Co je to zajíc?

Co dělá zajíc

Zajíc má v přírodě řadu nepřátel, kterým se může bránit pouze útěkem. Dokáže utíkat až sedmdesátikilometrovou rychlostí. Nejlépe se mu běží do kopce, protože má zadní běhy delší než přední. Loví ho hlavně jestřáb, výr a orlové.
Archiv

Jak dlouho se dožívá zajíc

Za rok může odchovat až 27 mláďat. Délka života: V zajetí se dožívá až 4 let, v přírodě se průměrný věk pohybuje mezi 3–6 měsíci.
Archiv

Jak vidí zajíc

Zajíc má vynikající smysly: o skvělém sluchu svědčí dlouhé ušní boltce, které jsou na konci černé, zatímco zorné pole dosahuje při panáčkování až rozsahu 360 stupňů. Zajíc panáčkuje jednak proto, aby se rozhlédl, ale také při imponování. Lépe však vidí za soumraku než za plného světla.

Jak vypadá zajíc

Vzhled. Žlutohnědé až hnědošedé barvy s krátkým černým ocasem s bílou špičkou a dlouhýma ušima. Takový je zajíc. Většina lidí stále řadí zajíce do řádu hlodavců.
Archiv

Co loví zajíce

Pro lišku, jako naši nejběžnější šelmu, je ulovení dospělého zajíce spojeno s neúnosně vysokým výdajem energie. Mnohem snadněji se nasytí lovem bažantíků, hlavně v místech jejich větší koncentrace, konzumací nemocných nebo zhaslých jedinců.

Jak spí zajíc

Některé králíky můžeme zastihnout ve spací pozici, ale s otevřenýma očima. Tento stav někdy chovatelé nazývají „transem“. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek divokých instinktů – například zajíci prokazatelně dokážou „spát“ s otevřenýma očima. Přesnější by ale bylo říci, že cíleně předstírají mrtvého.

Co okusuje zajíc

Délka jeho těla 48 až 67 cm, výška 11 až 15 cm. Zajíc polní má celou řadu nepřátel. Ať již na zemi a nebo ve vzduchu. K jeho přirozeným nepřátelům patří liška, tchoř, kuna, velcí draví ptáci a velké druhy sov (výři).

Co jí mladé zajíce

Většina dotazovaných zajíčky po krmení masírovala, aby se snáze vyprázdnili. Pevnou potravu mláďatům nabízelo hned od počátku odchovu až 83 % dotazovaných. Předkládali jim nejčastěji seno, granule pro králíky, obilniny a tvrdé pečivo. Dále také trávu, zeleninu a ovoce.

Co může jíst zajíc

Základním komponentem krmné dávky zajíců nejen v umělém chovu musí být vždy seno. Vhodné je seno luční, s co nejbohatším botanickým složením.

Čím se živí zajíc

Zajíci mají velmi rádi kůru z jabloní, takže lze použít i ořezané větve ze zimního průklestu v zahradách a sadech. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce si zajíci i srnčí vezmou i zelené smrkové jehličí, zvláště v místech, kde jehličnanů roste jen málo.

Co dělat když najdu zajíce

V případě, že naleznete mládě na otevřeném prostranství v blízkosti cest, je vhodné zvíře přemístit (avšak nepříliš daleko od místa nálezu). Mláďata zajíce žijící ve městech nebo v jejich blízkosti je možné přemístit i rukou (na lidský pach jsou zvyklá) a odnést do nejbližšího křoví, kam se nedostane např. pes.

Jak zachránit zajíčka

Pouze zajíčci viditelně zranění nebo zmateně pištící a pobíhající patří opatrně odchytit a odvézt do záchranné stanice. Informace, jak v takových případech nejlépe pomoci, dostanete kdykoliv na telefonu zvířecí záchranky: 774 155 155.

Jak se jmenuje mládě zajíce

Samec: zajíc. Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.

Jak poznat stáří zajíce

Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.

Co dělat když najdu zajíčka

Pokud ale opravdu zajíček potřebuje pomoc a nemáte ji, jak zajistit přes záchranou stanici, nebo se do ní můžete dovolat až ráno, můžete se pokusit zajíče dokrmit doma. Ideální je sušené mléko pro koťata/štěňata od RoyalCanin (koupíte u veterináře). Případně čerstvé kozí mléko.