Co je to Veprenka?

Jak se dělají Vepřenky

Pečivo namočíme do vody, pak ho vymačkáme a pomeleme spolu s masem. Přidáme sůl a koření, pečlivě umícháme a tvarujeme tenčí placičky, které po obou stranách rychle smažíme na sádle nebo oleji. Každou vepřenku pak svrchu potřeme hořčicí, posypeme drobně krájenou cibulí a podáváme na krajíci chleba nebo s brambory.
ArchivPodobné

Jak se dělá Cevapcici

Mleté maso smícháme se solí, pepřem, mletou sladkou paprikou a oloupanou, velmi jemně nakrájenou cibulkou. Z této masové hmoty vytvoříme malé válečky a v horkém tuku je opékáme dozlatova. Podáváme je přelité troškou vypečeného tuku a s nakrájenou syrovou cibulí a hořčicí.

Co z mletého vepřového masa

Mleté maso se nejlépe hodí pro přípravu klasických pokrmů jako je sekaná, karbanátky, čevabčiči či masové kuličky do polévek. Zdomácněly však již i zahraniční speciality jako například chilli con carne, burgery či špagety bolognese, které si lze bez kvalitního mletého masa jen těžko představit.

Jak udělat Veprovku

Postup přípravyPlecko i bůček omyjeme, osušíme a pokrájíme na větší kostky cca 2×2 cm.Na celkem 4 kg masa dáme 60 g soli (na kilo masa dáme 15 g soli).Naplníme do sklenic, tak do 3/4 výšky sklenice, dobře očistíme a zavíčkujeme.Sterilujeme první den 2 hodiny na 100 °C a na druhý den ještě 1 hodinu.

Co se dává do sekané

Aby sekaná byla dobře ochucená

Do sekané patří cibule, česnek a majoránka. A taky vajíčko, ale to spíš kvůli soudržnosti. Cibuli a česnek byste měli podusit a nechat změknou na trošce tuku, než je přidáte do masové směsi.

Jak se dělá holandský řízek

Pravý holandský řízek se připravuje z tučnějšího vepřového masa, předem namletého, smíchaného se strouhaným sýrem, studeným mlékem nebo smetanou a nasekanou zelenou petrželí. Placičky připravené z masové směsi se nejprve obalí v trojobalu, poté osmaží na pánvi, a nakonec dopečou v troubě.

Jak se dělají Čufty

Mleté maso smícháme s rozmočenými rohlíky, přidáme vejce a nadrobno nakrájenou cibuli. Ze směsi utvoříme malé kuličky, které opečeme na oleji. Přidáme kečup, zelený hrášek a papriku. Všechno podusíme, dochutíme sladkou smetanou a máslem.

Co se zbytkem vepřového masa

Masová recyklace

Z vařeného i pečeného masa můžete připravit vynikající oběd či večeři za pomoci těstovin, rýže, brambor a zeleniny. Zbytky masa stačí pokrájet na nudličky nebo pomlít, podusit na cibulce, přidat zeleninu dle chuti (hrášek, mrkev, kukuřice, žampiony), smíchat s uvařenou rýží a vytvořit rychlé rizoto.

Jak se dělají karbanátky

Postup přípravy receptu

semeleme na masovém strojku spolu s masem, slaninou a cibulí. Poté přidáme ke směsi vejce, prolisovaný česnek, pepř, sůl a majoránku dle chuti. Pokud je směs příliš řídká, přidáme trochu mouky. Tvoříme karbanátky, obalujeme v trojobalu a zvolna smažíme ve vyšší vrstvě tuku.

Jak se dělá vepřové ve vlastní šťávě

Vepřové maso sterilizujeme třikrát s odstupem 24 hodin, po každé tepelné úpravě vždy sklenice zchladíme ve studené vodě, jinak by se maso úplně rozvařilo. Poprvé sklenice zavaříme při teplotě 85 °C na 25 minut. Podruhé při teplotě 100 °C na 35 minut. Naposledy pak při 85 °C na 25 minut.

Jak udělat z výpeku omáčku

Jak udělat sos k masu – rychlá omáčka k masu z výpeku

Dejte ho do hrnce a začněte jej pomalu převařovat. Poté do výpeku přidejte vodu a přiveďte jej k varu. Jakmile se voda začne vařit, přidejte sůl a další koření podle chuti. Nyní přidejte lžíci mouky a přimíchejte ji do omáčky, dokud se úplně nerozpustí.

Jak se pozná že je sekaná upečená

Sekané pečte na 200°C 50-60 minut. Jak poznat upečenou sekanou Slaninka je dozlatova a sekaná drží na dotyk pohromadě. Sekanou podávejte s vařeným bramborem nebo bramborovu kaší.

Jak na sekanou aby nepraskla

Aby sekaná nepraskla při pečení

Sekanou vytvarujte do tvaru šišky, vložte do vymazaného pekáčku a rukou upravte. Trouba musí být předem vyhřátá a před vložením nezapomeňte masovou šišku potřít vodou. Sekaná se dokonale zatáhne, získá lesk a maso nebude suché.

Co je to máslový řízek

V míse smícháme mleté maso, namočenou žemli, rozpuštěné máslo, vejce a vypracujeme směs na řízky, kterou zahustíme strouhankou. Dochutíme solí, pepřem a trochou citronové kůry. Z připravené směsi vytvarujeme oválné řízky, které na pomalu osmažíme na másle (z obou stran, dohromady asi 10 až 15 minut).

Co je to soukenický řízek

Bůček bez kůže a kostí umeleme. K bůčku přidáme mléko, vejce, pepř, sůl, dobře promícháme a uložíme přes noc do lednice. Druhý den ze směsi tvarujeme řízky, obalíme v trojobalu a usmažíme v horkém tuku dozlatova.

Co to jsou dalmátské Čufty

Kuličky a šišky z mletého masa jsou velmi oblíbené po celém světě, každá země má svoji tradiční úpravu. Tento recept je na dalmátské čufty s rajčatovou omáčkou. Výborné jídlo z Dalmácie kombinuje mleté maso, zeleninu a rajčatovou omáčku.

Co je Čufta

Čufty jsou vlastně něco jako bolognese, jenže odděleně. Příprava omáčky je v podstatě stejná, jen mleté maso nemícháme do ní, ale navíc ho ochutíme a uděláme kuličky, které připravujeme zvlášť. Pak to samozřejmě zase dohromady všechno sníme.

Co udělat z vařeného vepřového masa

Z vařeného i pečeného masa můžete připravit vynikající oběd či večeři za pomoci těstovin, rýže, brambor a zeleniny. Zbytky masa stačí pokrájet na nudličky nebo pomlít, podusit na cibulce, přidat zeleninu dle chuti (hrášek, mrkev, kukuřice, žampiony), smíchat s uvařenou rýží a vytvořit rychlé rizoto.

Jak se dělá masová pomazánka

Maso pomeleme na masovém mlýnku. Cibuli oloupeme a nakrájíme na drobno, stroužky česneku oloupeme a utřeme. K masu přidáme tavený sýr, cibuli, česnek, hořčici, kečup a promícháme. Dochutíme pepřem a solí dle chuti.

Co vše se dává do karbanátků

Do karbanátků kromě mletého masa neodmyslitelně patří také vejce, strouhanka či houska, česnek, sůl, pepř, majoránka a případně další bylinky. Obzvlášť na jaře se do směsi na jejich výrobu často přidává také kapusta. Výsledná směs na karbanátky se tvaruje do typických placek a ty se poté buď smaží nebo pečou v troubě.

Jaké maso se používá na karbanátky

Použít můžete hovězí krk či vysoký roštěnec s výraznější chutí nebo tučnější hovězí přední. Někomu však více vyhovuje poměr jedna k jedné. Vylaďte si proto masovou směs podle svého, ale nezapomeňte, že nositelem chuti a šťavnatosti je právě tuk. Karbanátky ale samozřejmě můžete připravit i z jiných druhů masa.

Jak nejlépe zavařit vepřové maso

V konzervárnách se používá sterilace při teplotě 120 °C, v domácích podmínkách je nutné potraviny sterilovat dvakrát s časovým odstupem. Maso, ale i zeleninu či houby ve slaném nálevu zavařujte první den 2 hodiny při 100 °C, nechte vychladnout a po 24 hodinách zavařujte opět při 100 °C alespoň hodinu.

Co s výpekem z kuřete

Po opečení nebo restování masa na pánvi vznikne tzv. výpek, což je šťáva z výpeku smíchaná s tukem a případnými dalšími ingrediencemi. Ta se dá rychle a za krátkou dobu přeměnit na chutnou teplou omáčku k masu vhodnou na podlití nebo přelití masa na talíři.

Jak zahustit výpek z masa

Buď jíšku přilijete do omáčky, nebo naopak.

Chcete zahustit jen výpek z masa Pak dejte maso stranou a výpek nechte chvilku zchladnout. Polovinu vlažné tekutiny přilijte do rendlíku s jíškou a důkladně rozmíchejte metličkou. Jakmile ve směsi nemáte žádné hrudky, můžete přidat i zbytek výpeku.

Jak dlouho péči sekanou

4Pekáč dáme do rozehřáté trouby a pečeme přibližně 1 hodinu. Během pečení sekanou přeléváme vypečenou šťávou. Troubu po hodině vypneme a sekanou v ní necháme ještě 15 minut dojít. 5Poté sekanou nakrájíme na plátky, přelijeme vypečenou šťávou a můžeme podávat s bramborami nebo bramborovou kaší.