Co jíst při snížené funkci štítné žlázy?

Jak podpořit sníženou funkcí štítné žlázy

Jód – který je pro správnou činnost štítné žlázy klíčový, je obsažený v mořských rybách, plodech moře, mořských řasách, v jodizované soli, v některých minerálkách, višních, třešních, avokádu, brokolici, špenátu, čekance.
Archiv

Jak zhubnout při snížené funkcí štítné žlázy

Pro hubnutí při snížené funkci štítné žlázy je nutné omezit tuky, především ty živočišné. Vybírejte proto mléčné výrobky a sýry nízkotučné, libová masa, masné výrobky s vysokým obsahem masa a živočišné tuky nahrazujte rostlinnými oleji.
Archiv

Jaké potraviny na štítnou žlázu

Potraviny prospěšné pro štítnou žlázuPotraviny jako přírodní zdroj jódu mořské řasy (kelp, nori, wakame), mořské plody (mlži, hlavonožci, korýši), mořské ryby.Mléko a mléčné výrobky, vejce (pokud mají hospodářská zvířata dostatek jódu)Jodizovaná sůl.
Archiv

Co může způsobit neléčená štítná žláza

Snížená funkce štítné žlázy může stát i za poruchami menstruačního cyklu, potraty a problémy s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, která vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství.

Jak se pozná špatná funkce štítné žlázy

Příznaky špatně fungující štítné žlázy a její léčba

Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma).

Co znamená snížená funkce štítné žlázy

Při snížené funkci je obvyklá i zácpa, důsledkem úbytku svalové hmoty se zpomaluje metabolismus, typické jsou i otoky těla. „Při zvýšené funkci štítné žlázy se zrychluje srdeční činnost i metabolismus, a dochází naopak ke znatelnému úbytku na váze, a to i při zvýšeném příjmu kalorií.

Jak zpomalit funkci štítné žlázy

V tomto případě se podávají léky snižující tvorbu hormonů štítné žlázy a doplňující léky, které blokují negativní vliv hormonu štítné žlázy na srdce a zklidňují srdeční činnost, tzv. betablokátory. V případě autoimunitní hypertyreózy se zvýšená činnost štítné žlázy podáváním léků během několika měsíců obvykle zklidní.

Co škodí štítné žlázy

Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.

V čem je nejvíce jódu

Bohatým zdrojem jódu jsou mořské ryby (losos, makrela, tuňák, sardinky, treska apod.) a mořské plody. Tyto potraviny zařazujte do svého jídelníčku alespoň 2x týdně v nejrůznějších úpravách. Poskytují kromě jódu také další důležité živiny.

Jak obnovit funkci štítné žlázy

Pro přeměnu jodu na hormony štítné žlázy je nezbytný hořčík. Najdete ho v avokádu, vejcích, špenátu, rozinkách, kukuřici, banánech, otrubách, kakau, ořeších a dýňových, lněných a slunečnicových semínkách.

Co pomůže zmenšit Strumu

Pomůže úprava stravy, změna léků, někdy je však jediným řešením operativní zmenšení žlázy. Mezi další příčiny postupného zvětšování štítné žlázy patří vrozená porucha tvorba enzymů, která vede k nedostatečné tvorbě hormonů ve štítné žláze, která se to marně snaží dohnat svým zvětšováním.

Jak se projevuje nedostatek jódu v lidském těle

Mezi základní projevy nedostatku jódu patří špatná látková výměna, nesoustředěnost, zvýšená únava, snížení intelektuálních schopností, chudokrevnost, pocity chladu v končetinách, suchá kůže či zácpa. U žen může způsobit poruchy menstruačního cyklu a problémy s otěhotněním a schopností donosit plod.

Jak rychle doplnit v těle jod

Jak doplnit jód

Jód lze kromě vhodných doplňků stravy dodávat tělu i prostřednictvím potravin, které jej obsahují. Mezi zdroje jódu patří např. ryby, mořské plody a řasy, sůl, mléko, zelenina a ovoce, minerální vody, čokoláda nebo vejce.

Jak rychle doplnit v těle jód

Jak doplnit jód

Jód lze kromě vhodných doplňků stravy dodávat tělu i prostřednictvím potravin, které jej obsahují. Mezi zdroje jódu patří např. ryby, mořské plody a řasy, sůl, mléko, zelenina a ovoce, minerální vody, čokoláda nebo vejce.