Co je to primární zdroj?

Co jsou primarni zdroje

Primární zdroje jsou vlastně původní zdroje informací (prostě ty, od kterých informace původně pochází). Sekundární zdroje se potom na ty primární odkazují a informace z nich třeba dále zpracovávají.
Archiv

Co je sekundární zdroj

Na rozdíl od primárních zdrojů jako je zpráva o události, popis vědeckého experimentu, statistické údaje apod., sekundární zdroj zpracovává téma s určitým odstupem a s využitím více zdrojů informací.

Co je to primární energie

Primární nazýváme energii ve formě, v jaké se vyskytuje v přírodě (např.: uhlí, ropa, zemní plyn, dřevo, vítr, vodní energie, přírodní uran, sluneční záření).

Co je to obnovitelný zdroj

K obnovitelným zdrojům energie se v podmínkách ČR řadí využití energie vody, větru, slunečního záření, biomasy a bioplynu, energie prostředí využívaná tepelnými čerpadly, geotermální energie a energie kapalných biopaliv.

Jaké zdroje energie se v přírodě nachází

Mezi nevyčerpatelné zdroje patří sluneční záření, energie vody, větrná energie, geotermální energie, nukleární energie a energie přílivu. Mezi zdroje obnovitelné vyčerpatelné řadíme zdroje, které získávají energii z organismů a jejich společenstev. Mluvíme zde např. o biomase, bioplynu.

Co je základním zdrojem energie pro Zemi

Nejdůležitější hybnou silou geologického a biologického vývoje Země je energie sluneční, která je primárním zdrojem i všech ostatních lidstvem využívaných zdrojů energií, včetně těch, které se označují jako umělé.

Kde hledat primární zdroje

Vědecké články jsou nejlepším místem, kde najít primární zdroje – články o experimentech, včetně lékařských studií.

Co je to primární literatura

Jsou to původní tvůrčí díla, umělecká nebo literární; původní zprávy o nějaké události nebo časovém období, které vznikly během události nebo v určitém časovém období.

Co to je zdroj energie

Mezi obnovitelné zdroje řadíme například energii vodní, sluneční nebo větrnou. Tyto zdroje se vyznačují svojí teoretickou nevyčerpatelností. Naopak mezi neobnovitelné zdroje se typicky řadí ropa, zemní plyn či uhlí. Zásoby těchto zdrojů energie jsou naopak v krátkém horizontu vyčerpatelné.

Jaká jsou klíčová zařízení klasické tepelné elektrárny na fosilní paliva

Jedním z klíčových zařízení elektrárny je kotel, ve kterém tepelná energie vzniklá spálením uhlí přemění vodu v páru o vysoké teplotě. Pára je zavedena do turbíny, kde přemění část své energie na energii kinetickou a roztočí turbínu a generátor elektrické energie.

Co je to biomasa

Pojem biomasa obvykle označuje substanci biologického původu, jako je rostlinná biomasa pěstovaná v půdě nebo ve vodě, živočišná biomasa, vedlejší organické produkty nebo organické odpady. Energetické využití biomasy je považováno všeobecně za žádoucí a z hlediska minimalizace ekologické zátěže za vhodné.

Jaké jsou neobnovitelné zdroje

Druhy neobnovitelných zdrojů energie. Typickými příklady neobnovitelných zdrojů energie především fosilní paliva jsou uhlí, ropa, zemní plyn a rašelina. Dále sem patří látky pro výrobu jaderné energie (uran, výhledově thorium), protože přirozené přírodní zásoby štěpných materiálů jsou také vyčerpatelné.

Jaké jsou druhy energie

Energie je popsána stavovou veličinou a může mít různé formy. Existuje např. kinetická energie (tu lze spočítat dle formule Ek = ½ m·v2) a konfigurační (polohová či potenciální) energie (daná vzájemnou polohou a přitahováním nebo odpuzováním částic, např. gravitací nebo magnetismem).

Jak citovat sekundární zdroje

V případě, že používáme sekundární citace, v odkazu na citaci se uvádí autor, datum vydání původní publikace i té, ze které citaci čerpáme. Vetešník, P. & Jelenka, L. (2016).

Co je primární a sekundární literatura

Primárními prameny jsou knihy, časopisy, noviny, písně, obrazy, sochy, publikované výsledky vědeckých studií, sborníky z konferencí… Sekundární informační prameny – jsou to prameny, které informují o existenci primárních pramenů a odkazují na ně. Většinou mají formu seznamů utříděných podle určitých aspektů.

Co je alternativní zdroj

Alternativní energie je energie získaná z obnovitelných zdrojů, což jsou přírodní energetické zdroje, které mají schopnost částečné, nebo úplné obnovy. Patří mezi ně především sluneční, větrná a vodní energie a biomasa. V některých částech světa lze využít také energii mořského přílivu nebo geotermální energii.

Jaké jsou typy elektráren

2.1 Tepelné elektrárny.2.2 Jaderné elektrárny.2.3 Vodní elektrárny.2.4 Větrné elektrárny.2.5 Geotermální elektrárny.2.6 Solární elektrárny.2.7 Přílivové elektrárny.

Jak dělíme tepelné elektrárny

Klasické tepelné elektrárny se v zásadě dělí na dva typy, na elektrárny kondenzační a na teplárny. Kondenzační elektrárny slouží pouze k výrobě elektrické energie. To znamená, že veškerá pára přivedená do turbíny po vykonání práce zkondenzuje na vodu v kondenzátoru.

Kde se spaluje biomasa

Velmi často se biomasa využívá v kogenerační výrobě – kombinované výrobě elektřiny a tepla (účinnost 50-90 %). Při čisté výrobě elektřiny se účinnost pohybuje pod 50 %. Biomasa je velmi často využívána jako zdroj tepelné energie v domácnostech, ať již jako dřevo, nebo ve formě pelet či briket ve speciálních kotlích.

Co je to kotel na biomasu

Kotle na biomasu jsou alternativním zdrojem energie určeným na úsporné a ekologicky šetrné vytápění rodinných domů a plně pokrývají potřebu tepla a teplé vody v domácnosti. Jsou určeny na spalování biomasy ve formě pelet, briket, štěpků nebo kusového dřeva se systémem zplyňování.

Jaký je rozdíl mezi obnovitelnými a neobnovitelnými zdroji

Za obnovitelnou energii se v EU považuje i spalování odpadu. Opakem jsou neobnovitelné zdroje energie jako jsou například fosilní paliva, která se neobnovují v lidském časovém měřítku a jsou tedy vyčerpatelné jejich spalování přispívá ke globálnímu oteplování.

Co je to alternativní zdroje energie

Alternativní energie je energie získaná z obnovitelných zdrojů, což jsou přírodní energetické zdroje, které mají schopnost částečné, nebo úplné obnovy. Patří mezi ně především sluneční, větrná a vodní energie a biomasa. V některých částech světa lze využít také energii mořského přílivu nebo geotermální energii.

Jaké jsou zdroje energie

3. 1 Zdroje energiefosilní paliva: uhlí, ropa, zemní plyn, roponosné horniny,obnovitelné zdroje: energie vodní, geotermální, energie větru, sluneční energie, fotoelektrická a termální, ze slaných solárních nádrží, energetické zdroje oceánů: termální, přílivové, z vlnobití,jaderná energie,vodík,metanol a etanol.

Co jsou to zdroje energie

Mezi obnovitelné zdroje řadíme například energii vodní, sluneční nebo větrnou. Tyto zdroje se vyznačují svojí teoretickou nevyčerpatelností. Naopak mezi neobnovitelné zdroje se typicky řadí ropa, zemní plyn či uhlí. Zásoby těchto zdrojů energie jsou naopak v krátkém horizontu vyčerpatelné.

Jak citovat APA 7

APA Style, v češtině APA 7). Při citování podle citační normy APA 7 platí: Příjmení autorů se podle této normy zapisují malými písmeny, místo osobního jména se uvádí pouze iniciála (počáteční písmeno osobního jména). Pokud se v citaci uvádí nakladatelství, nepíše se právní forma organizace (s.r.o, a.s. apod.).