Co pestovat s Matou?

Kam zasadit mátu

Dává přednost dobře odvodněné úrodné půdě v lehkém stínu, kde budou mít kořeny dostatek vlhkosti, ale nikdy nebudou přemáčené. Většina druhů a kultivarů máty roste příliš invazivně, proto se vyplatí jim hned na začátku vymezit hranici, například výsadbou do nádoby s odtokovými otvory, která je celá ponořená do půdy.
Archiv

Co s květy máty

Pro zachování krásného vzhledu máty pravidelně sbírejte její listy a vytrhávejte ty stonky, které rostou nesprávným směrem. Pamatujte, že máta kvete během prázdnin, takže její malé květy by měly být oříznuty před rozkvětem, aby zůstala v těsném hroznu.
Archiv

Jak pěstovat mátu v květináči

Pěstování máty v květináči

Nádoba by měla být naplněna bohatou a dobře propustnou zeminou, kterou lze smíchat s rašelinou. Mátu umístěte na okenní parapet nebo co nejblíže k oknu. Potřebuje světlo, ale úplně nevyžaduje přímé slunce. Květináče však můžete rozmístit i na terase, balkoně nebo třeba na zahradě.
Archiv

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Co pestovat vedle máty

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Co zasadit k máte

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Co s přebytkem máty

Máta vás také zaujme svým všestranným využitím. Najdeme ji nejen ve žvýkačkách a peprmintových bonbonech, ale také v kosmetice a přírodních olejích. No a samozřejmě se skvěle hodí k přípravě mojita a dalších drinků, ale také do osvěžující letní limonády. Ani v jídle se její lahodná chuť neztratí.

Co zasadit vedle máty

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Jak dlouho vyluhovat mátu

Mátu zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 2 čajové lžičky na 1,5 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 2 lžičky navíc. Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak často se zalévá máta

Pokud je horní část půdy suchá na dotek, je zapotřebí zalévání. V opačném případě se snažte o rovnoměrnou vlhkost. Rostlinu byste měly každé tři až čtyři dny otáčet, aby rostla rovnoměrně a netáhla se za sluncem.

Kdy sušit mátu

Kdy sklízet

Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.

Co udělat z čerstvé Maty

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Které bylinky lze pěstovat v květináči

Doma v truhlíku si můžete vypěstovat nejběžnější bylinky, jako je pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka. Pěstování bylinek v bytě je velice snadné.

Které bylinky jdou k sobě

Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Na co je zdravá máta

Zastavuje zvracení, pomáhá na koliky a různé střevní problémy. Navíc také zlepšuje chuť k jídlu. Mátu peprnou doporučujeme dále vyzkoušet při nachlazení. Rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy – na všechny tyto zdravotní potíže máta pomáhá (ideálně by se měla inhalovat).

Jak dlouho sušit bez V sušičce

Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně.

Kdy se sbírá máta

Sbíráme nať těsně před květem v červnu až červenci, obsahuje nejvíce mentolu. Doba sklízení je nejlepší v poledne za suchého a slunného počasí. Stačí seříznout jen do poloviny výšky rostliny, má pak velkou tendenci ještě obrůstat, takže ji lze sklízet i vícekrát.

Která máta je nejlepší

Obzvlášť máta ananasová má mimořádně dekorativní efekt, protože její listy jsou zeleno bílé. Pro milovníky silného mentolu je pak skvělá máta multimenta se zesíleným aroma. Žvýkačková máta pak připomíná vůni žvýkaček. Neopomenutelná je rovněž i švýcarská máta, která voní jako mentolové bonbóny.

Jak vyrobit olej z máty

Jemně nasekanou mátu vložíme do nádoby a zalijeme jedlým olejem (např. slunečnicovým či olivovým). Nádobu poté dobře uzavřeme a necháme cca 14 dnů odležet. Poté směs přecedíme do vhodných nádob a olej uchováváme na chladném místě.

Co pestovat vedle Maty

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Co všechno se dá sušit v sušičce

Sušení ovoce, zeleniny a hub v sušičce. Sušit lze prakticky jakékoli ovoce a zeleninu. K sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) suroviny, bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní. Nebojte se sušit ani kyselé nebo málo sladké plody (například kyselá jablka), právě naopak!

Jak se suší maliny

Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.

Jak vypadá máta peprná

Popis rostliny: Máta peprná vznikla zkřížením máty vodní a máty klasnaté. Je to vytrvalá bylina s hranatou lodyhou, dorůstá až do 80 cm a má nadzemní plazivé výběžky. Má čtyřhrannou nafialovělou nebo purpurovou lodyhu a vstřícné, úzce vejčité až podlouhlé zubaté listy.

Jaká máta na Mojito

Děkuji, Radim. Odpověď: Radime, druhů máty je na trhu opravdu hodně. Do nápoje mojito (mochito) se nejlépe hodí speciální kultivar zvaný Mojito. Označena bývá takto: Mentha species ´Mojito´.