Co létá na muškáty?

Co létá na Muskaty

Zvlášť je lákají hadince, floxy, komule, tabák, tulipány, prvosenky, violky, šeříky, sporýše a čistce. Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) saje nektar na tzv. motýlím keři – komule Davidova (Buddleia davidii).
Archiv

Co opyluje muškáty

medonosné rostliny. Mezi ně patří květiny bohaté na nektar, které mají rády včely, čmeláci nebo motýli, nebo aromatické byliny, jako je třeba tymián, kopr či šalvěj. Dlouho kvetoucí trvalky (například muškáty nebo begónie) produkují pyl, zatímco ovocné keříky (jahody, réva, moruše) potěší kromě vás i hmyz a ptactvo.

Co je Dlouhozobka Svízelová

Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) je motýl patřící mezi lišajovité, který patří v České republice k poměrně hojným druhům, ale směrem na západ ve střední Evropě je pak vzácnější.

Jak vypada kolibřík

Má černobílý zadeček, vypadající jako maličké ocasní peří. Hnědé nenápadně zbarvené tělo kontrastuje se zlatavými křídly, které za letu příliš nevidíme. Výrazná černobílá hlava nese pár tykadel. Oči zdůrazňuje černá maska a šedá „čepička" táhnoucí se až na svrchní část hrudi.

Jak zakořenit muškáty

Muškáty zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti a teplotě 16–18 °C. Pokud řízky odlamujeme v kolínku, tak čistými prsty. Řízky z rostliny odebíráme vylomením nebo ostrým nožem či nůžkami. Buď odstřihneme stonek a ten potom rozdělíme na jednotlivé řízky, nebo jednotlivé řízky oddělujeme přímo.

Jak přesadit muškáty

Začátkem března rostliny přesadíme do čerstvého živného substrátu. Nádoba by neměla být o moc větší než ta minulá. Při té příležitosti zkontrolujeme kořeny a odstraníme odumřelé části. Nadzemní část zkrátíme na 3–5 kolének.

Kdo jsou opylovači

Opylovač je živočich, který umožňuje opylení, tj. přenáší pyl z jedné rostliny na druhou, respektive z prašníků jedné rostliny na bliznu jiné rostliny. Opylovači se uplatňují zejména u krytosemenných rostlin. Včela medonosná je snad nejznámějším opylovačem vůbec.

Co je to kolibřík

Kolibříci (Trochilidae, angl. hummingbirds) jsou nejmenšími ptáky na světě. Vyskytují se pouze na obou kontinentech Ameriky, od Aljašky po Ohňovou zemi. Většina druhů kolibříků žije v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky.

Co je podobné Kolibříkovi

Dlouhozobka svízelová připomíná na první pohled kolibříka. Ve skutečnosti je to ale motýl. Říká se jí někdy kolibřík Evropy. A není divu.

Jak rychle letí kolibřík

Kolibříci jsou velmi zdatnými letci. Za sekundu mohou mávnout křídly 12× až 90× (v závislosti na druhu), díky čemuž se mohou ve vzduchu doslova zastavit na místě. Dokáží také vyvinout rychlost větší než 15 m/s (54 km/h), a jako jediní zástupci ptačí říše dokáží létat pozpátku.

Jaké může být rozpětí křídel kolibříka kubánského

Kolibřík vyhrál díky větším rozměrům. Rozpětí má 16 centimetrů, v břiše kromě motoru a baterie také výkonnou kameru, mikrofon a vysílačku a ve vzduchu vydrží 11 minut.

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Jaké hnojivo na muškáty

Kávová sedlina

Díky svému vysokému obsahu dusíku, fosforu, minerálů a draslíku je totiž považována za velmi kvalitní přírodní hnojivo. Tento typ hnojení ani nevyžaduje mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte starou kávovou sedlinu, rozložte ji na staré noviny a nechejte ji vyschnout, aby se pak snadněji rozptylovala.

Čím zalévat muškáty

Zálivka na muškáty

Zálivku zkrátka vždy přizpůsobte aktuální teplotě a intenzitě slunečního svitu. Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, nebo naopak večer, když už slunce nepálí. Vodu lijte přímo ke kořenům, nikdy ne na listy a květy. Jen v parných letních dnech můžete muškáty na noc rosit rozprašovačem.

Jak se opyluje

Některé rostliny jsou samosprašné – opylují se samy. V našich podmínkách je asi 20 % rostlinných druhů větrosnubných, zbývajících 80 % opylovává hmyz (jsou hmyzosnubné). Včely sbírají pyl na rostlinách, za letu jej rouskují a pokračují ve sběru na další rostlině téhož druhu – tím ji opylují správným pylem.

Proč ubývá včel

Patří sem ztráta a degradace přírodních stanovišť kvůli zemědělství nebo urbanizaci. Intenzivní zemědělství vede k monokulturní krajině a zániku rozmanité flóry, čímž opylovačům ubývá zdrojů potravy a také hnízdišť.

Jak létá kolibřík

Kolibřík je zdatný letec, dokáže mávnout křídly až 90krát za vteřinu. Rychlostí 50 kilometrů za hodinu umí letět kupředu jako střela. Kromě toho se dokáže vznášet na místě. Jako jediný zástupce ptačí říše také může létat pozpátku.

Kde žije kolibřík

Kolibříci (Trochilidae, angl. hummingbirds) jsou nejmenšími ptáky na světě. Vyskytují se pouze na obou kontinentech Ameriky, od Aljašky po Ohňovou zemi. Většina druhů kolibříků žije v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky.

Co je Dlouhozobka

Dlouhozobka zimolezová (Hemaris fuciformis) je noční motýl z čeledi lišajovitých, vyznačující se převážně denní aktivitou a specifickým vzhledem, připomínajícím čmeláka, podle kterého dostal také své odborné pojmenování (latinsky fuciformis = „čmelákotvarý“). Vyskytuje se i na území ČR, není ale hojný.

Čím se živí kolibřík

Živí se zejména nektarem rostlin, k čemuž jim napomáhá jejich dlouhý zobák, který je často u různých druhů odlišný a specializovaný pro určitý druh květu. V potravě zcela odmítají nektar s nižším zastoupením cukrů než 10 %.

Co jí kolibřík

Životodárný nektar

Kolibříci se převážně živí nektarem, který jim dodává potřebnou energii. Neznamená to, že by pili nektar jakékoli rostliny. Rozmanitý tvar zobáku různých druhů kolibříků naznačuje, že se mnozí potravně specializují a vyhledávají jen určitý druh květů.

Jak mít krásné muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Jak se jak se starat o muškáty

Je třeba, aby byl substrát stále vlhký, ale nikdy přemočený či naopak dlouhodobě vyschlý. Muškáty zaléváme ráno a k večeru, stačí i jednou denně a pokud je deštivé počasí, zkontrolujeme zeminu a případně zálivku i vynecháme. Výživu aplikujeme jednou za 14 dní hnojivem s vysokým obsahem živin a minerálů.

Co je to Cizosprašná

Cizosprašnost (alogamie) je děj, při němž dochází k opylení pylem z jiné rostliny, jedná se tedy o rozmnožování pohlavní. Cizosprašnost je u rostlin mnohem častější než samosprašnost (autogamie).

Jak daleko musí být opylovač

Výběr vhodných opylovačů pro jednotlivé odrůdy je důležitý především ve výsadbách s omezeným počtem odrůd. Dobrý opylovač musí být v blízkosti opylované odrůdy, měl by kvést ve stejnou dobu, musí mít pravidelnou vysokou násadu květů a vyznačovat se velkou tvorbou pylu geneticky kompatibilního s danou odrůdou.