Co je to Prosecco?

Co znamená prosecco

Prosecco je název italského vína, dříve též název bílé odrůdy vinné révy. Název je odvozen od vesnice, která je součástí Terstu v severní Itálii. Od roku 2010 smí být Prosecco užíváno jen k označování původu vína, odrůda se nyní jmenuje Glera.

Kdy se pije prosecco

Prosecco můžete pít od rána do večera. To je asi jeho největší výhoda. Po snídani, k obědu nebo k večeři. Podávejte jej vychlazené okolo 5 až 7 stupňů.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi Proseccem a frizzante

Většinou se jedná o šroubovací uzávěr nebo klasickou korkovou zátku. Rozdíl mezi frizzante a spumante tak můžete postřehnout už při prvním pohledu na lahev. Prosecco má nejen variantu frizzante a spumante, ale rozděluje se i na DOC a DOCG. Zatímco frizzante je vždy DOC, spumante může mít obě označení.

Jak správně podávat prosecco

Podávat by se mělo vždy dokonale vychlazené. Správná teplota prosecca by se měla pohybovat mezi 5 a 7 stupni, což odpovídá i na otázku, jak skladovat prosecco – v lednici nebo ještě lépe ve speciální vinotéce, která bublinky drží při stabilní teplotě.

Jak poznat kvalitní prosecco

V lahvi je větší tlak. Perlení je tak jemnější. Tím, že prosecco vzniká tankovou metodou, tak se v něm udrží víc svěžesti, ovocnosti a hlavně ovocné vůně.

Jak se dělí prosecco

Dle suchosti (zbytku cukru) se Prosecco dělí na BRUT (do 12g/l), EXTRA DRY (12-17g/l) , DRY (17-32 g/l), SEMI-SECO (32-50 g/l) . Prosecco si získalo celosvětovou proslulost díky eleganci, jemnému perlení, příjemné citrusovo-květinové vůni a ovocné chuti.

Co se hodí k Prosecu

K zakousnutí se rozhodně hodí čerstvé pečivo, sýry, olivy, rajčata (i sušená naložená v oleji) nebo vaječná omeletka. Prosecco se nejlépe hodí k lehčím pokrmům. rukoly s grilovaným masem. Samozřejmě nic nezkazíte těstovinami, rybou či mořskými plody.

Co znamená prosecco Brut

Prosecco v kategorii Brut obsahuje 6 – 12 g zbytkového cukru na litr. Výsledné víno je suché, ale svěží a ovocné. Podíl alkoholu se pohybuje okolo 11 %.

Jak poznat kvalitní Prosecco

V lahvi je větší tlak. Perlení je tak jemnější. Tím, že prosecco vzniká tankovou metodou, tak se v něm udrží víc svěžesti, ovocnosti a hlavně ovocné vůně.

Jaké prosecco je nejlepší

PROSECCO DOCG

Je označení pro kvalitnější a nejoblíbenější Prosecca, která se vyrábí výhradně v italské oblasti Benátska – Veneto.To nejlepší a nejkvalitnější Prosecco Superiore, je ze svahů mezi městem Conegliano a Valdobbiadene a z oblasti Asolo.

Co znamená prosecco frizzante

Frizzante pochází z italštiny a česky znamená „jemně perlivé“. V Itálii je Frizzante tradičně přívlastkem vína Prosecco, kde označuje mírně šumivou variantu tohoto druhu vína.

Jak namíchat prosecco

Jak si namíchatSklenici na víno naplňte ledem až po okraj.Zastříkněte trochou perlivé vody.Přidejte 6 cl prosecca.Nakonec krouživým pohybem přidejte stejné množství aperolu.Hotový koktejl ozdobte plátkem pomeranče a přidejte brčko.

Co je to Extra Dry

Šumivá vína, která obsahují 12-20 g/l zbytkového cukru. Mezinárodní označení vína je Extra Trocken (zvláště suché).

Co znamená u prosecca Extra Dry

Prosecco v kategorii Extra Dry obsahuje 12 – 17 g zbytkového cukru na litr, je tedy již cukernatější a ovocnější. Podíl alkoholu se pohybuje okolo 11 %. Pijte zodpovědně.

Co je to Aperol

Aperol je ovocný likér vyráběny převážně z výtažků z pomerančů, má lehce nahořklou chuť a charakteristickou oranžovo-červenou barvu. Pro samostatné pití se doporučuje vychlazená teplota – Aperol má jen 11 % alkoholu, dobře tak chutná samostatně i se sodou. A nebo právě v kombinaci se šumivým vínem.

Jaké prosecco na Aperol

Doporučujeme například tyto produkty:Anno Domini Prosecco DOC 0,75l (od 149 Kč)Soligo Prosecco DOC 0,75l 11% (od 139 Kč)Prosecco Mionetto Prestige brut DOC 0,75 l (od 186 Kč)Sacchetto Prosecco 321 0,75 l (od 155 Kč)

Co to je brut

Brut [bryt] neboli „tvrdé“ víno je jedna z kategorií šumivých vín, které udávají sladkost vína. Brut je označení pro takové šumivé víno neboli sekt, jehož obsah cukru nepřekračuje hranici 12 gramů na litr vína.

Co je to Bitterol

Bitterol, občas nazývaný i Bitterol Spritz je, jak jsme si řekli, o něco levnější verze Aperolu, přičemž chuť je velmi podobná a mnoho lidí ji dokonce nerozezná. Platí tu samozřejmě pravidlo „100 lidí, 100 chutí“, nicméně Bitterol je skutečně velmi věrná kopie Aperolu.

Co obsahuje Campari

Obsahuje 25 % alkoholu. Bitter – Složení: voda, líh, cukr, přírodní aroma, barviva: E122 (Azorubin – Skóre škodlivosti: 3), E102 (Tartrazin – Skóre škodlivosti: 4 – nebezpečné), E133 (Brilantní modř FCF – Skóre škodlivosti: 5 – nebezpečné).

Jak se pije aperol

Postup přípravy koktejlu Aperol Spritz:

Dostatečně velkou sklenici naplníte ze 2/3 ledem, přilijete perlivou vodu, Prosecco a na závěr přidáte krouživým pohybem likér Aperol. Dozdobíte kouskem pomeranče. Vše se krásně propojí a vznikne drink, který se hodí nejen pro letní párty, ale i jako nápoj sváteční.

Co je to aperol

Aperol je ovocný likér vyráběny převážně z výtažků z pomerančů, má lehce nahořklou chuť a charakteristickou oranžovo-červenou barvu. Pro samostatné pití se doporučuje vychlazená teplota – Aperol má jen 11 % alkoholu, dobře tak chutná samostatně i se sodou. A nebo právě v kombinaci se šumivým vínem.

Co je to Demi

Šumivá vína, která obsahují 32-50 g/l zbytkového cukru. Mezinárodné označení je: Halbtrocken, Medium Dry (polosuché).

Co se dává do Aperolu

Recept na originální Aperol Spritz3 díly Prosecca.2 díly Aperolu.1 díl sodovky. Na cca 250 ml nápoje tedy budete potřebovat 120 ml Prosecca, 80 ml Aperolu a 40 ml sodovky. Hotový nápoj ozdobte plátkem pomeranče, přidat můžete i snítku tymiánu.

Jak se podává Campari

Campari můžete pít samotné s ledem jako aperitiv nebo smíchané s pomerančovým či grapefruitovým džusem jako lehčí osvěžující nápoj. Campari se často používá i podstatná surovina mnoha koktejlů.

Jak chutná Campari

Tenhle bitter v litrové lahvi vás rozvášní svou unikátní hořkou chutí s tóny citrusů a krásnou červenou barvou. Campari Bitter 25% se vyrábí louhováním 86 hořkých bylin, aromatických rostlin a ovoce ve směsi alkoholu a vody podle tajné receptury od roku 1860.