Co dělat když se moje dítě řeže
V klidu si promluvte. Přestože je to pro každého rodiče emočně náročná situace, zkuste si s dítětem promluvit v klidu. Nekřičte, nevyčítejte a určitě dítě netrestejte. Zeptejte se ho, co se děje, zda ho něco trápí – a pokud nechce mluvit s vámi, nabídněte mu možnost mluvit s někým jiným z rodiny, případně s odborníkem.
Archiv
Co dělat když se moje dítě Sebepoškozuje
Zkuste se také svému dítěti otevřít, komunikovat, sdílet s ním, vyprávějte mu také o sobě (zároveň však dítě nezatěžujte svými problémy!). Základem je dítě neobviňovat, nekritizovat, nehodnotit. Nevyčítejte a nevydírejte, neodsuzujte své dítě. Nenuťte jej do rozhovoru o sebepoškozování, pokud se mu snaží vyhýbat.
Archiv
Jak říct rodičům o sebepoškozování
Je důležité, aby o tom rodiče věděli. Jestli je to pro Tebe možné, bylo by dobré si o tom s rodiči promluvit. Říct jim, že vlastně úplně nerozumíš tomu, jak na tebe reagují, když jsou nespokojení ve chvíli, kdy máš Ty dojem, že je vše v pořádku.
Jak přestat se sebepoškozováním
Podle nejnovějších studií lze většinu typů sebepoškozování zvládnout pomocí intenzivní psychoterapie. Nejefektivnější je v tomto ohledu modifikovaná kognitivně behaviorální terapie s prvky logoterapie nebo dialektická behaviorální terapie.
Jak pomoct člověku co se řeže
Zkuste se s těmito pocity svěřit někomu, komu důvěřujete, nebo zkuste zavolat na Linku bezpečí (116 111 – anonymní, pro děti a studující do 26 let), vyhledat psychologa nebo lékaře (více odkazů, kde vyhledat pomoc, naleznete zde).
Proč se děti sebepoškozují
Sebepoškozování může být projevem nějakého nezpracovaného traumatu. Může se samozřejmě jednat sexuální zneužití, násilí, ale i o šikanu, nezvládnutí rozchodu rodičů či rozpadu milostného vztahu, důsledek výkonnostní, bezhraniční nebo hyperprotektivní výchovy a mnoho dalších.
Jak skrýt sebepoškozování
Marie – nejrychlejší pomoc je zakrýt jizvy Klinickým make-upem od Dermacolu, je otěruodolný a voděvzdorný. Dále se dá barevný rozdíl zmenšit vtetováním tělové barvy, ale nečekejte, že výsledek bude dokonalý. A všem zvědavcům zkuste namluvit, že jste při havárce proletěla sklem – a toto jsou následky.
Jak začíná sebepoškozování
Nejčastěji se jedná o zraňování žiletkou, řezání do rukou a nohou, škrábání kůže do krve, štípání nebo pálení se zapalovačem. Jde o nezdravý způsob, jak se vyrovnávat s emočními problémy jako jsou úzkost, smutek a deprese nebo s jinými stresujícími situacemi. Sebepoškozování je návykové a vzniká na něm závislost.