Co patří do anorganické látky
Typickými příklady anorganických látek jsou slitiny kovů, minerály a horniny, stavební materiály jako beton a cihly, sklo, porcelán, ornice apod., ale také např. chemicky čistá síra, která je současně chemickým prvkem, nebo chemicky čistý chlorid sodný, který je současně anorganickou sloučeninou.
Co to jsou organické látky
Organické (ústrojné) látky jsou takové, které vznikají v tělech živých organismů a plní zde funkci stavební, zásobní a funkci živin. ➢Příklady organických látek: cukry, tuky, bílkoviny, alkany, alkeny… nukleové kyseliny ostatní anorganické látky (minerály, stopové prvky…)
Co patří mezi organické sloučeniny
Organickým sloučeninám se říká organické, jelikož jsou součástí všech živých organismů. Všechny organické sloučeniny tedy obsahují uhlík, a většinou ještě nějaké další prvky – těm se říká "organogenní prvky" a patří mezi ně vodík, kyslík, síra, dusík, fosfor, halogeny (F, Cl, Br, I) a některé kovy (např.
Archiv
Co není zdrojem organických sloučenin
Organická chemie je v současnosti schopna syntetizovat některé organické přírodní látky (například cukry, peptidy, přírodní barviva, alkaloidy, vitamíny), ale i organické látky v přírodě se nevyskytující (například plasty, drogy, pesticidy, syntetická vlákna).
Co to jsou anorganické sloučeniny
Anorganická sloučenina je chemicky čistá látka, která zpravidla obsahuje jeden nebo více atomů kovu, výjimku tvoří především sloučeniny uhlíku, které se neřadí mezi organické sloučeniny (oxidy uhlíku, sirouhlík, atd.). Studiem chování a charakterizací těchto látek se zabývá anorganická chemie.
Jak vznikaji organické látky
1.ORGANICKÉ = ÚSTROJNÉ LÁTKY
Vznikají činností živých organismů, jsou součástí jejich těl.
Jak poznat organické látky
Organická sloučenina je chemicky čistá látka, jejíž molekuly obsahují vždy jeden nebo více atomů uhlíku. Mohou obsahovat i atomy dalších prvků, především vodíku, kyslíku, dusíku, síry, fosforu a jiných.
Co patří mezi prirodni latky
Typickými příklady organických látek jsou dřevo, půda, ropa, dřeň ovoce, kompost, zemní plyn apod. V surovém stavu je organickou látkou např. metan, který je v čisté formě organickou sloučeninou.
Které základní organické látky tvoří živou hmotu
makrobiogenní – plastické – C, O, H, N Tyto čtyři prvky tvoří až 95% živé hmoty. Jako ostatní makroelementy označujeme S, P, Mg, Ca, Na, K, Cl – 7 prvků, které tvoří asi 4.9% živé hmoty. Uhlík – tvoří asi 19.4% živé hmoty. Je to základní prvek.
Který prvek je nejvíce zastoupen v živých organismech
Kyslík a vodík jsou součástí téměř všech organických sloučenin tvořících živé organismy. Kyslík tvoří asi 62,8% hmotnosti živých systémů, vodík asi 9,3%.
Který z uhlovodíků je za normálních podmínek pevnou látkou
Uhlík C je za standardních podmínek pevnou látkou.
Co jsou to přírodní látky
Přírodní látky – organické sloučeniny vznikající chemickými reakcemi v živých organismech. Jsou základem živé hmoty. Pro organismy jsou dále důležité vitamíny, enzymy, hormony. Součástí těl organismů jsou kromě organických látek také látky anorganické a voda.
Jaké jsou přírodní látky
Přírodní látky. Přírodní látky tvoří základ živé hmoty. Mezi nejvýznamnější organické látky, které se vyskytují v přírodě, patří sacharidy (cukry), tuky (lipidy), bílkoviny (proteiny) a nukleové kyseliny.
Co patří mezi uhlovodíky
Uhlovodíky a deriváty
Počet atomů C | alkan | karboxylová kyselina |
---|---|---|
1 | methan | kyselina methanová (mravenčí) |
2 | ethan | kyselina ethanová (octová) |
3 | propan | kyselina propanová (propionová) |
4 | butan | kyselina butanová (máselná) |
Jaké typy řetězců v organické chemii rozlišujeme
5 Atomy uhlíku mohou tvořit vzájemnou vazbou řetězce: otevřené – přímé nebo rozvětvené (acyklické) nebo řetězce uzavřené (cyklické). Ve sloučeninách se mohou vyskytovat pouze atomy uhlíku nebo další atomy (heteroatomy). Každá organická sloučenina je prostorový útvar.
Co patří mezi dusíkaté deriváty
Dusíkaté deriváty uhlovodíků jsou takové deriváty uhlovodíků, které obsahují nejméně jednu funkční skupinu obsahující dusík. Patří sem nitrosloučeniny, nitrososloučeniny, aminy, iminy, diazoniové soli, azosloučeniny, nitrily a dusíkaté deriváty karboxylových kyselin – aminokyseliny, amidy a imidy.
Kde se vyskytují organické sloučeniny
Organické sloučeniny tvoří základní složky těl živočichů a rostlin. Vznikají při látkových přeměnách v organismech. Patří k nim i sloučeniny, které se v přírodě nevyskytují a byly připraveny uměle (plasty, léky, barviva).
Co patří mezi deriváty uhlovodíků
Deriváty uhlovodíků jsou organické sloučeniny, jejichž molekuly obsahují vedle uhlíku a vodíku i jiné prvky (např. kyslík, dusík, halogeny, síru atd.) Jejich vzorce se odvozují náhradou atomů vodíku v molekule uhlovodíku atomy nebo skupinami atomů jiných prvků tzv. charakteristickou skupinou (-Cl, -OH, -CO).
Co to je derivát
Finanční derivát je nástroj odvozený (derivovaný) od jiného finančního nástroje. Tomuto základovému nástroji se říká podkladové aktivum. Derivát nemá vlastní hodnotu, jeho hodnota roste nebo klesá s hodnotou podkladového aktiva (akcie, dluhopisu, komodity atd.).
Jak se jmenuje základní skupina uhlovodíků
Alkany, cykloalkany
methan ( C H 4 \mathrm{CH_4} CH4) – Nejjednodušší uhlovodík.
Co to je podkladové aktivum
Podkladové aktivum (underlying asset) je finanční instrument, na kterém jsou založeny ceny derivátů jako třeba opcí a futures. Může jít o akcie, měny, komodity, úrokové míry nebo třeba indexy. U opcí získáme právo daný instrument koupit nebo prodat za určitou cenu, udělat to však nemusíme.
Jak poznat derivát
Deriváty by měly být zbarveny tak, aby je bylo možné rozpoznat v tenkovrstvé chromatografii. Identifikace: Deriváty by měly být pevné a měly by mít definované body tání, aby bylo možné jasně identifikovat přidružené kořenové sloučeniny.
Co patří do uhlovodíků
Uhlovodíky jsou organické sloučeniny obsahující pouze atomy uhlíku (C) a vodíku (H). Jsou například součástí fosilních surovin (zemního plynu, ropy), používají se např. k výrobě plastů či jako rozpouštědla.
Co je to put opce
Opce je smlouva uzavřená mezi prodávajícím a kupujícím. Na jejím základě má smluvní strana právo, nikoli povinnost, koupit či prodat tzv. podkladové aktivum za určitou předem danou cenu, v předem daném období. S opcí se setkáváme u finančních derivátů v souvislosti s burzou a investicemi.
Co je to Lokant
Každému označení dané skupiny předchází její lokant, tj. číslo uhlíku základního skeletu, na který se daná skupina váže. Uhlík nesoucí jakoukoliv skupinu z názvoslovného hlediska významnější, než je dvojná vazba, má vždy číslo 1.