Co patří do okopanin?

Jakou část rostliny využíváme u okopanin

Hlíznaté okopaniny – pěstují se pro své podzemní dužnaté orgány (hlízy) – s významným zastoupením – glycidových látek (škrob, inulín). Protože vlhkost hlíz je poměrně značná (75 – 80%), lze je v přirozeném stavu skladovat jen krátkodobě, např. lilek brambor, topinambur hlíznatý, jakon .

Kde se pěstují okopaniny

Velmi mělké půdy snáší tuřín, proto se pěstuje ve vyšších oblastech, kde ani objemová krmná řepa neposkytuje jistý výnos. Krmnou kapustu a krmnou brukev je možno pěstovat na hlubokých i mělčích půdách, podobně jako brambory. Pro mrkev, čekanku a hlíznaté okopaniny jsou vhodnější střední až lehčí půdy.

Jakou hlínu na brambory

Na volném záhonu s písčitohlinitou půdou je optimální hloubka výsadby 100 – 120 mm, v hlinitopísčité půdě 80 – 100 mm, v hlinité až jílovité půdě 50 – 60 mm. Při výsadbě brambor platí stará zásada – mělce sázej, vysoko nahrnuj!! Všechny hlízy se vysazují vrcholovým očkem nahoru.

Kam sazet brambory do pytle

Co potřebujete na indoor pěstování brambor "v pytli"

Nemusíte mít zahrádku, ale bez slunného místa se neobejdete. Brambory potřebují hlavně světlo a teplo. Ve městě je určitě velkou výhodou balkón a terasa na jižní straně nebo alespoň částečně prosluněný vnitroblok.

Co je to brambora

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), v běžné řeči jen brambor nebo také brambora, případně i v mnoha lidových a nářečních názvech, ale nejčastěji v množném čísle brambory, je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovité, pěstovaná jako jednoletá plodina.

Co s čím sázet tabulka

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.

Jaké hnojivo na brambory

Na jaře dva týdny před výsadbou zapravíme do půdy 40-60g superfosfátu a 40g síranu draselného na 1m2, zahrádkáři ale většinou používají kombinované hnojivo cererit, je osvědčené. Zjara, jakmile půda oschne, je nutné pozemek urovnat, aby se zabránilo nadbytečnému odpařování vody z půdy a netvořily se hroudy.

Proč se Přihrnují brambory

Nezapomínáme přihrnovat půdu

Podle teploty začínají brambory ukazovat první listy asi dva týdny po výsadbě. Rostou velmi rychle a během růstu je vhodné rostliny dvakrát přihrnout nejen kvůli provzdušnění půdy, ale i kvůli částečné redukci plevelů.

Kdy nejpozději sázet brambory

Obvyklý termín se ale každý rok pohybuje od konce března až do druhé poloviny dubna, v podhorských a horských oblastech se vhodný termín prodlužuje až do druhé poloviny května. Pozdní odrůdy se doporučují sázet až v dubnu.

Kdy sazet brambory do pytle

Brambory sázejte předklíčené již v průběhu května. Pokud by ještě přišly jarní mrazíky, můžete srolované obruby pytle narovnat a vytvořit nad bramborami jakýsi ochranný skleník. Horní okraje pak můžete spojit třeba kolíčky na prádlo.

Proč nejíst brambory

Brambory obsahuji jedovatou látku solanin. Odhadovaná smrtelná dávka pro člověka se pohybuje mezi 400 a 500 mg. „Největší množství solaninu je v květech a klíčcích, méně pak v hlízách, které konzumujeme. Z celkového množství v hlíze je 30 až 40 % ve slupce, kolem oček a v klíčcích.

Co to je hlíza

Hlíza je rostlinný orgán různého původu, v němž se ukládají živiny. Bývá ztlustlá, čímž se zvyšuje její kapacita. Hlízy jsou důležité jako zásobárna živin v nepříznivém období, někdy však slouží i k vegetativnímu rozmnožování.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kterou zeleninu pěstovat společně

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn
kedluben celer, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičky
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí

Kdy a čím hnojit brambory

Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.

Co potřebuje brambory

Brambory jsou náročné na živiny, vyžadují proto nejen organické, ale i minerální hnojení, např. kompost či rozleželý hnůj, z minerálních hnojiv se osvědčuje síran draselný nebo cererit rozhozený v dávkách asi 200–500 g na m2. Záhon by měl být zrytý a vyhnojený organickým hnojivem již na podzim.

Jak správně okopat brambory

Pokud bude sucho, občas je zalijte. Brambory poprvé okopejte a znovu k nim přihrňte zem, když jsou rostliny asi 5 centimetrů nad zemí. Starý hospodářský kalendář radí okopávat ještě jednou, když dosáhnou výšky asi 12 centimetrů. Okopávání a přihrnování brambor pomáhá rostliny chránit před plísní a dalšími chorobami.

Jak hluboko rostou brambory

Brambory se sázejí do řádků vzdálených od sebe zhruba 70 cm, do hloubky 10 cm a přibližně 30 cm od sebe. Sadba by ideálně měla mít klíčky, pokud byste ale používali sazeč, musí být malé, jinak vám je při nabírání stroj oláme.

Jakou zem na brambory

Brambory vyžadují lehčí až středně těžké humózní půdy, nejlépe písčité až hlinitopísčité, kypré, naproti tomu příliš utužené půdy snižují výnosy. U nás můžeme brambory na zahrádkách pěstovat ve všech klimatických regionech. Bramborám vyhovují chráněné polohy, nevhodné pro pěstování jsou jen těžké zamokřené půdy.

Kdy už Nejist brambory

Kdy brambory nejíst Pokud jsou na první pohled staré, zelené, vysušené, anebo silně naklíčené. Pokud je brambora v pořádku, ale sem tam je zelenější část či „očko“ můžete ji zkonzumovat. Tyto problematické části však vykrojte.

Kdy jsou brambory jedovaté

Podle odborníků by pokrmy z brambor neměly být konzumovány, pokud mají hořkou chuť. „K jídlu se nehodí staré, vysušené, zelené nebo silně naklíčené brambory, stejně jako bramborové slupky. Zelené části a takzvaná „očka“ by měly být z brambor pečlivě odstraněny,“ uvádí se dále ve zprávě.

Co je to šlahouny

Šlahoun (specializovaný typ výhonku) je neodborný název pro pružný dřevnatý výběžek stonku z úžlabí přízemních listů. Bývá zpravidla nevětvený, listnatý. Nese na zkrácených větévkách (brachyblastech) květenství nebo květy, např. ostružiník (Rubus fruticosus).

Co to je oddenek

Oddenek je podzemním orgánem ston – kového původu, který obsahuje zásoby cukrů (tedy energie a stavebních látek) a spících pupenů (viz dále). Díky nim může bylina po zimním (v chladných ob – lastech) nebo letním období klidu (v tep- lých oblastech) obnovit své nadzemní čás- ti.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.