, vede a vyhodnocuje plány uživatelů této služby. Poskytuje sociálněprávní poradenství. Při realizaci sociálních opatření může spolupracovat se zdravotnickými pracovníky.

Kdo může být sociální pracovník

Předpokladem k výkonu povolání sociálního pracovníka je plná svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost. Žadatel o registraci (poskytovatel sociálních služeb) registrujícímu orgánu předkládá doklad/y prokazující odbornou způsobilost sociálního pracovníka.

Kde může pracovat sociální pracovník

Uplatní se všude tam, kde se provádí sociální práce s klienty (jednotlivci, rodinami, skupinami a komunitami), může pracovat jako sociální pracovník v resortu práce a sociálních věcí, školství, zdravotnictví, vnitra, spravedlnosti i obrany.

Kdo poskytuje sociální péči

Sociální služby poskytují organizace nebo jednotlivci, kteří mají k této činnosti oprávnění (oprávnění k poskytování sociálních služeb), vydané místně příslušným krajským úřadem, a také osoby blízké nebo asistenti sociální péče. Maximální ceny za služby jsou stanoveny prováděcí vyhláškou MPSV č. 505/2006 Sb.

Jak se dělí sociální služby

Podle místa poskytování se sociální služby dělí na:

Ambulantní => služby, za kterými osoba dochází nebo je doprovázena či dopravována do zařízení sociálních služeb a součástí služby není ubytování. Terénní => služby, které jsou osobě poskytovány v jejím přirozeném sociálním prostředí, nejčastěji v domácnosti.

Co je to komunita

Jednou z mnoha definic dle Matouška (2003) je „komunita je místo, kde člověk může získat emocionální podporu, ocenění a praktickou pomoc v každodenním životě“. Zájmová komunita – skupina lidí, kteří mají společní zájmy (lidé se stejným etnickým původem, postižením apod.)

Co to je komunitní

Slovo komunitní dává tušit, že celé plánování sociálních služeb probíhá za účasti komunity – v případě sociálních služeb se tedy jedná zejména o zástupce uživatelů, poskytovatelů a zadavatelů sociálních služeb, ale i další veřejnosti, jíž je téma sociálních služeb blízké.

Jaké vzdělání musí mít pečovatelka

Odbornou způsobilostí pracovníka v sociálních službách je základní vzdělání, střední vzdělání s výučním listem nebo maturitou, vyšší odborné vzdělání + absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu.

Co dělá sociální pracovnice

Sociální pracovník plánuje, realizuje, monitoruje a vyhodnocuje poskytované sociální služby. Pracuje přímo s cílovou skupinou, vede a vyhodnocuje plány uživatelů této služby. Poskytuje sociálněprávní poradenství. Při realizaci sociálních opatření může spolupracovat se zdravotnickými pracovníky.

Co se hradí z příspěvku na péči

Těmi jsou: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost (nehodnotí se u dětí do 18 let).

Jaká je výše příspěvku na péči

880 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), 4 400 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 12 800 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

Co je to sociální služba

Sociální služba je soustava vybraných základních činností: např. pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu; pomoc při zajištění chodu domácnosti; výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti; poradenství; zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, pomoc při prosazování práv a zájmů a další.

Co je to komunitní péče

Komunitní péče

Tvoří ji zdravotní, sociální a další služby, které jsou poskytovány nemocným, ale i zdravým občanům, rodinám = skupinám určité komunity (geografické, etnické). Tyto služby doplňují primární péči. Cílem je orientovat se na péči v domácím prostředí, v komunitě, i při onemocnění či závislosti.

Co to je komunitní zahrada

Komunitní zahrady jsou většinou zahrady ve městě spravované určitou komunitou lidí ze sousedství. Mají mnoho podob od několika záhonků u domu přes upravený vnitroblok, pop up zahradu jen na sezonu, či velkou produkční zahradu zásobující potravinami nejen svoji komunitu ale i další lidi nebo firmy v okolí.

Co dělá komunitní pracovník

Co je komunitní práce

Komunitní pracovník – organizátor komunity jen umožňuje vznik rozvojových procesů, ale sám je neiniciuje ani neřeší. Znamená to především: Mluvit s lidmi a vytvářet aktivní skupiny. Odborně zkoumat situaci, nebo využívat existujících znalostí.

Kdo může dělat pečovatelku

Pečovatelka, odborně pracovník v sociálních službách, vykonává přímou obslužnou péči, pro jejíž výkon má potřebné vzdělání, jímž je střední vzdělání s maturitou nebo akreditovaný kvalifikační kurz.

Co obnáší kurz pečovatelky

Kurzy jsou pojaty komplexně a dozvíte se jak komunikovat s nemocnými a staršími lidmi, získáte základy anatomie, naučíte se jak pečovat o seniory, základy epidemiologie, psychologie, etiky, hygieny, sociální gerontologie. Na kurzu se budete střetávat s případovými studiemi, které vám pomohou v praxi.

Co znamená Prima péče

Tato role vychází ze zákona o sociálních službách. Klíčový pracovník se stává klientovi partnerem, snaží se navázat s klientem vztah založený na důvěře. Společně potom vytváří tzv. plán péče, ve kterém je podle individuálních potřeb klienta naplánován rozsah a způsob poskytované péče.