Co ovlivňuje hladinu TSH?

Co ovlivňuje hormon štítné žlázy

Co ovlivňují hormony štítné žlázy

Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus živin (tuků, bílkovin a cukrů), zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a několik prvních let po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte.
Archiv

Co znamená vyšší TSH

Zvýšená hladina hormonu TSH signalizuje sníženou funkci štítné žlázy. Pokud je jeho hladina mimo obvyklé hodnoty, vyšetřuje se volný sérový tyroxin (fT4) a v některých případech volný sérový trijodtyronin (fT3).
Archiv

Jak snížit hladinu TSH

Další možností je podávání jódu v případech, kdy za rozvojem strumy jasně stojí jeho nedostatečný příjem. Efekt je obdobný – zvýšení příjmu jódu sníží množství produkovaného TSH. Případně kombinací podávání hormonů štítné žlázy i jódu.

Jak se pozná špatná funkce štítné žlázy

Příznaky špatně fungující štítné žlázy a její léčba

Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma).
Archiv

Které potraviny škodí štítné žláze

Nejčastěji je to nedostatek jódu, vrozená snížená funkce štítné žlázy, nežádoucí účinky léčiv a další.

Jaká má být hodnota TSH

Krevní testy

Hodnoty TSH (mlU/L) diagnostická výpověď
0,1–0,3 spodní hraniční hodnota hyperthyreózy
0,3–3,5 euthyreoidní rozmezí
3,5 – 10 hraniční hodnota hypothyreózy, poruchy využití jódu
nad 10 hypothyreóza

Co se bere na štítnou žlázu

Důležitý je vitamín C, E, ale také vitamíny skupiny B. Vhodné je také využívat sílu přírody, konkrétně chaluhu bublinatou, tedy řasu, která stimuluje činnost štítné žlázy do normálu, příznivě ovlivňuje produkci hormonů a energetický metabolismus.

Co může způsobit neléčená štítná žláza

Snížená funkce štítné žlázy může stát i za poruchami menstruačního cyklu, potraty a problémy s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, která vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství.

Co nejíst při snížené funkci štítné žlázy

Omezte naopak některé druhy košťálové zeleniny (květák, brokolice, kapusta, kedlubna, ředkvičky a zelí), které obsahují strumigeny, látky bránící štítné žláze využití a hromadění jódu. Dále do svého jídelníčku zařaďte ořechy, listovou zeleninu, semínka a kořenovou zeleninu.

Jak obnovit funkci štítné žlázy

Pro přeměnu jodu na hormony štítné žlázy je nezbytný hořčík. Najdete ho v avokádu, vejcích, špenátu, rozinkách, kukuřici, banánech, otrubách, kakau, ořeších a dýňových, lněných a slunečnicových semínkách.

Jak léčit štítnou žlázu bez léků

Sportujte. Jednou z mnoha známých výhod fyzického cvičení je i zlepšení funkcí štítné žlázy. Pohyb se doporučuje jak k léčbě hypertyreózy, tak i hypotyreózy, protože reguluje činnost tyroxinu a trijodtyroninu.

Jak dlouho lze žít bez štítné žlázy

Štítná žláza

Pokud člověk bez štítné žlázy užívá léky, které nahradí funkci hormonů v ní produkovaných, může vést zcela plnohodnotný život bez jakýchkoliv omezení.