Co obsahuje AdBlue?

Jak si vyrobit AdBlue

AdBlue nejde ani vyrobit v domácích podmínkách, třeba z močoviny, která slouží jako hnojivo, a vody. Důležité je právě použití demineralizované vody, která je ještě čistší, než voda destilovaná, veškeré minerály z ní jsou odstraněny procesem reverzní osmózy.
Archiv

Co snižuje AdBlue

Princip spočívá ve stříknutí AdBlue před katalyzátor do výfukového potrubí. Tento systém snižuje NOX ve výfukových plynech. Oxidy dusíku se díky aplikace AdBlue mění v neškodný dusík a vodní páru.

Co se stane s autem bez AdBlue

I bez AdBlue může motor běžet, ale zákaz chodu motoru bez AdBlue nařizuje automobilkám předpis EHK 83. Pro další rozjezd je nutné dolít minimálně 4 až 5 litrů roztoku. O tom, že máte v autě AdBlue se nejčastěji dozvíte tak, že dojde.

Jak nahradit AdBlue

nahradit to můžeš destilovanou vodou, je to mnohými vyzkoušeno, ale osobně bych to nedoporučoval. Při ceně litru kolem 10 kč, v zahraničí ca 50centů, myslím že nemá vůbec cenu nad něčím spekulovat. Dnes je AD Blue na většině čerpacích stanicích jak stáčené, tak v kanystru.

Jak dlouho lze skladovat AdBlue

Životnost AdBlue je 36 měsíců od data výroby. Teplota skladování by přitom měla být do 25°C a nemělo by být vystaveno přímému slunečnímu světlu. Při stárnutí kapaliny AdBlue dochází ke snížení koncentrace močoviny. Například automobilka Škoda doporučuje při malém nájezdu kilometrů kapalinu po čtyřech letech vyměnit.

Jak dlouho vydrží AdBlue

Náplň AdBlue ve vozidlech vydrží až na 15 000 kilometrů, přičemž spotřeba látky je úměrná přibližně 3 až 7 % spotřebovaného paliva. Průměrně se jedná o 0,8 až 1,2 litru AdBlue na 1 000 kilometrů. Poprvé tedy bude močovinu pravděpodobně doplňovat autorizovaný servis během intervalem stanovené prohlídky vozidla.

Jaká je spotřeba AdBlue na 100 km

V průměru se uvádí spotřeba AdBlue cca 5 % spotřebované nafty. Za předpokladu, že náš diesel spotřebuje 7 litrů nafty na 100 km, bude spotřeba AdBlue cca 0,35 l/100 km. Plná nádrž by tedy měla vystačit na cca 10 000-15 000 km.

Co se stane kdyz AdBlue do nafty

Zcela fatální je, když si AdBlue natankujete do naftové nádrže. Dopady na vstřikovací systém jsou stejné jako u vody, tedy rez ve vysokotlakém čerpadle i vstřikovačích. Už to samotné je u moderních aut běžně za 100.000 Kč. Navíc ve spalovacích prostorech zkrystalizuje močovina, která se chová jako brusná pasta.

Které motory mají AdBlue

Využití AdBlue i v osobních vozech má budoucnost

Dnes je SCR montován do všech turbodieselů Volkswagen, vybraných motorů AUDI a PSA (Citroen/Peugeot), Škoda technologii SCR osazuje do některých verzí – např. čtyřkolka 2.0TDI nebo u modelových řad YETI či ekoGreenline.

Jak vypnout AdBlue

Celý systém SCR je možné vypnout buď Emulátorem nebo softwarovou úpravou řídící jednotky motou. Původní elektronika celého systému SCR je zachována. Je tedy možné v případě potřeby tento systém SCR opět zapnout, přehrátím sofwaru v řídící jednotce motoru na originální data nebo demontáží emulátoru.

Jak casto pridavat AdBlue

Doplnění Roztok je možné koupit na každé větší čerpací stanici, stejně jako vodu do ostřikovačů. Doplnit AdBlue do příslušné nádrže vozidla zvládne téměř každý.

Jak často se doplňuje AdBlue

Jak často musím doplňovat AdBlue Četnost doplňování nádrže AdBlue® závisí na několika faktorech, včetně modelu vozidla a velikosti motoru, používání AdBlue® a stylu jízdy. Nádrž AdBlue® však obvykle vydrží mezi 3 750 km až 11 000 km, přičemž spotřeba AdBlue® se pohybuje mezi 1% a 6% spotřeby motorové nafty*.