Co je to Šárka?

Jak se projevuje Šárka

Šarka se projevuje zejména okrouhlými defekty na pecce a na plodech – připomínají nerovnosti, kruhovité vklesliny, dužnina na místech deformací bývá načervenalá, žilnatá, nekrotická, nakyslá a je v některých případech jakoby „přirostlá“ k pecce. Plody jsou znatelně horší chuti a méně cukernaté, nevhodné ke konzumaci.

Jak vypadá Šárka

Šarka se projevuje skvrnami na listech a plody, které mají propadliny na slupce jako po neštovicích, předčasně opadávají a nejsou sladké, ani chutné. Šarku léčit nelze, vše proto závisí na prevenci. Ta spočívá především ve výsadbě tolerantních odrůd, které se s chorobou vyrovnají a stále obstojně plodí.

Jak vypadá Šárka na Svestkach

Napadení šarkou se projevuje různě. U většiny švestek se obejvují na listech světlezelené skvrny, listy jsou obvykle tvarově nezměněné. Tyto příznaky je možné pozorovat prakticky po celé vegetační období. Někdy se ovšem stane, že nejsou příznaky vůbec zřejmé i přes to, že rostlina má šarku.
Archiv

Co napadá švestky

Puchrovitost švestky (to samé jako kadeřavost a strupovitost) Puchrovitost švestky způsobuje houba Taphrina pruni, kterou účinně likviduje například fungicid Kuprikol 50. Puchrovitost švestky poznáte podle jakýchsi nádorů na ještě zelených plodech slivoní. Houba napadá švestky již ve fázi květu.

Jak se říká Šárce

Odvozeniny a varianty

Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

Jak se zbavit sarky

Proti šárce jakožto virovému onemocnění bohužel žádné účinné chemické látky neexistují. Nejdůležitější tedy je, vysazovat pouze zdravý sadbový materiál pocházející z prověřených školkařských center. Ideální je, pokud vysazujeme odrůdy, které nejsou k tomuto onemocnění náchylné.

Co způsobuje Červivost švestek

Značné škody na ovoci ale působí různý hmyz, který je příčinou červivosti plodů. Původcem rané červivosti malých plůdků jabloní, hrušní a různých druhů slivoní jsou larvy pilatek.

Co je pilatka

Pilatka švestková – škůdce slivoní z řádu blanokřídlých. Způsobuje červivost plodů a jejich předčasný opad. Dospělá pilatka má 4-5 mm, černé tělo a průhledná křídla. Larvy jsou světle zelené, nažloutlé s šesti páry panožek.

Jak rikat Šárka

Domácí podoby: Šárinka, Šárina, Šáruška.

Kdy slaví Šárka

Šárka je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 30. června.

Co proti Sarce

Proti šárce jakožto virovému onemocnění bohužel žádné účinné chemické látky neexistují. Nejdůležitější tedy je, vysazovat pouze zdravý sadbový materiál pocházející z prověřených školkařských center. Ideální je, pokud vysazujeme odrůdy, které nejsou k tomuto onemocnění náchylné.

Proč padají švestky

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Proč švestky nerodí

Nesprávný řez švestky

Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.

Jak se zbavit pilatky

Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek. V zasaženém organismu způsobuje disfunkci nervového systému a následně smrt.

Z jaké země pochází jméno Šárka

Šárka
Svátek 30. června
Původ slovanský
Jméno v Česku
Četnost v Česku 35 142

Jak říkat Šárka

Domácí podoby: Šárinka, Šárina, Šáruška.

Jak se zbavit Šárky

Proti šárce jakožto virovému onemocnění bohužel žádné účinné chemické látky neexistují. Nejdůležitější tedy je, vysazovat pouze zdravý sadbový materiál pocházející z prověřených školkařských center. Ideální je, pokud vysazujeme odrůdy, které nejsou k tomuto onemocnění náchylné.

Proč opadávají plody

Pokud naše ovocné stromy trápí nedostatek dusíku, jeho listy budou zespoda žlutozelené, plody budou značně menší a ve velké míře začne opadávat dříve, než stihne dozrát. Pokud bude naše stromy trápit nedostatek fosforu, listy budou zvláštně bledé, ovoce malé a také velmi rychle opadá.

Proč neplodí třešně

Třešeň kvete, ale neplodí

Může se stát, že kvůli nadmořské výšce nepřiletí včely a nedojde k opylení a následnému vzniku plodů. Dalším problémem může být, že vegetační doba je v takové nadmořské výšce příliš krátká.

Proč neplodí slivoň

Máte-li na zahradě slivoň, která každý rok sice bohatě kvete, ale prakticky neplodí, zpozorněte. Důvodem může být pilatka švestková, která dokáže ohrozit až 90 % úrody. Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) je asi pět až šest milimetrů velký blanokřídlý hmyz podobný vosičce (někomu připomíná spíš mouchu).

Jak vypadá pilatka

Dospělá pilatka má 4-5 mm, černé tělo a průhledná křídla. Larvy jsou světle zelené, nažloutlé s šesti páry panožek. Larvy přezimují v půdě, na jaře se kuklí. Samičky kladou vajíčka jednotlivě do květních kalichů.

Kdy má narozeniny Šárka

Šárka slaví svátek 30.6. a v roce 2023 to bude Pátek. V české republice toto jméno užívá 38159 lidí a jedná se o 73 nejpoužívanější jméno.

Proč padají jablka ze stromů

Nadměrné opadávání může být způsobeno chorobami (např. šarka u švestek), červivostí, velký vliv na úrodu má také počasí (větší sucho, kroupy apod.), stanoviště (větrné místo) nebo to, zda jsou stromy prořezávány. Problém může být i ve výživě stromů – hnití jablek často způsobuje např. nadbytek dusíku v půdě.

Jak dlouho Zraji třešně

Třešně zrají postupně od konce května do druhé poloviny srpna. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, proto nebývají napadány vrtulí třešňovou, která nestačí naklást vajíčka.

Co znamená Cizosprašná třešeň

Drtivá většina odrůd třešní je cizosprašná. To znamená, že k opylení potřebují jinou odrůdu. Nestačí pouze jiný strom – neboť z hlediska opylování jsou dva stromy téže odrůdy vlastně stromem jediným, pouze rozroubovaným na dvě různé podnože.