Co je to software?

Co je to software a hardware

Hardware je veškeré technické vybavení počítače. Souhrnně tímto pojmem tedy označujeme veškeré fyzické (hmatatelné) zařízení, kterými je počítač vybaven nebo zařízení, které je k počítači připojené (různé periferie). Softwarem rozumíme veškeré programové vybavení, které může být na počítači provozováno.

Jak se označuje software

Software neboli počítačový program je souhrnný pojem pro programové vybavení počítače a označuje se tím tzv. vše, co je v počítači jako virtuální či neviditelné. Opakem k softwaru je hardware – např. skříně neboli racky u serverů.
Archiv

Na co si dat pozor při nákupu softwarového produktu

Jakožto uživatel si však při výběru vhodného softwaru musíte dát pozor na to, odkud software pochází, respektive jaký je jeho původ. Často můžete narazit na poskytovatele pochybných licencí, které nefungují. Dané koupě byste tak mohli litovat.

Jak se nazývá nejdůležitější že software počítače

Operační systém (dále jen OS) je jádrem programového vybavení. Každý počítač musí mít operační systém, který monitoruje a řídí veškeré hardwarové a softwarové aktivity počítače, řídí tedy činnost celého výpočetního systému.

Co patří k hardware

K obvyklému hardwaru osobních počítačů patří vstupní a výstupní zařízení (např.: monitor, tiskárna, klávesnice) a vlastní hardware počítače, umístěný v počítačové skříni (case).

Co je to hardware priklady

Hardware lze nejlépe popsat jako zařízení, například pevný disk. Je fyzicky připojen k počítači nebo se jej můžeme fyzicky dotknout. CD-ROM, tiskárna a grafická karta jsou příklady počítačového hardwaru. Bez jakéhokoliv hardwaru by počítač nefungoval.

Co patří do systémového softwaru

Systémový software

Poskytuje základní funkcionalitu počítačovému hardwaru a platformu pro běh aplikačního softwaru. Zahrnuje tento software: Firmware, software obsažený v hardware, sloužící pro jeho řízení (BIOS, vstupně-výstupní zařízení, tiskárny, CD/DVD mechaniky, grafické a zvukové karty, …).

Jaké druhy software rozlišujeme podle jejich použití

Rozdělení softwaru podle funkce:kancelářské aplikace: textový editor, tabulkový procesor, prezentační program.grafické programy: vektorový grafický editor, bitmapový grafický editor, CAD.vývojové nástroje: vývojové prostředí, překladačzábavní software: počítačové hry, přehrávače digitálního zvuku a videa apod.

Co je to RAM

Paměť s náhodným přístupem (Random Access Memory, RAM) je paměť počítače, do které se ukládají informace, které program potřebuje, když je spuštěný. Paměť s náhodným přístupem představuje úložiště dat, které umožňuje přístup k uloženým datům v libovolném pořadí, a to náhodně, nikoli pouze postupně.

Co je to CPU

Procesor patří mezi hlavní výpočetní jednotky nejen osobních počítačů, ale také například chytrých mobilních telefonů. Často je označovaný také zkratkou z anglických slov central processing unit – CPU. Procesory nejsou vyrobeny za účelem jediné funkcionality, nýbrž pracují tak, jak to aplikace potřebují.

Na co se dělí hardware

Hardware se dělí na vnitřní části (základní deska, pevný disk a operační paměť), často označované jako komponenty, a části vnější (monitor, klávesnici, tiskárnu atd.), nazývané také periferie počítače.

Jak vznikl software

Hraběnka programátorka. V roce 1834 přišel Charles Babbage, anglický matematik a filozof, s myšlenkou sestrojení programovatelného počítače, ke kterému ho inspiroval tkalcovský stroj. Tuto myšlenku proměnil v čin a v roce 1834 uvedl analytický stroj, který je považován za první koncept počítače.

Co patří k softwaru

„Software zahrnuje programy od základních vstupně/výstupních systémů (BIOS), dále operační systémy (DOS, OS/2, System7), grafická rozhraní (Windows) a veškeré aplikace, od jednoduchých utilit až po komplexní programové systémy. “

Co je to Rom

ROM (z anglického Read-Only Memory) je v informatice typ elektronické paměti, jejíž obsah je dán při výrobě, není závislý na napájení (je tzv. nevolatilní).

Co je to DRAM

DRAM (anglicky Dynamic Random Access Memory) je asynchronní počítačová paměť, která uchovává data v podobě elektrického náboje v kondenzátoru, který odpovídá parazitní kapacitě řídící elektrody (gate) tranzistoru typu MOSFET. Tento tranzistor současně slouží i jako čítací prvek paměťové buňky – bitu.

Co je to GPU

Grafická jednotka (GPU) na vašem zařízení pomáhá zpracovávat práci související s grafikou, jako je grafika, efekty a videa. Získejte informace o různých typech gpu a najděte ty, které splňují vaše potřeby.

Co je to cache procesoru

Cache je označení pro mezipaměť, do které se ukládají nejčastěji používaná data. Používá se například u procesorů, kde jde o malý, ale mimořádně rychlý blok paměti. Do cache jsou uložena data, díky kterým provádí hlavní paměť veškeré výpočty mnohem rychleji, než kdyby musela načítat každou informaci znova a znova.

Co je to eprom

EPROM je angl. zkratka pro Erasable Programmable Read-Only Memory. Jedná se o semipermanentní typ paměti typu ROM-RAM, jejíž obsah je mazatelný ultrafialovým zářením (UV), proto se někdy označuje také jako UV-EPROM. Před novým naprogramováním je nutné paměť smazat.

Co to je procesor

Definice procesoru z anglické stránky Wikipedie zní: „Procesor je hlavní elektronická součástka v počítači, která vykonává instrukce počítačového programu tak, že provádí základní aritmetické, logické, kontrolní a vstupní/výstupní operace specifikované instrukcemi. “

Co je paměť CPU

Cache je relativně malé množství extrémně rychlé vyrovnávací paměti, která je uvnitř samotného procesoru. A to buď přímo v jednotlivých jádrech, nebo je k dispozici jako sdílený prostor pro všechna jádra.

Co je to ROM

Paměti ROM (Read Only Memory)

Paměti ROM jsou paměti, které jsou určeny pouze pro čtení informací. Informace jsou do těchto pamětí pevně zapsány při jejich výrobě a potom již není možné žádným způsobem jejich obsah změnit. Jedná se tedy o statickou, energeticky nezávislou paměť určenou pouze ke čtení.

Co je ROM a RAM

Data uložená v paměti RAM jsou vymazána, jakmile program dokončí svou úlohu nebo když dojde k přerušení napájení počítače. ROM je permanentní paměťový čip, který lze číst na stroji, ale na který nelze zapisovat. Na rozdíl od RAM, data uložená na ROM stále existují, ať už je počítač napájen nebo ne.

Co dělá CPU

Centrální procesorová jednotka (zkratka CPU, anglicky central processing unit) je v informatice označení základní elektronické součásti v počítači, která umí vykonávat strojové instrukce, ze kterých je tvořen počítačový program a obsluhovat jeho vstupy a výstupy.

Co je to cache

Cache je označení pro mezipaměť, do které se ukládají nejčastěji používaná data. Používá se například u procesorů, kde jde o malý, ale mimořádně rychlý blok paměti. Do cache jsou uložena data, díky kterým provádí hlavní paměť veškeré výpočty mnohem rychleji, než kdyby musela načítat každou informaci znova a znova.

Co dělá ROM

Paměti typu ROM jsou paměti konstant u kterých jsou data trvale uložena. Jedná se tedy o statické, energeticky nezávislé paměti, určené pouze ke čtení.