Co nesmí jíst dítě do 2 let
Pro děti mladší dvou let nejsou vůbec vhodné vnitřnosti a tučné maso, protože jsou velmi těžce stravitelné. Do stravy dítěte nepatří vaječný bílek. Do jednoho roku by měl být zcela tabu. Po roce jej lze zařadit, netrpí-li dítě alergií či atopickým ekzémem.
Archiv
Jakou zeleninu může roční dítě
V tomto věku už dítě může jíst téměř jakýkoli druh. Snažte se zeleninu střídat a obměňovat. Zkoušejte nové chutě i konzistence. v roce je také vhodný čas na zařazení ředkví, ředkviček i řapíkatého celeru.
Archiv
Co vařit 16 měsíčnímu dítěti
Pokud už dítě raději snídá tak jako máma a táta, nabídneme mu ráno chlebík s žervé, nebo máslem s plátky zeleniny. Dopoledne je ideální čas pro čerstvé ovoce nebo ovocný příkrm. K obědu ukuchtěte jídlo, kde by mělo vždy figurovat maso, několik druhů zeleniny a vařená příloha.
Co vařit pro roční dítě
K obědu připravte klasicky polévku a hlavní jídlo. Dobrou volbou jsou zeleninové a luštěninové polévky nebo vývary. Jako druhý chod můžete přichystat pečené kuře s rýží, těstoviny s boloňskou omáčkou nebo vepřovou panenku s bramborovou kaší. Malé děti milují i staré české omáčkové klasiky.
Archiv
Kdy může dítě Horcici
V kombinaci s jinými éčky a dalšími faktory to může způsobit zdravotní potíže. Ale z jednorázového požití to určitě nehrozí. Nicméně děti do tří let by hořčici jíst neměly.
Kdy dát dítěti mozzarellu
Tvaroh, cottage, ricotta a mozzarella se doporučují až po 1. roce věku pro vyšší obsah bílkovin, které mohou zatěžovat ledviny.
Co mohou jíst děti od 1 roku
Dítě by mělo dostat každý den potraviny ze skupiny "obilniny": kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Obilniny poskytují energii ve formě škrobů a neobsahují tuk. Zeleninu a ovoce bychom měli podávat velice často, nejlépe při každém jídle. Na jídelním stole nesmí chybět maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny.
Kdy může dítě kiwi
Záleží samozřejmě na tom, jaké je roční období a které ovoce seženete. Zatím se vyhněte citrusovým plodům (pomeranč, pomelo, mandarinka) a exotickému ovoci (kiwi), to se doporučuje až od 1 roku dítěte.
Co k večeři pro 15 měsíční dítě
Odpoledne zvolte jako svačinu obilnou kaši s nakrájeným čerstvým ovocem. Večer se pro klidné spinkání hodí HiPP BIO mléčná kaše na dobrou noc, vařené ovoce a zelenina, nebo chleba s lučinou a plátkem šunky.
Jaký tvaroh pro roční dítě
Všeho s mírou, ale již není důvod dítěti ten jídelníček neotevřít. Tvarohy a obecně mléčné výrobky do 2 let plnotučné, po 2. roce polotučné. Nyní dítě pro svůj vývoj kvalitní tuky potřebuje, takže je dopřejte.
Kdy může dítě mascarpone
Mascarpone se nedoporučuje zařazovat pro vysoký obsah tuku. Po prvním roce života (někteří odborníci se přiklání k ještě pozdější době z důvodů vysokého obsahu bílkovin) je pak možné rozšířit jídelníček o malý kousek tvrdého sýra (cca 15 – 20 g). Pro děti v batolecím věku nejsou vhodné plísňové a tavené sýry.
Co vařit pro 7 měsíční dítě
Ovocné pyré Losos se špenátem a kuřecím masem.Mrkvovo-jablečné pyré Hovězí vývar se zeleninou a krupicíMléčný koktejl s banány. Zeleninovo-kuřecí karbanátky s bramborami.Jablečno-borůvkové pyré Brokolicovo-avokádové pyré s dušeným telecím.Jablečno-mrkvové placičky.Mrkvovo-jablečné pyréMléčný koktejl s jahodami.
Kdy může dítě jogurt
Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury. Obsahuje spoustu dobře stravitelných bílkovin a také vápník, který je důležitý pro správný růst kostí.
Jaké mléčné výrobky pro roční dítě
Dalšími mléčnými výrobky, které jsou vhodné v prvním roce života dítěte, jsou tvaroh a pudink. Avšak některé tvarohové výrobky jako například pribináčky nebo termixy jsou doporučovány až po roce věku dítěte. Je to z důvodu velkého obsahu bílkovin a cukru.
Co jí 13 měsíční dítě
snídaně: čaj, nebo kojení, eventuelně adaptované mléko pro alergiky, pečivo s pomazánkou/žervé, Lučina – (pokud alergolog dovolí), máslo, šunka eventuelně Eidam. svačina: ovoce, piškot, čaj, ovocná šťáva. oběd: polévka, 2. chod – maso, příloha (brambory, rýže, těstoviny), zelenina – dušená, syrová, čaj.
Kdy dát dítěti ananas
Ananas je velmi zdravý. Patří však mezi exotické ovoce a může být poměrně agresivní. S jeho podáváním tedy počkejte až po prvním roce života.
Kdy může dítě banán
Od 6 měsíců věku
Zavádíme ovoce, nejlépe podušené jablko v pář e(nesladit), dále banán, meruňky, broskve, hrušky, švestky. Ekvivalentem jsou opět hotové ovocné přesnídávky.
Co mohou jíst dětí od 1 roku
Dítě by mělo dostat každý den potraviny ze skupiny "obilniny": kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Obilniny poskytují energii ve formě škrobů a neobsahují tuk. Zeleninu a ovoce bychom měli podávat velice často, nejlépe při každém jídle. Na jídelním stole nesmí chybět maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny.
Co vařit 14 měsíčnímu dítěti
Dopoledne se ke svačince hodí čerstvé ovoce, nebo ovoce ve skleničkách a kapsičkách HiPP v kombinaci s obilnou kaší, která batole zasytí. K obědu podávejte kompletní menu HiPP, nebo pokrm, který obsahuje maso, zeleninu a těstovinu, brambory nebo rýži. Jako dezert sáhněte po jedné z mnoha variant HiPP BIO ovoce.
Odkdy může dítě sýr
Ve druhém roce se snažíme jídelníček dále zpestřovat. Kromě jogurtu a zhruba polovičního množství tvarohu nebo žervé můžeme podávat polotučné plátkové sýry. Dítě může ochutnat třeba mozzarellu, Cottage, Lučinu… K dostání jsou i varianty vodné pro děti, které jsou méně slané.
Kdy může dítě sýr
Tvrdé sýry mohou být zařazovány do stravy dítěte v malém množství mezi 6. a 9. měsícem, ale roztíratelné sýry by měly být používány až po 9. měsíci věku.
Kdy může dítě těstoviny
Těstovinové příkrmy podporují růst všech mrňousků, kteří už dospěli do 8. měsíce. To je doba, kdy se lepek stává běžnou součástí jejich jídelníčku, takže potřebné živiny jim můžou poskytnou také u dospěláků tolik oblíbené těstoviny.
Kdy může dítě rohlík
Od 8. měsíce už rohlík může.
Kdy může dítě chleba
Lepek bývá vnímán jako silný alergen, proto pediatři doporučují nechat děti žužlat kůrky chleba již od čtvrtého měsíce, aby si na něj zvykly.
Jaké jogurty pro děti
Do dětského jídelníčku zařazujeme jogurty zhruba od ukončeného 8. měsíce. Preferujeme bílé jogurty s obsahem tuku od 3 do 5% bez přidaných přísad. Dítě se snažíme nejdříve zvyknout na chuť bílého jogurtu.