Co je to ultrafialové záření?

Co dělá UV záření

Co je to UV záření UV znamená ultrafialové světlo, které je neviditelnou součástí spektra elektromagnetického záření s vlnovou délkou od 100 nm do 400 nm. Rozdělujeme jej na tři typy: UVA, UVB a UVC. Zvýšená expozice UV záření může způsobit trvalé poškození očí, zánět rohovky nebo dokonce šedý zákal.
Archiv

Kdo vidí ultrafialové záření

Ultrafialové (zkratka UV, z anglického ultraviolet) záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo, avšak delší než má rentgenové záření. Pro člověka je neviditelné, existují však živočichové (ptáci, plazi, některý hmyz), kteří jej dokážou vnímat. Jeho přirozeným zdrojem je Slunce.

Kde se využívá ultrafialové záření

I nebezpečných účinků UV záření však dnes člověk dokáže využívat, konkrétně pro jeho schopnost likvidovat živé organismy. Této schopnosti se dá využít k desinfekci a sterilizaci v nemocničních zařízeních, potravinářství nebo úpravnách vody.
Archiv

Na co je UV světlo

Germicidní lampa je zařízení, které přeměňuje elektřinu na ultrafialové záření. UV lampy generují energii v UV spektru, aby zničily bakterie, houby a viry (mikroorganismy). Mikroorganismy zahrnují několik odlišných skupin chorob způsobujících bakterie – bakterie, viry, houby, řasy a prvoky.
Archiv

Co odráží UV záření

Všichni víme, že voda odráží slunce, stejně však působí písek, bílá barva, beton a jakýkoliv lesklý či třpytivý povrch. Paprsky odráží také sníh, který UV expozici téměř zdvojnásobuje. Hodí se také vědět, že hladina UV záření je vyšší ve vyšších nadmořských výškách, tedy v horách a blíže rovníku.

Které záření je nejškodlivější

UVB záření má největší dopad na naše zdraví, jeho paprsky způsobují spálení pokožky, mohou být příčinnou rakoviny kůže či očních potíží. UVC (100-290 nm) má nejvyšší obsah energie, tzn. že je potenciálně nejškodlivější pro oči.

Kdy je UV záření nejsilnější

Množství ultrafialového (UV) slunečního záření, které dopadne na zemský povrch, a tedy i UV index závisí na několika faktorech, přičemž nejvýznamnějším z nich je denní doba a roční období. UV záření je obvykle nejsilnější několik hodin kolem poledne a méně silné brzy ráno a pozdě odpoledne / večer (viz obrázek 1).

Jak se měří UV záření

Měření světelného záření je nejúčinnější způsob, jak sledovat životnost jakéhokoliv zdroje UV záření. Díky malým rozměrům, lehké konstrukci a napájení z baterie je měřicí přístroj Radiometr UVX přenosným zařízením a je pohodlný co se týče použití.

Co nás chrani před UV zarenim

CHRAŇTE SE PŘED SLUNCEM POMOCÍ OBLEČENÍ, POKRÝVKY HLAVY A SLUNEČNÍCH BRÝLÍ S UV FILTREM. Pokud se pohybujete venku, je oblečení vaší první obrannou linií proti škodlivému ultrafialovému záření. Ne všechno oblečení je však stejné.

Jak se chránit před UV zářením

Opalovací krémy prodlouží bezpečnou dobu pobytu na slunci

„Měli bychom dbát dostatečné ochrany s opalovacími krémy, které prodlužují dobu bezpečného pobytu na slunci. Číslo ochranného faktoru (SPF) značí poměr času, jak dlouho je kůže chráněná před vlivem slunce. Důležité je zde znát číslo fototypu pokožky.

Kdy je nejsilnejsi slunicko

Lékaři se shodují, že bychom se před sluncem měli všichni chránit. Osvojte si tyto čtyři návyky, abyste na slunci byli v bezpečí. Mezi 11:00 a 15:00, kdy je slunce nejsilnější, vyhledávejte stín. Chraňte se prostřednictvím vhodného oblečení, noste sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy.

Jak se chránit před slunečním zářením

Chraňte oči slunečními brýlemi s UV filtrem, používejte pokrývku hlavy a volný oděv. Chraňte pokožku i tehdy, když pobýváte ve stínu nebo je pod mrakem. Nezapomínejte na dodržování pitného režimu. O kůži pečujte vhodnými přípravky po opalování.

Proč nemáme pobývat dlouhodobě na slunci

Rakovina kůže

Sluneční UV záření patří mezi nejvýznamnější faktory, které mohou za chronické a nevratné změny na kůži. Narušuje také naše imunitní funkce a podílí se na vzniku zhoubných kožních nádorů, jejichž výskyt je na vzestupu.

Jak dlouho trvá než se člověk opálí

Článek

Fototyp Barva pleti Přirozená ochrana
I velmi světlá 5 – 10 minut
II světlá 10 – 20 minut
III tmavší 20 – 30 minut
IV tmavá až 45 minut

13. 6. 2013

Jak dlouho stačí být na slunci pro dostatek vitaminu D

Proces jeho produkce nenastává ihned, ale až po 10–15 minutách slunění. Všeobecně se uvádí, že slunění aspoň dvakrát týdně po dobu 20 minut by mělo člověku zajistit dostatečné množství tohoto vitaminu, a tělo tak získá až 90 procent z celkového doporučeného množství přirozenou cestou.

Co muzeme pouzit proti slunci

Bavlna je příjemná, přírodní a ještě funguje jako kvalitní ochranný prvek před UV zářením. K oblečení je však potřeba přidat také doplňky – nejen ať dobře vypadáte, ale ať jste chránění všude. Nejrizikovějšími místy bývá hlava, uši, ramena a krk.

Co se stane kdyz se Spalim na slunci

„Příznaky spálení sluncem jsou svědění, při těžkém popálení i napětí kůže a bolest, také bolest hlavy, zimnice, pocit zvýšené teploty a slabosti. Přitom může mít pacient horečku a zrychlený tep. Na kůži se začíná objevovat zarudnutí asi za 6 hodin a dosahuje maxima za 24 hodin.

Jak si chránit kůži

Existují vlastně jen dva způsoby: buď nebudeme chodit na slunce vůbec, anebo budeme kůži chránit pomocí krémů a oblečení. Standardem se pro mnohé stalo každodenní používání opalovacích krémů. Lékaři je raději nazývají fotoprotektivními krémy, snad aby zdůraznili, že opalování už skutečně není in.

Jak se nejrychleji opálit na slunci

Mezi polednem a třetí hodinou odpoledne bývá slunce nejsilnější, což znamená, že se v tuto dobu sice opálíte rychle, ale nápor na pokožku vám spíše ublíží. Často se otáčejte a měňte polohy. Díky tomu bude opálení rovnoměrné a zároveň předejdete spálení. Dělejte si přestávky ve stínu.

Po jaké době zmizí opálení

Tento proces trvá přibližně čtyři týdny. Z toho je jasné, že po této době zbarvené buňky naše tělo opouští a tudíž i opálení mizí. Když tedy chceme, aby byla naše pokožka opálená, je potřeba, abychom v průběhu této doby tělo vystavovali UV záření, které ho zbarvuje. Je to stejné UV záření, které produkuje slunce.

Co může způsobit nedostatek vitaminu D

Co je příčinou nedostatku vitaminu D U dospělých se může jednat o poruchy jeho vstřebávání při celiakii, onemocnění jater a žlučníku, ledvin, vrozená porucha vstřebávání vitaminu D3, narušení metabolismu fosforu, ale rovněž užívání některých léků, například antiepileptik.

Kdy slunce nejvíc opaluje

Nikoliv nejlépe, ale nejvíce. Intenzita UV záření během dne kolísá a právě polední hodiny v rozmezí mezi 11. a 15. hodinou jsou kritickým časem, kdy na zem pronikají nejostřejší paprsky.

Jak chránit obličej před sluncem

Existuje pouze jeden způsob, jak se vyhnout riziku – chránit pleť vhodnými produkty. Při rozhodování se nabízejí dvě možnosti: přípravky na opalování a pleťové krémy s ochranným faktorem. OPALOVACÍ KRÉMY: jsou určeny k ochraně pokožky vždy, když je po delší dobu vystavena slunečnímu záření.

Jak rychle zhnědnout

Vůbec nejlepší taktika, jak rychle zhnědnout, je trávit na slunci méně času, ale zato denně nebo obden. Já to dělám tak, že napoprvé na slunci strávím 15 minut a každý další den čas slunění o něco navyšuju, až dosáhnu svého maxima 30 minut.

Jak dlouho se hojí spálení od slunce

To záleží především na míře spálení. Mírné spálení zmizí za 3 až 5 dní, větší vydrží celý týden, závažné popálení s puchýři a velmi zarudlou pokožkou si vyžádá zhruba 2 týdny regenerace.