Co nosí kosmonauti?

Co potřebuje kosmonaut

To nejlepší nakonec – kdo chce být kosmonautem, potřebuje výborný prospěch alespoň od střední, titul z matematiky, fyziky, inženýrství nebo z přírodních věd a skvělou fyzickou kondici. Let do vesmíru je pro tělo obrovská zátěž, a tak se tu sleduje opravdu všechno.

Jaký je rozdíl mezi kosmonautem a astronautem

Slovo kosmonaut se používá pro lidi, kteří letěli sovětskými či ruskými kosmickými loděmi, kdežto osoby využívající amerických kosmických prostředků se označují slovem astronaut.

Co je to skafandr

Skafandr je druh ochranného obleku, který chrání uživatele před nepříznivým vlivem okolního prostředí. Nejčastěji se jedná o vrstvu, která je schopna odolávat nevhodným teplotám a tlakům, případně působení cizorodého prostředí jinou fyzikální, chemickou, či biologickou cestou.

Kdo byl druhý člověk ve vesmíru

Už méně známý je druhý kosmonaut světa. Jmenuje se German Titov a startoval čtyři měsíce po Gagarinovi. Jeho let v lodi Vostok 2 trval 1 den, 1 hodinu a 18 minut. Až na třetím místě je první Američan, všem dobře známý John Glenn, který startoval 20.

Jak Curaji kosmonauti

Na velkou potřebu mají astronauti zařízení podobné tomu pozemskému, základem je ale ve stavu beztíže na míse pořádně mířit. Na malou pak využívají trubici s trychtýřem. Vesmírný záchod přitom dokáže přeměnit moč na pitnou vodu. Systém recykluje i vodu z mokrých vlasů astronautky.

Jak se léta do vesmíru

V současnosti je možné praktikovat kosmický let pouze prostřednictvím raketových motorů. Na obrázku je startující raketoplán Columbia, první vícenásobně použitelná kosmická loď při svém prvním letu.

Jak se jmenuje čínský astronaut

Přehled kosmonautů

Jméno Narození Úmrtí Lety
Wu Ťie 26. října 1963 neletěl
Čaj Č'-kang 10. října 1966 Šen-čou 7, 2008 Šen-čou 13, 2021
Čang Siao-kuang květen 1966 Šen-čou 10, 2013
Čao Čchuan-tung neletěl

Z jakého materiálu je skafandr

Kosmický oblek astronautů projektu Apollo tvoří tři vrstvy: první, která se přímo dotýká kůže a která má chránit před méně pružným materiálem ostatní kombinézy, je ze stejně jemného nylonu, z jakého se dělá spodní prádlo.

Jaká je teplota ve vesmíru

Teplota (zde spíše ve smyslu vnitřní energie fotonového záření) vesmírného prostoru se díky reliktnímu záření udržuje na přibližně 3 K, tj. –270 °C. Tlak je díky téměř dokonalé absenci okolního hmotného prostředí roven nule.

Kdo první přistál na Měsíci

O šest hodin později vystoupil z lunárního modulu Apolla 11 americký astronaut Neil Armstrong a 21. července 1969 ve 2:56 se stal prvním člověkem, který se dotkl povrchu jiného kosmického tělesa, přičemž pronesl slavnou větu: „Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo.

Jak kosmonauti chodí na záchod

Astronautka Suni Williamsová pak přibližuje, jak je to vlastně s vesmírným záchodem. Na velkou potřebu mají astronauti zařízení podobné tomu pozemskému, základem je ale ve stavu beztíže na míse pořádně mířit. Na malou pak využívají trubici s trychtýřem. Vesmírný záchod přitom dokáže přeměnit moč na pitnou vodu.

Jak se kadí ve vesmíru

Do mísy se při velké potřebě vkládá polopropustný pytlík, který se rozevře a přitiskne ke stěnám. Výkaly proud vzduchu strhává do rozevřeného pytlíku a pouze plyny a menší množství kapalin proniknou do odpadu. Pro močení slouží speciální nástavce.

Jak dlouho trvá cesta do vesmíru

S využitím Hohmannovy oběžné dráhy trvá let k Marsu asi 9 měsíců. Kratší doba je možná, ale spotřebuje se více paliva. Reálně připadají v úvahu cesty s lidskou posádkou trvající 6 až 7 měsíců, další zkrácení doby letu je již značně energeticky náročné.

Jak rychle létají rakety

Maximální rychlost rakety je Mach 3,5.

Jak se jmenuje první Číňan ve vesmíru

Jang Li-wej (čínsky pchin-jinem Yáng Lìwěi, znaky zjednodušené 杨利伟, tradiční 楊利偉, * 21. června 1965, Suej-čung, provincie Liao-ning), původně vojenský pilot, je roku 1998 členem oddílu čínských kosmonautů. Roku 2003 vzlétl do vesmíru jako první kosmonaut z Čínské lidové republiky.

Co by se stalo s člověkem ve vesmíru

Člověk (a stejně tak vyšší organismy) by tedy během pár sekund ztratil vědomí a během dalších několika málo minut zemřel na hypoxii (akutní nedostatek kyslíku). Téměř okamžitě by se z jeho těla začala v podobě páry uvolňovat voda a ostatní tělní tekutiny – krev po klesnutí tlaku pod 6,3 kPa, což by mj.

Kde je největší horko

Asi nepřekvapí, že za nejteplejším místem světa budete muset do Afriky. Maximální naměřený teplotní rekord padl asi čtyřicet kilometrů od Tripolisu, hlavního města Libye. Už v roce 1922, tedy před téměř sto lety, tam naměřili teplotu 57,8 °C. Dokážete si něco takové představit

Kdo byl naposledy na Měsíci

Při přistání Apolla 17 v údolí Taurus-Littrow jako první z lunárního modulu vystoupil Eugene Cernan a až za ním Harrison Schmitt, který se na konci mise vrátil do lunárního modulu první. Tím se stal Eugene Cernan, americký kosmonaut česko-slovenského původu, dosud posledním člověkem, který stál na měsíčním povrchu.

Kdy byl Remek ve vesmíru

Sojuz 28Vladimír Remek / První let do vesmíru

Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28, ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Jak se spí ve vesmíru

Členové posádky ISS dnes tráví spánkem vždy 8,5 hodiny, a to v samostatných kójích zhruba o velikosti telefonní budky ve spacáku s popruhy k připoutání. Uvnitř má vesmírný cestovatel naprosté soukromí, fotky rodiny, osobní věci, notebook, osvětlení, dokonce i klimatizaci.

Jak Curaji astronauti

Na velkou potřebu mají astronauti zařízení podobné tomu pozemskému, základem je ale ve stavu beztíže na míse pořádně mířit. Na malou pak využívají trubici s trychtýřem. Vesmírný záchod přitom dokáže přeměnit moč na pitnou vodu. Systém recykluje i vodu z mokrých vlasů astronautky.

Jak spí astronauti

Členové posádky ISS dnes tráví spánkem vždy 8,5 hodiny, a to v samostatných kójích zhruba o velikosti telefonní budky ve spacáku s popruhy k připoutání. Uvnitř má vesmírný cestovatel naprosté soukromí, fotky rodiny, osobní věci, notebook, osvětlení, dokonce i klimatizaci.

Na co létá raketa

Jako kryogenní pohonné látky se nejčastěji používá vodík a kyslík. Jde o běžně dostupné látky, které ale pro potřeby raketové techniky nejsou v normálním stavu použitelné. Jejich hoření totiž probíhá za značně vysokých teplot a tlaků, a pro jejich dopravu do spalovací komory nestačí jen přetlak v nádržích.

Na co letí raketa

Praktický užitek kosmického letu spočívá dále v možnostech telekomunikace, navigace, vojenství, přímého průzkumu jiných těles sluneční soustavy (planet, měsíců atd.), budování orbitálních stanic, zásobování orbitálních stanic, výměna posádek, opravy umělých kosmických těles a snášení umělých kosmických těles na Zemi.

Na co létají rakety

Raketové palivo je pracovní látka a směs, která proudí z raketového motoru a na principu akce a reakce a zákona zachování hybnosti předává raketě pohybovou energii. Trysky kyslíkovodíkových motorů družicového stupně raketoplánu Atlantis.