Co je Štěpánská pečeně
Štěpánská hovězí pečeně je tradiční vánoční pokrm, podávaný na druhý svátek vánoční, kdy má svátek Štěpán. Hovězí maso je špikované slaninou a plněné vejcem natvrdo, pak dušené na cibuli. Jako příloha se nejčastěji nabízí knedlík.
ArchivPodobné
Jak se dělá Štěpánská omáčka
Na tuku dorůžova osmahneme hladkou mouku, přisypeme sladkou papriku a zalijeme mlékem nebo smetanou. Prošleháme, osolíme a 20 minut povaříme dohladka. V omáčce prohřejeme porce masa (např. zvlášť pečeného), vmícháme na kostičky nakrájená natvrdo uvařená vejce, párky nakrájené na kolečka a kostičky kapie.
Jaké maso na hovězí na česneku
Co budeme potřebovat: 1kg hovězího masa (ideálně kližka, karabáček nebo líčka) 1 velká cibule. 5-7 stroužků česneku.
Co s hovězím masem
Nejznámější jídlo je samozřejmě guláš, jeho příprava vyžaduje mnohdy nemalé zkušenosti, nebo alespoň vzácné rady od našich babiček. Dušením připravujeme i další pokrmy, například španělský ptáček (nezkušení mohou zvolit variantu falešného ptáčka) či různé závitky a rolády.
Jak se vaří Štěpánská
Cibuli nakrájíme na drobné kostky a orestujeme ji v kastrolu na rozehřátém sádle do hněda, maso osolíme, opepříme, vložíme do kastrolu k cibuli a opečeme je ze všech stran. Přisypeme lžíci mouky, krátce zarestujeme, podlijeme vodou, přiklopíme poklicí a dusíme – pečeme do měkka, přibližně 2 hodiny.
Jak se dělá roštěná omáčka
Postup přípravyPlátky naklepeme, osolíme, opepříme a hodně je obalíme v mouce.Nakrájíme si cibuli nadrobno a zpěníme na oleji v hrnci.Navrch přidáme plátky masa a opečeme.Poté je podlijeme vodou a dusíme do měkka.Přidáme měkké houby, kostku masoxu a lžičku vegety. Popřípadě zahustíme.
Jaké maso na znojemskou
Znojemská omáčka, jinak také znojemská pečeně, se připravuje z vepřového masa, nejvhodnější je kýta nebo plec. Podává se s rýží nebo houskovým či karlovarským knedlíkem.
Jak upéct hovězí v troubě
Maso opečeme na rozpáleném oleji z obou stran a vyjmeme, do výpeku vložíme cibuli a opečeme (podle potřeby přidáme olej) do zlatohnědé barvy, zaprášíme hladkou moukou, zalijeme hovězím vývarem, červeným vínem, vložíme zpět maso, zakryjeme pokličkou, vložíme do vyhřáté trouby a při 170 °C pečeme asi 1,5 hodiny.
Jak dlouho se dusí hovězí maso
Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.
Které hovězí maso je nejlepší
Nejlepší, nejemnější a zároveň nejdražší částí hovězího masa je svíčková. Je to ideální maso na minutky, případně na tatarák. Nad svíčkovou je v hřbetní části roštěnec. Tento druh masa se dělí na vysoký a nízký roštěnec.
Co je to AZU po Tatarsku
"Azu" je tradiční pokrm tatarské kuchyně. Připravíme jej z hovězího zadního masa, které nakrájíme na nudličky a společně s cibulí, rajským protlakem a kořením, restujeme. Podáváme se špagetami, hranolky, nebo chlebem.
Jak se dělá Znojemská omáčka
Postup přípravy receptu
Na oleji spěníme cibulku. Mezitím nakrájime maso na kostičky, nakrájené maso vložíme na osmahlou cibuli a zalejeme 1,5 l vody, přidáme 3 rozkrojené okurky, masox, sůl a pepř. Dusíme, až je maso měkké. Na závěr zahustíme záklechtkou.
Jaké jsou omáčky
Mezi nejoblíbenější druhy patří houbová, smetanová nebo křenová omáčka. Specifičtějšími druhy omáček jsou pak klenoty české kuchyně v podobě koprové nebo rajské omáčky. Jako omáčky se někdy také označují různé druhy dresinků nebo známá tatarská omáčka, která se skvěle hodí k různým druhům pokrmů.
Co použít místo roštěné
Hovězí roštěnou můžete občas zařazovat do jídelníčku, nahradit ji můžete hovězí svíčkovou či levnějším libovým vepřovým (pečeně, kýta, panenka) nebo kuřecími či krůtími prsy.
Jak se dělá znojemská pečeně
Cibuli zpěňte v hrnci na tuku a vložte maso. Opečte je krátce ze všech stran, aby se zatáhlo, a podlijte asi 150 ml vody. Přiklopené duste v troubě předehřáté na 160 stupňů doměkka asi 1,5 hodiny (pokud maso nebude stále měkké, přijdete ještě 30 minut). Vyndejte maso z trouby a ho uchovejte horké.
Jak se vaří Znojemská omáčka
Ve výpeku z masa necháme restovat cibuli a přidáme slaninu, obojí pokrájené nadrobno. Když vše získá tmavě hnědou barvu, zalijeme vývarem, promícháme a vlijeme do hrnce na maso. Maso by mělo být zcela ponořené, v případě potřeby přilijeme vodu. Přidáme sůl, pepř a sojovou omáčku, uzavřeme a vaříme asi 45 minut.
Co je to falešná svíčková
Kulatá plec, zvaná taktéž jako falešná svíčková, je chuťově výborné maso jak pro rychlé opékání, tak pomalé dušení. Z masa vytvoříte skvělé omáčky, hodí se na špikování a dokonce i na malé steaky. Maso je vhodné na steaky, do každé omáčky a namleté pak do hamburgerů. Vybrat si můžete také datum odběru.
Co dělat aby bylo maso měkké
Tuhé maso. I to nejtvrdší maso změkne, když ho den předem naložíte. Pokud nechcete použít marinádu, stačí olej, důležité je ale přidat trochu jedlé sody. Když nemáte čas maso naložit, stejného efektu dosáhnete, když k němu při dušení přidáte lžíci octa, případně trochu koňaku, vodky nebo rumu.
Proč je maso v guláši tuhé
Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!). Platí to na 100 % u libového masa (např. svíčková, kuřecí prso, vepřová pečeně).
Jak udělat aby bylo hovězí maso měkké
Zkuste pomalé pečení, budete překvapeni výborným výsledkem! Princip pomalého pečení spočívá v tom, že se maso připravuje za nižší teploty, ale o to déle. Tím se rozpustí kolagen, který hovězí maso obsahuje, a dostaví se žádoucí měkoučký a šťavnatý výsledek.
Co je to námořnické maso
Cibuli zpěníme na tuku, přidáme sladkou (pálivou) papriku, kmín, maso na kostičky a podlijeme vodou. Přidáme bujón, pepř, libeček a kečup dle chuti, 4 celé stroužky česneku (nebo nakrájené na kolečka) a ještě 2 stroužky prolisujeme. Osolíme a zahustíme moukou. Vhodnou přílohou jsou těstoviny nebo rýže.
Co je to hovězí Tokáň
Tokáň (maďarsky tokány) je pokrm z masa, který pochází z Maďarska. Toto jídlo je podobné guláši, na rozdíl od něj však obsahuje méně řídké šťávy nebo žádnou. Může být připraven jak z hovězího, skopového, vepřového nebo jehněčího.
Jak se dělá okurková omáčka
Na másle zpěníme drobně nakrájenou cibuli, zasypeme hladkou moukou a krátce osmažíme. Zalijeme vývarem – nejlépe hovězím, ale může být i slepičí a přidáme nové koření a pepř. Chvíli povaříme a přisypeme nastrouhané sterilované okurky. Povaříme do změknutí okurek (asi 10 minut) a zalijeme smetanou.
Jaké maso na znojemskou omáčku
Znojemská omáčka, jinak také znojemská pečeně, se připravuje z vepřového masa, nejvhodnější je kýta nebo plec. Podává se s rýží nebo houskovým či karlovarským knedlíkem.
Co je to Veloute
Velouté (z francouzského výrazu velours, což znamená samet) je omáčka z máslové jíšky, která je rozředěná vývarem. Je to jedna ze základních omáček, převzatá z francouzské kuchyně.