Co je to pranostika příklady
Příklady pranostikNa Boží narození o bleší převaleníNa Nový rok o slepičí krok.Na Tři krále o skok dále.Na Hromnice o hodinu více.Svatý Matěj ledy láme, nemá-li je, nadělá je.na svatého Matěje skřivan pije z koleje.Únor bílý – pole sílíBřezen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem.
Jaké máme pranostiky
PranostikyJe-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu.Mokrý leden – prázdné sudy – neurodí se vína.Mlhavý leden – mokré jaro.Roste den, roste i zima.Leden studený, duben zelený.Neudrží leden, neudrží ani jeden.Ryje-li krtek v lednu, končí zima v květnu.V lednu moc sněhu, v červnu moc sena.
ArchivPodobné
Jaký je rozdíl mezi pranostiku a příslovím
Co je to přísloví Je to výrok (věta), který v sobě skrývá nějaké moudro, poučení, zkušenost či platnou zásadu. Co je to pranostika Pranostika je rčení, které se snaží dávat do souvislostí počasí a roční dobu.
Archiv
Jak vznikly pranostiky
Pranostiky vznikly jako lidová předpověď počasí týkajících se daných období. Nejvíce pranostik se váže k zemědělství. V seznamu níže najdete pranostiky jak pro daný měsíc, tak pro nejbližší dny.
Archiv
Co znamenaji přísloví
Přísloví je ustálený stylizovaný výrok, jenž obsahuje obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy. Tyto jsou vyjádřeny buď přímo, nebo obrazně. Pro snadnější zapamatování má často podobu rýmovaného dvojverší. Přísloví tvoří součást lidové slovesnosti.
Jak poznat přísloví
Přísloví se typicky skládají ze dvou členů (Jaký pán – taký krám) a často užívají rýmu, asonance či rytmu. Pro stejnou situaci je někdy možné najít přísloví opačných významů (např. Líná huba holé neštěstí a Mluviti stříbro, mlčeti zlato).
Co znamená březen za kamna vlezem
Zima se však své vlády nevzdává snadno, a tak se krásné slunné počasí v březnu střídá s výrazným ochlazením. Na to odkazuje také oblíbená lidová pranostika Březen, za kamna vlezem, případně ve variaci: Březen, za pec si ještě vlezem.
Jak prosinec tak červen tancuje
Červen stálý, prosinec dokonalý. Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září. Pak-li červen suchem mokro převyšuje, dobrým vínem sudy naplňuje.
Jaké jsou české přísloví
Česká příslovíAť se perou, ať se vadí, jenom když se mají rádi!Bezdomovec je doma všude.Bez práce nejsou koláče.Bez peněz do hospody nelez.Blázen dává, moudrý bere.Blázen každého za blázna soudí.Bližší košile nežli kabát.Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.
Jaké jsou pranostiky na Velikonoce
Kolik ros spadne před Velikonocemi, tolik po Velikonocích lze ještě očekávat mrazů. Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej! Co je na Zelený čtvrtek vyseto, vše se vydaří. Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.
Co se nesmí na Hromnice
Každopádně jsou Hromnice oslavou příchodu jara. Tento svátek se spojuje s ochranou před bouří, bleskami a ohněm, světí se svíčky, tzv. hromničky, které se pak za bouřek dávají do oken, aby ochránily domácnost. Pověry říkají, že se v tento den nesmí šít, tancovat ani pracovat.
Koho vodu Pijes
C) Pavel popletl české ustálené slovní spojení koho vodu piješ, toho dříví štípej vyjadřující, že člověk má být ke svému zaměstnavateli loajální.
Co si únor zazelená
Teplý únor – studené jaro, teplé léto. Co si únor zazelená – březen si hájí; co si duben zazelená – květen mu to spálí. Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto. Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli neurodí.
Jak se den sv Havla ukazuje
Jaký den Havel ukazuje, taková zima objevuje. Opadá-li listí do polovice října, svatý Havel na poli zastaví práci a bude mokrá zima.
Co to znamená únor bílý pole sílí
V únoru sníh a led
“ Také asi nejznámější únorová pranostika „Únor bílý – pole sílí“ poukazuje na to, že zima by v únoru měla mít hlavní slovo. V únoru sníh a led – v létě nanesou včely med. Únorová voda – pro pole škoda. Netrkne-li únor rohem, šlehne ocasem.
Co znamená březnové slunce má krátké ruce
Březnové slunce má krátké ruce. Lépe od hada býti uštknut než v březnu od slunce ohřát. Když je březen teplý, duben je chladný.
Koho víno Pijes
Kdo víno pije, toho ani pantokem nezabije.
Kdy se nesmí prát prádlo na Velikonoce
Prádlo v Kristově krvi
Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.
Co se nesmí na Velký pátek
Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.
Proč se říká Na Hromnice o hodinu více
Nejznámější pranostika „Na Hromnice o hodinu více“ říká, že den je o hodinu delší než v době zimního slunovratu (zpravidla 21. prosince). Ve skutečnosti tento rozdíl činí na území České republiky hodinu a 20 minut. Na Hromnice se tradičně sklízel betlém a někde také vánoční stromek.
Co je to imbolc
Imbolc, Imbolg je gaelský svátek spojený se svátkem svaté Brigity, jež je slaven 1. února a následován Hromnicemi. Je chápán jako první den jara a spojen s laktací a bahněním ovcí, kterým se v této době rodí jehňata. Společně s Beltainem, Lughnasadem a Samhainem náleží mezi nejdůležitější gaelské svátky.
Kdo hledá nesnáze snadno se trefí
Nepěkné chování se oplácí stejným nevybíravým způsobem. Musí se to opravit tak, aby to nebylo poznat.
Kdo hledá najde přísloví
Franz Kafka citát: Kdo hledá, nenalézá, ale kdo nehledá, najde.
Co znamená Březen za kamna vlezem
Zima se však své vlády nevzdává snadno, a tak se krásné slunné počasí v březnu střídá s výrazným ochlazením. Na to odkazuje také oblíbená lidová pranostika Březen, za kamna vlezem, případně ve variaci: Březen, za pec si ještě vlezem.
Proč je únor tak krátký
Přestupný rok je rokem, ve kterém je 366 dní namísto obvyklých 365 dní. Rok je doba, za kterou Země oběhne Slunce – trvá jí to 365 dní 5 hodin 48 minut a 45 sekund (365,242189 dne). Proto se jednou za 4 roky přidá v únoru jeden den navíc. Únor má tedy v přestupném roce 29 dní namísto 28 dní.