Co diskriminuje
111 stojí, že diskriminací je „jakékoliv rozlišování, vylučování nebo dávání přednosti založené na rase, barvě pleti, pohlaví, náboženství, politických názorech, národnostním nebo sociálním původu, které má za následek znemožnění nebo porušení rovnosti příležitostí nebo zacházení v zaměstnání nebo povolání.
Archiv
Co je to diskriminace
Diskriminace pochází z latinského výrazu discriminare, což v přesném překladu znamená rozlišovat. Nejčastěji se tento pojem používá v negativním významu rozlišování lidí na základě příslušnosti k nějaké obecné skupině bez ohledu na schopnosti konkrétního jedince.
Archiv
Co je diskriminace v práci
Nejčastěji skloňovaná diskriminace v zaměstnání je rovnost odměňování. Za stejnou práci náleží stejná odměna. A to bez ohledu na pohlaví, věk a další aspekty zaměstnance. Diskriminací je i sexuální obtěžování či pronásledování, stačí, když se bude jednat o nevhodná gesta, nemusí dojít až k fyzickému kontaktu.
Archiv
Kde se vyskytuje diskriminace
Na základě evropských zákonů je diskriminace v zaměstnání z důvodů náboženství a přesvěd- čení, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace trestná. Rovněž je zakázána diskrimi- nace kvůli rasovému nebo etnickému původu, a to jak v zaměstnání, tak ve vzdělávání, bydlení či zdravotnictví.
Jak se bránit proti diskriminaci
Můžete se obrátit na příslušný kontrolní či nadřízený orgán.
Pokud se diskriminace dopustí zaměstnavatel vůči zaměstnanci, může se zaměstnanec obrátit se stížností na inspektorát práce. Jestliže se diskriminace dopouští zaměstnanec vůči zaměstnanci, měl by se postižený obrátit na nadřízeného.
Kdo řeší diskriminaci
Jedním z úkolů ombudsmana je pomáhat obětem diskriminace, tedy zakázaného nerovného zacházení. Vyřizuje stížnosti lidí, kteří se z různých důvodů cítí být diskriminovaní. Ombudsman také provádí výzkumy a vydává doporučení, kterými prosazuje rovné zacházení.
Co lze považovat za diskriminaci zaměstnanců
Přímá diskriminace znamená, že je s jednou osobou zacházeno hůře než s jinou ve srovnatelné situaci, a to například z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, víry, světového názoru, pohlaví, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace.
Co je to pozitivní diskriminace
pozitivních nebo vyrovnávacích opatření (někdy pozitivní diskriminace). Znamenají záměrné zvýhodňování příslušníků určité (znevýhodněné) skupiny obyvatel s cílem zvýšit jejich zapojení v určité oblasti (politické, ekonomické, vzdělanostní). Jde o širokou a různorodou paletu možných opatření.
Kdo v ČR poskytuje metodickou pomoc obětem diskriminace
Jakými aspekty rozhodování soudů se ochránce ve výzkumu zabýval, jaká jsou jeho zjištění a jaká navrhl doporučení Jedním ze zákonných úkolů ombudsmana je přispívat k prosazování práva na rovné zacházení se všemi osobami. [1] Proto mimo jiné poskytuje metodickou pomoc obětem diskriminace a provádí výzkumy.
Co je to afirmativní akce
Afirmativní neboli pozitivní akce či pozitivní opatření jsou opatření zaměřená na určitou skupinu, jejichž cílem je napomoci vyrovnat znevýhodnění, které je zapříčiněno tradičními postoji a strukturami a mají napravit a zabránit diskriminaci, která vyplývá z příslušnosti k této skupině.