Co jíst při oslabene slezině?

Jak vyživit slezinu

Slezině též svědčí teplé polévky, nejlépe kuřecí nebo zeleninové vývary. Dalšími vhodnými potravinami jsou luštěniny jako fazole, čočka, cizrna a také podušená, vařená nebo pečená zelenina. Zásady zdravého stravování si můžeme představit jako pyramidu. Na základně jsou obiloviny a tepelně zpracovaná zelenina.
Archiv

Co se nesmí při slinivce

Nevhodné jsou smetana, šlehačka, tučné sýry a tvarohy, smetanové jogurty, smetanové zmrzliny. Maso konzumovat jen libové – libové kuře, krůta, telecí maso, králík, zvěřina, zcela očištěné libové hovězí, vepřové, jehněčí maso, libová drůbeží a telecí šunka (min. 90 % masa).

Jak posílit energii sleziny

Nasládlá chuť vařeného obilí, kulaté zeleniny a ovoce jsou základem pro podporu sleziny a žaludku. Sladká chuť má harmonizující, zpomalující a uvolňující účinek. Posiluje slezinu, uklidňuje játra (hněv a netrpělivost), zvlhčuje suchost plic, zpomaluje nadměrnou aktivitu srdce.
Archiv

Co ovlivňuje slezina

Nejdůležitějším úkolem sleziny je z přijaté potravy vyrábět energii a krev. Dále slezina drží orgány na svém místě a drží krev v cévách. Jak se projevuje její oslabení Trávicí problémy – nadýmání, kašovitá stolice, pocit těžkosti a netrávení.
Archiv

Jaké bylinky na slezinu

Velmi posilující je mírně prohřívající koření jako zázvor, kurkuma, kardamom, skořice a hřebíček. Z bylin je silným doplňovačem sleziny žen-šen a kozinec blanitý. Dále slezině prospívá puškvorec, řepík, měsíček, sléz a další.

Jak dlouho se dá žít bez sleziny

Slezina. Slezina není pro život nezbytně nutná. Je jedním z článků imunitní obrany našeho těla, proto jsou lidé bez sleziny náchylnější k různým infekcím – jejich imunitní systém je bez ní oslaben. Jinak ale lidé bez sleziny nemusí dodržovat žádný speciální režim.

Jak uklidnit slinivku

Základní pravidla uvádím. Omezit příjem tuků Vhodná tepelná úprava pokrmů je především vaření a dušení. Vyhýbat se ztuženým rostlinným tukům. Jako přílohy podávat vařené brambory, vařenou rýži, jáhlovou nebo pohankovou kaši a vhodná je také dušená zelenina. Vyřadit nápoje s bublinkami, kávu a alkohol.

Jak se projevuje špatná funkce slinivky

Chronický zánět slinivky břišní mohou provázet bolesti břicha, hubnutí, zvracení, nadýmání a průjmovité stolice. Těžká nedostatečnost slinivky se projevuje průjmy vyšším obsahem nestrávených tuků a zbytků potravy, únavou a hubnutím a projevy diabetes mellitus.

Jak obnovit funkci sleziny

Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.

Kde bolí slezina

Za normálních okolností je slezina skryta pod žeberním obloukem, nehmatná a poměrně dobře chráněná. Za jistých okolností ovšem dochází k jejímu zvětšení, což může být doprovázeno nepříjemnými pocity tlaku a plnosti a někdy i bolestí břicha, která je lokalizována do levého boku a do levého podžebří.

Co vadi slezině

Slezina nám z krve odstraňuje nečistoty a vůbec má velký vliv na obranný systém našeho organismu. Vytváří se v ní také důležité protilátky a lymfocyty (typ bílé krvinky), rozkládá staré červené krvinky a tvoří a hromadí se v ní krev.

Jak se pozná nemocná slezina

Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání). Pocit těžkých nohou. Poruchy krvetvorby, hlavně v oblasti červených krvinek. Praskání žilek (kožní metličky).

Jaký čaj na slinivku

V těžkých chvílích přímo po zánětu mi pomáhá osvědčený a nezastupitelný heřmánek, také nať čekanky, kořen smetánky, třezalka a meduňka. Postupně můžeme zařazovat i odvary z máty peprné, z lopuchu, z puškvorcového kořene nebo trochu slabého odvaru z pelyňku.

V kterém místě bolí slinivka

Společným příznakem je intenzivní bolest v nadbřišku, která obvykle trvá delší dobu a může vystřelovat také do zad nebo do ramene.

Co je dobré na slezinu

Funkci sleziny pomáhají posílit přirozeně se vyskytující polysacharidy a flavonoidy. Slezině dělá dobře teplá a upravená strava. Vhodné jsou tak polévky a dokonce i teplé snídaně. Neprospívá ji syrová strava a šťávy, je proto lepší jídlo tepelně upravit (vařením či dušením).

Jak se projevuje oslabena slinivka

Pokud je slinivka oslabená, odrazí se to nejen na zhoršeném trávení a nadýmání, ale také vyšší starostlivostí. TČM také spojuje slinivku se zvýšenou přemýšlivostí. Neustále přemítáme, co by kdyby a nenacházíme řešení.

Co oslabuje slezinu

V souvislosti s funkcí přepravy a přeměňování tekutin má slezina ráda sucho a nesnáší vlhko. Slezina samotná je jinové povahy. Vyznačuje se zvýšenou citlivostí na vlhko a nadměrný příjem tekutin ji poškozuje a může dojít z důvodu prázdnoty k jejímu oslabení.

Co na zklidnění slinivky

Pokrmem, který slinivku krásně pohladí, je vařená rýže se zeleninou na všechny možné způsoby. Den nastartujte ideálně porcí obilovin: ovesných vloček nebo třeba pohanky. Připravte si kaši s ovocem, přimíchejte je do jogurtu – získáte porci energie na celé dopoledne a ulevíte si při vyprazdňování.

Jak aktivovat slinivku

Co dělat při zánětu slinivky břišní

Zcela vynechat byste měli alkohol a kouření. V jídelníčku by měly převažovat bílkoviny a pomoci mohou také vitamíny A, D, B nebo K. Jídlo můžete rozdělit až do 7 porcí denně. Při dlouhotrvajícím zánětu předepisují lékaři také léky.

Kdy pít čaj na slinivku

Pijte 3x denně před jídlem po dobu 7 týdnů. Čaj na zánět slinivky: smíchejte stejné díly čekanky obecné, kořene pampelišky (smetanky lékařské) a měsíčku lékařského. Dejte 2 čajové lžičky do 200 ml vody, 5 minut vařte, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.