Co napadá ebola?

Co napada ebola

V těle ovšem startují mnohem závažnější procesy: virus napadá buňky imunitního systému. Postupuje tedy tak trochu jako virus HIV, ale ebola je při postupu mnohem agresivnější. Zabíjí buňky imunitního systému rychleji, a rozvoj nemoci je tedy prudší.
Archiv

Co způsobuje virus Ebola

Ebola (též krvácivá horečka ebola) je virové onemocnění ze skupiny krvácivých (hemoragických) horeček, které napadá lidi a některé další primáty. Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Původcem onemocnění je filovirus ebola.

Jak chytit ebolu

Mezi lidmi se ebola šíří prostřednictvím přímého tělesného kontaktu. Pacient se tak může nakazit při pohlavním styku s nemocným nebo také při kontaktu s krví či jinými tělními tekutinami. Onemocnět může také nepřímo, a to skrze manipulaci s předměty, které jsou znečištěné tělními tekutinami infikovaných osob.

Kde se vzala ebola

Virus ebola byl poprvé zjištěn během propuknutí krvácivé horečky v Zairu (dnešní Demokratické republice kongo) v roce 1976. Z 318 tehdejších případů jich 280 zemřelo – a to velmi rychle. V tom samém roce se virem nakazilo 284 lidí v Súdánu, z nichž 156 nepřežilo.
Archiv

Kdy se objevila ebola

Historie. První infekce virem Ebola byla pozorována v roce 1976 v jižním Súdánu. Nakazilo se několik desítek osob, smrtnost byla asi 60 %. Znovu se zde pak objevily další epidemie v roce 1979.

Co je to dengue

Horečka dengue je virová choroba, kterou způsobuje Flavivirus (Arboviry) přenášený komáry. Vyskytuje se v tropické Asii, Africe a Střední a Jižní Americe. Postihuje převážně mladé osoby včetně dětí. Inkubační doba je 3–7 dní, potom nastupuje náhlý febrilní stav trvající 3–6 dní.

Jak se projevuje ebola

Inkubační doba nákazy virem Ebola je mezi 2–21 dny (nejčastěji 14–16 dní). Prvotní příznaky bývají nespecifické – horečka, zimnice, slabost a bolesti svalstva. Systémové a gastrointestinální příznaky (nechutenství, nausea, zvracení, bolesti břicha, průjem). Dýchací potíže (bolest na hrudi, dušnost, kašel).

Kdy byla ebola

Epidemie eboly v západní Africe
Období prosinec 2013 – červen 2016
Nemoc Ebola
Geografie
Rozšíření Libérie Guinea Sierra Leone Mali Nigérie … více na Wikidatech

Jaká je nejhorší nemoc na světě

Ebola. Ebola je jednou z nejnebezpečnějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a může na ni zemřít až 90 % nakažených.

Jak se leci horecka dengue

Léčba horečky Dengue

Proti horečce a bolestem se doporučuje podávat léky obsahující paracetamol, jako například Paralen, Panadol či Tylenol. Naopak se nedoporučuje užívat protizánětlivé léky typu NSAID jako Ibubrofen, Ibalgin, Aspirin či Acylpirin, jelikož mohou způsobit větší krvácivost.

Jak se léčí dengue

Jednotný způsob léčby horečky dengue neexistuje. U některých lidí postačí domácí léčení a dostatečný příjem tekutin pod dohledem lékaře, zatímco jiní mohou potřebovat podání nitrožilního roztoku a krevní transfúzi.

Co je černá horečka

Viscerální leishmanióza (zvaná též kala azar / kalaazar / kala-azar či černá horečka) je nejzávažnější formou leishmaniózy, infekce způsobené parazitem zvaným Leishmania. Tento parazit sídlí v lidském těle (v kostní dřeni, slezině a játrech) a je přenášen bodavým hmyzem rodu Phlebotomus a Lutzomyia.

Kdy se jedná o epidemii

Kdy se mluví o epidemii Jedno z kritérií, které vypovídá o počínající epidemii chřipky je počet nemocných na 100 000 obyvatel. Jde o hranici okolo 1600 -1800 případů. Nemocnost je nutno hodnotit v souvislostech, nutno hodnotit trend nemocnosti a ne jednorázový nárůst.

Jak se projevuje dengue

Klinické projevy horečky Dengue:

Infekce probíhá mírně hlavně u mladších dětí a u lidí nakažených poprvé. Průběh DHF je zpočátku podobný nekomplikované horečce Dengue, avšak od 2. – 7. dne s poklesem horečky dochází ke krvácivým projevům na kůži, přetrvávajícímu zvracení, těžkým bolestem břicha, obtížnému dýchání.

Kde se vyskytuje dengue

Epidemie horečky dengue se vyskytuje na Blízkém východě, jihu USA a v jiných tropických a subtropických zemích, ve kterých je vyšší teplota a vlhkost vzduchu, přičemž většina případů HHD je hlášena v Asii, kde jsou hlavním důvodem hospitalizace a úmrtí dětí.

Co je to horečka dengue

Horečka dengue je virová choroba, kterou způsobuje Flavivirus (Arboviry) přenášený komáry. Vyskytuje se v tropické Asii, Africe a Střední a Jižní Americe. Postihuje převážně mladé osoby včetně dětí. Inkubační doba je 3–7 dní, potom nastupuje náhlý febrilní stav trvající 3–6 dní.

Co je to leishmanióza

Viscerální leishmanióza, zvaná také kala azar, je životu nebezpečné parazitární onemocnění. Způsobuje horečku, úbytek váhy, zvětšení jater či ledvin. Následky nemoci mohou být fatální. Kala azar se endemicky vyskytuje v 75 zemích, ohrožená populace celosvětově čítá přibližně 600 milionů lidí.

Kdy skončil Covid v ČR

Pandemie covidu-19 v Česku
Období 1. března 2020 – 5. května 2023 (3 roky, 2 měsíce a 4 dny)
Virus koronavirus SARS-CoV-2
Nemoc covid-19
Geografie

Jak dlouho trvá pandemie

Pandemie covidu-19
Období 2. prosinec 2019 – 5. květen 2023 (3 roky, 5 měsíců a 4 dny)
Virus koronavirus SARS-CoV-2
Nemoc covid-19
Geografie

Co je Zapadonilska horecka

Západonilská horečka (anglicky: West Nile fever) je virové onemocnění, které je způsobeno flavivirem (rodina flaviviridae) označovaným jako západonilský virus. U většiny nemocných probíhá infekce zcela asymptomaticky. Inkubační doba je 3–14 dní.

Co je to tularemie

Tularémie (zaječí nemoc) je závažné infekční onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Postihuje především zajíce a polní hlodavce, ale je přenosné i na jiná zvířata a na člověka. Postižená zvířata ztrácejí plachost, potácejí se při pohybu, jsou malátná a dají se snadno chytit.

Co se stalo s Covidem

Na počátku roku 2022 čelila Evropa další vlně onemocnění covid-19, tentokrát extrémně nakažlivou variantou omikron. Ve většině zemí padaly do března rekordy v počtu nakažených, méně lidí se však dostávalo do nemocnic a bylo méně obětí. I proto evropské země postupně ruší přísná opatření a vracejí se do normálu.

Jak se teď řeší Covid

coronavirusByl jsem pozitivně testován

V případě, že obdržíte SMS o pozitivním výsledku testu, informujte svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu léčby a případně vám vystaví neschopenku. Izolace již není automaticky nařizována na základě diagnostikovaného onemocnění covid-19.

Co kdyz mám Covid 2023

V souvislosti s onemocněním covid-19 se v současné době karanténa nenařizuje. Izolace z důvodu onemocnění covid-19 již není automaticky nařizována na základě pozitivního výsledku testu. Nově je od 20.04.2023 izolace nařizována pouze v případech, kdy to bude nezbytné pro zajištění ochrany veřejného zdraví.

Jak poznat Covid 2023

Příznaky onemocnění covid-19zvýšená teplota nebo horečka.kašel.obtíže s dýcháním.bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubůztráta čichu / chuti.únava.průjem.nevolnost.