Co ovlivnuji úrokové sazby
Co ovlivňuje úrokovou sazbu
Hlavním aspektem, který se odráží ve výši úrokové sazby úvěrů, je výše základních úrokových sazeb. Ty stanovuje Česká národní banka a v poslední době slýcháme poměrně často o jejich zvýšení. V květnu 2022 došlo již k sedmému zvýšení v řadě.
Archiv
Jak úrokové sazby ovlivňují inflaci
Jak základní úrokové sazby ovlivňují inflaci Za normálních okolností, pokud je inflace příliš vysoká kvůli příliš velké poptávce po příliš malém množství zboží a služeb, můžeme sazby zvýšit, aby byly úvěry dražší. To zchladí ekonomiku, uklidní inflační očekávání a sníží inflaci.
Co je zvýšení úrokových sazeb
Vyšší úrokové sazby snižují spotřebu, investice a celkové množství peněz v oběhu. Tím vytvářejí tlak na snižování cen (inflace). Následky zvýšení úrokových sazeb však většinou mají dopad i na vývoj ceny akcií, dluhopisů a další investice.
Archiv
Proč rostou úrokové sazby
Očekávání se naplňuje, inflační spirála se roztáčí. A právě toto ČNB nemůže připustit. Zvyšuje úrokové sazby, aby změnila inflační očekávání lidí a firem. Aby přestali nakupovat z obavy, že ceny za rok budou o dost vyšší.
Jak ČNB ovlivňuje inflaci
Při dosahování cenové stability používá ČNB režim cílování inflace, který se opírá o veřejně vyhlášený inflační cíl ve výši 2 % a otevřenou komunikaci centrální banky. Hlavním nástrojem měnové politiky jsou úrokové sazby, jejichž nastavení se promítá do tržních sazeb a následně ovlivňuje vývoj ekonomiky a inflace.
Proč ČNB zvyšuje úrokové sazby
ČNB pomocí diskontní sazby říká bankám, za kolik procent u ní mohou bezrizikově umístit své peníze (10 mil. a více). To má vliv na cenu úvěrů podnikům a také na výši úrokové sazby u půjček pro spotřebitele. Pokud tedy ČNB diskontní sazbu zvyšuje, české banky zvyšují své úrokové sazby vkladů i úvěrů.
Co ovlivňuje výši sazby hypoték
Co ovlivňuje úrok u hypotéky Výše úroku se běžně nazývá úroková sazba nebo úroková míra. Bývá vyjádřena procentem. Výše hypotečního úroku je závislá na už zmíněných parametrech – na délce splácení úvěru, na výběru délky fixačního období, na ceně nemovitosti, požadované výši úvěru a bonitě žadatele.
Proč banky zvyšují úroky
Určuje totiž úrok REPO operací. Tedy takových, u kterých banka prodává cenné papíry se závazkem, že je v daném termínu koupí zpět. Centrální banka díky tomu získává od komerčních bank přebytečnou likviditu (volné peníze) a snižuje množství peněz v oběhu. Díky tomu snižuje také inflaci.
Jak fungují úrokové sazby
Úroková sazba udává, o kolik procent se navýší vypůjčená částka za určitý čas. Existuje několik různých typů úrokových sazeb, přestože se nejčastěji používá pevná, tedy fixní úroková sazba. To znamená, že se výše úroku po stanovenou dobu nemůže změnit.
Jak funguje úroková sazba ČNB
Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
Kdo může za inflaci v ČR
Kdo za to může Z pohledu makroekonoma je jasné, že za ni mohou oba. Jak fiskální, tak měnová politika totiž inflaci ovlivňují. Deficit státního rozpočtu za první čtyři měsíce roku ve výši 200 mld.
Co má vliv na inflaci
Základními příčinami na straně poptávky je růst množství peněz při stejné velikosti trhu a růst trhu tzn. poptávajících, při neměnném množství peněz. Na množství peněz mají v novodobých dějinách vliv pouze centrální banky. Množství oběživa je zvyšováno emisí nových peněz, snižováno stahováním peněz z oběhu.
Jak se bude vyvíjet úroková sazba
Jak už jsme uvedli výše, do podzimu 2023 pravděpodobně k zásadnímu poklesu úrokových sazeb hypoték nedojde. Pokud nějaký pokles nastane, očekává se až v zimě roku 2023 nebo na začátku roku 2024, kdy by se měly úrokové sazby pohybovat na úrovni okolo 6 %.
Co znamená zvýšení úrokové sazby ČNB
ČNB pomocí diskontní sazby říká bankám, za kolik procent u ní mohou bezrizikově umístit své peníze (10 mil. a více). To má vliv na cenu úvěrů podnikům a také na výši úrokové sazby u půjček pro spotřebitele. Pokud tedy ČNB diskontní sazbu zvyšuje, české banky zvyšují své úrokové sazby vkladů i úvěrů.
Kdo urcuje úrokovou sazbu
Základní úrokové sazby stanovuje v ČR Česká národní banka. Tyto základní úrokové sazby ovlivňují úroky komerčních úvěrů, tj. úvěrů, které banky poskytují občanům a firmám. Na základě těchto sazeb stanovují jednotlivé banky například hypoteční úrok nebo úroky k půjčkám.
Co způsobuje inflaci v ČR
Po letech, kdy byla inflace velmi nízká, dosáhla v srpnu, září a říjnu 2021 nejvyšší úrovně za posledních 13 let. Dochází k tomu ze tří hlavních důvodů: naše ekonomika se rychle znovu otvírá, inflaci tlačí nahoru vysoké ceny energií a také to, co statistici nazývají „vliv srovnávací základny“.
Jak může Vláďa ovlivnit inflaci
Když vláda zavede cenové stropy na energie, pomůže to snížit inflaci a zamezit eskalaci dalších nákladových tlaků. Ale současně to zhorší fiskální pozici.
Co roztáčí inflaci
Nízká až mírná inflace může být vedle růstu peněžní zásoby vysvětlována i kolísáním reálné poptávky po zboží nebo výkyvy v nabídce a dodávkách zboží.
Proč roste inflace v ČR
Obecně se za hlavní příčiny vysoké inflace považuje narušení dodavatelských řetězců během pandemie, zvýšení poptávky domácností po pandemii a v neposlední řadě probíhající válka na Ukrajině. Česko nyní patří mezi země s nejvyšší inflací v Evropě.
Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023
V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace. Po uplynutí této doby je pravděpodobné, že sazby hypoték budou níže než dnes a při refixaci se vám měsíční splátka sníží.
Kdy budou levné hypotéky
Signálem pro pokles základní úrokové sazby bude právě klesající inflace, pokles úrokových sazeb z hypoték, který by mohl následovat, ale bude velmi opatrný a spíše pozvolný. Na úrokové sazby z let 2020 a 2021 si budeme muset ještě počkat. Vyloučit ale nelze ani další možný růst úrokových sazeb.
Kdo může za vysokou inflaci
Na růst inflace působí vyšší ceny energií
Ropa, plyn a elektřina jsou po celém světě dražší. Ceny energií jsou ovlivňovány mnoha faktory: slabší vítr ve Spojeném království zastavil větrné elektrárny, sucho v Brazílii vedlo k poklesu výkonu vodních elektráren a loňská studená zima u nás snížila zásoby plynu a ropy.
Kdo ovlivnuje inflaci
Příliv a odliv investorů ovlivní poptávku, a tedy i cenovou hladinu, výrazně až skokově. Dalším faktorem způsobujícím inflaci může být regulace ovlivňující poptávku. K významným psychologickým vlivům patří očekávání. Pokud totiž spotřebitelé očekávají, že se jejich situace bude zlepšovat, pak jejich poptávka roste.
Co způsobí vysoká inflace
Po letech, kdy byla inflace velmi nízká, dosáhla v srpnu, září a říjnu 2021 nejvyšší úrovně za posledních 13 let. Dochází k tomu ze tří hlavních důvodů: naše ekonomika se rychle znovu otvírá, inflaci tlačí nahoru vysoké ceny energií a také to, co statistici nazývají „vliv srovnávací základny“.
Kdo stanovuje výši inflace
V ČR inflaci měří ČSÚ, na jehož internetových stránkách lze nalézt podrobnosti o měření inflace v ČR. Součástí cílování inflace je také její predikce, kterou ČNB publikuje ve Zprávách o měnové politice. ČNB také zjišťuje inflační očekávání domácností, nefinančních korporací a firem a finančních trhů.