Co to je pojiva
Termínem pojiva se označují látky, které lze upravit do tekuté nebo kašovité formy a které pak z této formy relativně snadno přecházejí do formy pevné. V důsledku tohoto procesu mají pojiva schopnost spojit nesoudržná zrna nebo kusy různých látek v soudržnou, kompaktní hmotu.
ArchivPodobné
Jak se dělí pojiva
Pojivové tkáně dělíme podle funkce na výplňovou, opěrnou a trofickou. Mezi výplňové tkáně spadá vazivo (řídké, tukové, tuhé), chrupavku (hyalinní, elastická, vazivová).
Archiv
Co obsahuje vazivo
Vazivo neboli vazivová tkáň je typ pojivové tkáně. Vazivo je tvořeno vazivovými buňkami a mezibuněčnou hmotou (extracelulární matrix), která může být hustší nebo řidší – podle toho, v které části těla se vazivo nachází a jakou funkci tam plní. V mezibuněčné hmotě je výrazný podíl kolagenu, což je druh proteinu.
Co patří do pojivové tkáně
Pojivová tkáň vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány, má mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování vnitřního prostředí, tvoří látkové rezervy organismu a má i obrannou funkci. Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost.
Archiv
Kde v těle je vazivo
Vazivo je možné v těle nalézt jako blanitá pouzdra orgánů a dále jako šlachy a vazy. U dospělého člověka vytváří výplně mezi orgány.
Co jsou stavební pojiva
Ve stavebnictví se pojiva nejčastěji používají rozpuštěná ve vodě. Rozlišujeme základní dva druhy pojiv podle prostředí, v němž tuhnou: jsou to pojiva vzdušná a hydraulická. Nejběžnějším vzdušným pojivem je vápno a sádra, nejběžnějším hydraulickým pojivem je cement.
Co je nejtvrdší pojivová tkáň
Společně s vazivovou a chrupavčitou tkání se kostní tkáň řadí mezi pojiva složená z buněk a základní mezibuněčné hmoty. Oproti chrupavčité a vazivové tkáni však kostní tkáň představuje nejtvrdší a nejpevnější pojivo v lidském těle hlavně díky své jedinečné struktuře a schopnosti přizpůsobovat se.
Jak vypadá vazivo
Vazivo je nejrozšířenějším typem pojivové tkáně v lidském těle. Obsahuje buňky obklopené velkým množstvím mezibuněčné hmoty, která má gelovitou konzistenci a je vyztužena vlákny. Hlavní funkcí vaziva je spojení epitelové tkáně s ostatními tkáněmi (např. svalovina).
Kde se vyskytuje tukové vazivo
Tuková tkáň se nachází především v podkoží, kde tvoří tukové polštáře. Kolagenní – nejrozšířenější vazivo, v kterém převažují kolagenní vlákna.
Jak si vyrobit cement
Cement se vyrábí v cementárně společným vypalováním vápence a jílu (někdy i ve formě horniny, obsahující složky ve vhodném poměru), při teplotách okolo 1450 °C. Vyrobený slínek se pak rozemílá, někdy i s příměsemi (vysokopecní struskou, trasem, popílkem).
Kde se nachází Výstelková tkáň
Výstelková tkáň neboli epitel je složena z buněk, které k sobě velmi těsně přiléhají. Nejsou mezi nimi žádné mezibuněčné prostory. Nachází se na povrchu celého těla. Uvnitř těla vystýlá různé tělní dutiny a pokrývá některé vnitřní orgány.
Co spojuje vazivo
Vazivo je nejrozšířenějším typem pojivové tkáně v lidském těle. Obsahuje buňky obklopené velkým množstvím mezibuněčné hmoty, která má gelovitou konzistenci a je vyztužena vlákny. Hlavní funkcí vaziva je spojení epitelové tkáně s ostatními tkáněmi (např. svalovina).
Jak vzniká tkáň
Jednotlivé typy tkání vznikají postupnou diferenciací (rozrůzněním) základních zárodečných vrstev – ektodermu, entodermu a mezodermu. V lidském těle (i v tělech ostatních živočichů) nacházíme pět základních typů tkání – epitely, pojivové tkáně, svalové tkáně, nervové tkáně a tekuté tkáně (tělní tekutiny).
Jaké jsou druhy cementu
ČSN EN 197 – 1 uvádí pro obecné použití následujících pět skupin cementů podle složení:CEM I — portlandský cement.CEM II — portlandský cement směsnýCEM III — vysokopecní cement.CEM IV — pucolánový cement.CEM V — směsný cement.
Co obsahuje cement
Cement je obecně pojivo, látka, skládající se z anorganických surovin, která má schopnost tuhnout a vázat další materiály dohromady. Nejobvyklejší portlandský cement obsahuje zejména oxid vápenatý a křemičitý, výrobní proces zahrnuje pálení vápence s jílem či pískem a případnými příměsemi. Je součástí betonu či malty.
Co je to a epitel
Epitel kryje vnější nebo vnitřní povrchy organismu, má žlázovou funkci (většina žláz v těle, včetně jater, slinivky, štítné žlázy a adenohypofýzy je tvořena epitelovou tkání), specializované epitely mají smyslovou funkci (neuroepitel) nebo podpůrnou (epitelové retikulum brzlíku).
Kde se nachází vazivo
Vazivo je možné v těle nalézt jako blanitá pouzdra orgánů a dále jako šlachy a vazy. U dospělého člověka vytváří výplně mezi orgány.
Jaké máme druhy tkání
Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.
Co je to tkání
Tkaní je technologický postup výroby textilních látek (tkanin), spočívající v opakovaném provazování (křížení) dvou navzájem kolmých soustav nití (vláken). Podélná soustava se nazývá osnova, příčná útek, který pokaždé prochází celou šířkou tkaniny.
Co patří do betonu
Poměr materiálů při výrobě betonuPokud zvolíte pouze kombinaci cementu, písku a vody, pak se standardně používá 1 díl cementu, 3 až 4 díly písku a 0,75 až 1 díl vody.Rozhodnete-li se pro výrobu kvalitnějšího betonu, pak se zpravidla používá 1 díl cementu, 2 díly písku, 3 díly kameniva a 1 díl vody.
Jak se značí cement
podle složení:CEM I — portlandský cement.CEM II — portlandský cement směsnýCEM III — vysokopecní cement.CEM IV — pucolánový cement.CEM V — směsný cement.
Co je Mezotel
Mezotel je tenká vrstva dlaždicobunečného epitelu, která pokrývá některé tělesné dutiny − pleura, peritoneum, perikard a mediastinum. Vrstva mezotelu, která pokrývá orgán se nazývá viscerální mezotel a ze strany dutiny je to parietální mezotel. Mezotel je součástí serózy.
Co je to Urotel
Přechodný epitel (přechodní epitel, urotel) je typ pletiva, který se skládá z více řad epiteliálních buněk, které se mohou rozpínat a smršťovat a tím mění svůj tvar. Je to typický epitel pro močový měchýř.
Co tvori tkáň
pojivová tkáň – vazivo, chrupavky, kosti, krev, svalová tkáň – kosterní, hladká a srdeční svalovina, nervová tkáň – centrální a periferní nervový systém.
Která je největší buňka v lidském těle
Velikost je různá. Průměr buňky je kolem 60–70 µm, největší je ženská pohlavní buňka – vajíčko – oocyt (200–250µm) a nervová´buňka – neuron, nejmenší je červená krvinka – erytrocyt (7,5µm).