Co může vyvolat epilepsií?

Co všechno může vyvolat epileptický záchvat

Záchvat může být vyvolán infekcí, nádorem na mozku, nitrolebním krvácením (jedná se například o projev mozkové mrtvice), nízkou hladinou cukru nebo nebezpečným nedostatkem hořčíku v krvi, dále otravou nebo horečkou. Jde rovněž o doprovodný příznak abstinenčního syndromu při alkoholismu.
Archiv

Co může způsobit epilepsii

V dětství jde nejčastěji o vrozené genetické dispozice. U dospělých je častěji podkladem nádor, stavy po cévních mozkových příhodách, alkoholismus. Příčinou může být zánět mozku virový či bakteriální. Záchvaty se mohou objevit v akutním stadiu či po delší době jako pozdní následek.
Archiv

Co se nesmí při epilepsii

Epileptik nesmí vykonávat žádnou činnost, při které by při vzniku záchvatu mohl ohrozit sebe nebo své okolí. To znamená zákaz řízení motorových vozidel, zákaz práce na rizikových pracovištích, zákaz provozování rizikových sportů včetně plavání.

Jak bojovat s epilepsii

Epilepsií může onemocnět kdokoliv, je ale léčitelná

Ve většině případů je ale léčitelná. Nejčastěji se léčí pomocí léků – antiepileptik. Dokážou plně potlačit záchvaty až u 70 % nemocných. Operace přichází na řadu teprve ve chvíli, kdy jde o diagnostikování epilepsie, na kterou léky nezabírají.
Archiv

Jak začíná epileptický záchvat

Příznaky epilepsie jsou spojovány především s křečemi a ztrátou vědomí, ale není to zcela pravda. Téměř 60 % epileptických záchvatů je konvulzivních (tzn. křečovitých a škubavých), z toho dvě třetiny jsou záchvaty fokální a jedna třetina generalizovaná.

Jak zabránit epileptickému záchvatu

Je třeba se zcela vyvarovat alkoholu či jiným návykovým látkám, dodržovat pravidelný spánkový režim, nepřetěžovat se ani fyzicky. Právě nedostatek spánku či alkohol jsou spouštěči epileptických záchvatů.

Jak poznat že se blíží epileptický záchvat

Záchvaty se mohou projevovat např. pouhým zahleděním, brněním, výpadkem paměti nebo pak známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku.

Jak se cítí clovek po epileptickém záchvatu

Na jeho začátku nemocný často vykřikne, pokouše si jazyk, upadne. Je ztuhlý, nedýchá, zmodrá. Postupně se objevuje chrčivé dýchání, slinění a rytmické symetrické záškuby všemi končetinami. Na konci záchvatu se často pomočí a zůstává určitou dobu ochablý a v bezvědomí (resp.

Kdy volat záchranku při epilepsii

Kdy volat sanitku (155)

Došlo k zástavě dechu a srdeční činnosti (dotyčný nedýchá, nejeví známky života). Pokud se věci zkomplikují, například dojde ke zranění. Pokud záchvat trvá déle jak 5 minut.

Jak zastavit epileptický záchvat

Je potřeba z pacientova okolí odstranit předměty, o které by se mohl poranit. Vhodné je uvolnit oděv kolem krku a podložit hlavu něčím měkkým a uložit pacienta do stabilizované polohy. Pacientům zásadně nebráníme v pohybech (křečích ani v automatickém jednání), nerozevíráme ústa ani nevkládáme nic mezi zuby.

Kdy volat záchranku při epilepsií

Kdy volat sanitku (155)

Došlo k zástavě dechu a srdeční činnosti (dotyčný nedýchá, nejeví známky života). Pokud se věci zkomplikují, například dojde ke zranění. Pokud záchvat trvá déle jak 5 minut.