Co potřebuje rybíz?

Co zasadit mezi Rybízy

Zelné hnojení je zase velmi jednoduché a lze jej spojit i s užitkem. Pod keře nebo stromky rybízu můžete zasadit třeba hrášek a po sklizni zapravit zbytky rostlin do půdy.
Archiv

Jakou půdu potřebuje rybíz

Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz je poněkud náročnější, dobře se mu daří spíše v půdách lehčích. Naopak snese více vápenatou půdu.
Archiv

Co upéct s rybízem

červený rybízKakaový chlebíček s červeným rybízem.Kynutý koláč s tvarohem, angreštem a rybízem.Rybízová bublanina.Panna cotta s červeným rybízem.Ovocný koláč (červený rybíz)Vanilková panna cotta s rybízem.Hrníčková buchta s ovocem (rybíz a borůvky)Pečený čaj – hodně ovoce, v malé skleničce.

Jak se starat o rybíz

Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme. Ve druhém roce po výsadbě se doporučuje zkrátit v únoru až březnu silné výhony opět na 2 – 3 pupeny, slabé buď na 1 pupen, nebo je odstranit.
Archiv

Co vysadit pod tresen

Pod třešní porostou i různé druhy léčivých bylinek a ovocné dřeviny. Z první skupiny lze doporučit například česnek medvědí (Allium ursinum), který je v posledních letech oblíbený hlavně jako koření nebo přísada do zdravých pomazánek.

Kdy a jak zasadit rybíz

Na sázení rybízu je čas na podzim nebo brzy na jaře. Před samotným sázením namočíme rybíz na jeden den do vody, stanoviště pro jednotlivé keříky volíme vzdálenost 3 m, u bílého rybízu jsou nutné i o něco menší rozestupy. Rybíz všeobecně koření mělce, sázíme ho proto o něco níže, než jsme zvyklí sazenice obvykle sázet.

Čím hnojit rybíz na jaře

Před květem je vhodné rybízu dopřát minerální hnojiva, tedy především fosfor a draslík. Jedná se o živiny, které ovlivňují růst a vývoj keříku, stejně tak bohaté plození. Pro ty, kteří rádi dají přednost kupovanému hnojivu, namíchejte si roztok, ve kterém smícháte 25 gramů superfosfátu a 10 gramů síranu draselného.

Kam zasadit červený rybíz

Červenému a bílému rybízu se nejlépe daří v teplých a slunných polohách, ale s úspěchem může růst a plodit i ve výšce 800 m n. m. Nesnáší plné slunce, na kterém listy předčasně zasychají a keře přestávají růst. Je to jedna z mála ovocných dřevin, která zvládne růst i v polostínu.

Jak nejlépe zpracovat rybíz

Rybíz je ideální ovoce k zamrazování. Otrhejte ho od stonků, propláchněte, nechte oschnout, co nejrychleji přesypte do speciálních sáčků označených datem sklizně a naskládejte do mrazáku. Před dalším použitím rybíz nerozmrazujte, do koláčů, bublanin nebo muffinů ho přisypávejte zmrzlý.

Co udělat s černým rybízem

Černý rybíz má poměrně široké možnosti využití v kuchyni a lze ho zpracovat v mnoha podobách: na mošty, kompoty, likéry, džemy, vína a sirupy. Také se často zmrazuje. Konzervovat jej můžeme i v mnoha druzích ovocných směsí, nejčastěji v kombinaci s červeným a bílým rybízem.

Jak zastřihávat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Kdy začne plodit rybíz

Rybízy červené i černé začínají plodit hned druhý rok. To mají keře tři až pět výhonů. Z těch tří necháme dva, z pěti tři. Příští rok z nově narostlých necháme zase dva či tři nové.

Co zasadit pod jabloň

Jablka mají užitek z fialek a méně trpí strupovitostí, pokud jsou pod nimi pěstovány česnekovité rostliny, především pažitka. Pokud poblíž roste i dračík, účinně tak odpuzuje pilatku jablečnou, lichořeřišnice zase odrazuje vlnatku krvavou.

Co dát kolem stromů

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

Jak hluboko sázet rybíz

Zarazíme opěru, nejlépe trubku s nadzemní výškou sto padesát centimetrů. Sázíme o patnáct centimetrů hlouběji než rostla ve školce. Kořeny zakrátíme minimálně, rozprostřeme je na dno jamky, rostlinu zasypeme a důkladně zalijeme.

Kdy se hnojí rybíz

Abyste se těšili z bohaté úrody, bude potřeba rybízu dopřát jarní a pozdně letní přihnojení. Aktuálně, tedy v dubnu, jim dopřejte plné hnojivo, které keříky využijí pro zdravý růst, k tvorbě květů, ale také k rychlému dozrávání plodů.

Kdy a jak stříhat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak se dělá rybízový džem

Rybíz opereme, necháme okapat a přidáme cukr. Smícháme dohromady a v chladnu necháme do druhého dne uležet. Pak přidáme skořici, kyselinu citronovou, hřebíčky a asi 15 minut povaříme na mírném plameni. Ke konci varu přidáme rum a pak horké plníme do malých skleniček.

Jak vyrobit sirup z rybízu

Kilogram bobulí rybízu zalijeme půl litrem studené vody, rozmixujeme a necháme přes noc stát. Ráno směs scedíme, vymačkáme, znovu zvážíme a přidáme jeden a půl násobek váhy cukru. Počkáme, dokud se cukr nerozpustí (můžeme míchat). Pak už se sirup nalejeme do lahví a zazátkujeme.

Jak nejlepe Odstopkovat rybíz

Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat.

Kdy stříhat červený rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Jaké rostliny pod ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Na jakém dřevě plodí rybíz

Rybíz červený (Ribes rubrum) plodí na jednoletých loňských výhonech a na kyticovitých pupenech, které se vytvářejí na starším dřevě. Nejvíce květních pupenů je v horní a pak ve střední části výhonu. Naopak ve spodní třetině květní pupeny téměř chybí. Dobře vyvinuté dospělé keře mají mít 8 – 12 větví.