Co potrebuji ke zmene příjmení dítěte?

Co je potřeba ke změně příjmení

„Změna to není nijak složitá,“ konstatuje mluvčí na úvod. – doložit relevantní doklady (rodný list, oddací list, doklad o rozvodu, úmrtní list partnera apod.) „Povoluje se to zejména v případech, jestliže jde o příjmení hanlivé nebo směšné nebo pokud je pro to vážný důvod,“ vysvětluje Kučerová.

Jak změnit příjmení dcery

Jak provést změnu příjmení u dítěte O změnu příjmení u nezletilého dítěte je potřeba zažádat na příslušném matričním úřadě, podle místa trvalého bydliště vašeho potomka. Pokud o změnu jména žádáte rovněž vy, například je-li důvodem svatba nebo rozvod, můžete o obě změny zažádat v rámci jedné žádosti.
Archiv

Jak změna příjmení dítěte bez souhlasu otce

Jinými slovy, bez souhlasu otce lze na matrice požádat o změnu příjmení nezletilého dítěte pouze na základě pravomocného rozhodnutí soudu nahrazujícího souhlas druhého rodiče. Soud bude kromě jiného brát zřetel také na nezájem otce o styk s dcerou a o informace o dceři.
Archiv

Jak postupovat při změně jména

Ke změně jména budete potřebovat vyplněnou žádost (jak taková žádost vypadá), rodný list, občanský průkaz a případně potvrzení od sexuologie. Od podání vaši žádosti má matriční úřad povinnost rozhodnout do 30 dnů, zda vám změnu schválí. Poté obdržíte rozhodnutí, zda byla vaše žádost schválena.

Jak nahlásit změnu příjmení

Občan EU nebo jeho rodinný příslušník mají povinnost hlásit změnu jména nebo příjmení do 15 pracovních dnů ode dne kdy tato změna nastala. Změnu jména nebo příjmení cizinec hlásí na pracovišti MV ČR, v jehož obvodu se nachází jeho místo pobytu, a to vyplněním tiskopisu pro oznámení změn.

Kdy nahlásit změnu příjmení

Změna příjmení po svatbě

Pokud žena svatbou změní příjmení, ať už s přechýlenou, nebo nepřechýlenou variantou, musí změnu nahlásit na příslušných úřadech, nejlépe do 30 dnů od jejího vzniku. Pokud mají manželé po svatbě společné děti, automaticky získávají společné příjmení.

Kde hlásit změnu příjmení

Finanční úřad, okresní správa sociálního zabezpečení i katastrální úřad by se o změně příjmení měly dozvědět díky centrálnímu registru obyvatel. To samé platí i v případě živnostenského úřadu.

Kdo rozhoduje o změně jména

O žádosti o změně jména nebo příjmení rozhoduje matriční úřad, v jehož správním obvodu je žadatel přihlášen k trvalému pobytu; u nezletilých dětí rozhoduje matriční úřad v místě trvalého pobytu dítěte.

Jak napsat žádost o změnu jména

Co musí žádost o povolení změny jména, nebo příjmení obsahovatjméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodné příjmení, datum a místo narození, případně datum a místo uzavření manželství nebo vzniku partnerství žadatele,rodné číslo,místo trvalého pobytu žadatele, popřípadě nezletilého dítěte,

Kde zažádat o změnu příjmení

Matriční úřad povolí na základě žádosti fyzické osoby a potvrzení poskytovatele zdravotních služeb změnu jména, popřípadě jmen, a příjmení, na neutrální jméno a příjmení, byla-li zahájena léčba pro změnu pohlaví, nebo.

Kdo rozhoduje o jménu dítěte

Příjmení dítěte se zapíše dle dohody na oddacím listu. Pokud rodiče neuzavřeli manželství, zapíše se příjmení dítěti dle dohody rodičů při určení otcovství nebo na základě pravomocného rozsudku soudu s doložkou nabytí právní moci. U dítěte staršího 15 let je nutný jeho souhlas.

Jak se mění příjmení

Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra. K nahlášení této změny musíte doložit: dosavadní průkaz o povolení k pobytu, pobytovou kartu rodinného příslušníka občana EU nebo potvrzení o přechodném pobytu.

Jak oznamit zmenu příjmení

Mezi základní doklady, které byste měli po svatbě a změně příjmení vyměnit, patří občanský průkaz, řidičák a cestovní pas. Pro novou občanku nebo pas přitom nemusíte na úřad v místě trvalého bydliště – žádost lze podat na jakémkoli městském úřadě s rozšířenou působností (v Praze na úřadě libovolné městské části).

Kdy nahlasit zmenu příjmení

Změnu jste povinni nahlásit do pěti pracovních dnů od uzavření manželství.

Kdy jít na matriku kvůli příjmení dítěte

Podle zákona musí být dítě na matrice zapsáno do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jsou toho rodiče schopni. Jestliže jste ještě před porodem stihli určit otcovství dítěte nesezdaných rodičů a zvolili jeho jméno a příjmení, můžete rodný list obdržet již při odchodu z porodnice.

Co je potřeba k prohlášení o otcovství

V případě určení otcovství k narozenému dítěti předložíte matričnímu úřadu:rodný list dítěte,doklady totožnosti rodičů dítěte,v případě rozvedené matky – pravomocný rozsudek o rozvodu manželství,v případě ovdovělé matky – úmrtní list manžela,příp. rodné listy společných dětí.

Kde žádat o změnu příjmení

Kde zažádat a co s sebou

Pokud se vám vaše jméno či příjmení nelíbí a chcete změnu, musíte podat písemnou žádost. Tu adresujete matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu jste přihlášeni k trvalému pobytu.

Kdo určuje příjmení dítěte

V této souvislosti je nutné zmínit, že volba příjmení dítěte se řídí dle § 860 odst. 2 občanského zákoníku, podle kterého není-li dítě z manželství, zvolí rodiče pro dítě příjmení jednoho z nich, jinak jej určí soud. Úprava jména a příjmení je však možná dle zákona o matrikách.

Kdy se dá udělat test otcovství

Test otcovství lze provést prakticky kdykoliv během života, v jakémkoli věku dítěte i domnělého otce.

Kdy jít na matriku kvůli jménu dítěte

4) Dotazník o jménu dítěte

Tento dotazník je následně odeslán na matriku pro vystavení rodného listu. Pokud ale ještě nemáte jasno o jménu dítěte, nic se neděje. Rozhodnout se můžete až po porodu – podle zákona máte na toto rozhodnutí měsíc po porodu a své rozhodnutí nahlašujete na matrice.

Jak si změna příjmení bez ová

Pokud matriční úřad v ČR žádosti vyhoví, je výsledkem řízení nový rodný/oddací list s uvedením, že žena používá od data vyhovění žádosti příjmení v mužském tvaru. Na základě tohoto oddacího listu pak může žadatelka podat na našem úřadu žádost o nový cestovní na příjmení bez koncovky -ová.

Kdo je považován za otce dítěte

Někteří autoři rozlišují otcovství: biologické – biologickým otcem je ten, jehož sperma oplodnilo matku dítěte; sociální – sociálním otcem je ten, který vůči dítěti zajímá roli otce bez ohledu na pokrevní příbuznost. Je to ten, kdo dítě vychovává a koho dítě jako otce přijímá.

Co je potřeba zařídit před narozením dítěte

Před porodem vás čeká jen pár úkonů, které je potřeba držet na paměti.1) Zaregistrovat se v porodnici.2) Vyberte si pediatra.3) Mateřská nebo rodičovský příspěvek.4) Dotazník o jménu dítěte.5) Přiznání otcovství – pokud nejste vdaná6) Změna trvalého pobytu – chcete-li.7) Porodní plán – chcete-li.1) Porodné

Co nahlásit po narození dítěte

Narození dítěte se musí do tří dnů oznámit na úřadě. Tomuto úřadu se říká matrika. Obvykle to zařídí porodnice. Narození dítěte se oznámí na matrice ve městě, kde se dítě narodilo.

Jak oznámit zaměstnavateli narození dítěte

Oznámení zaměstnavateli

Doručíte svému zaměstnavateli kopii rodného listu dítzěte. Tím bude mít doklad pro potvrzení, že čerpáte mateřskou/rodičovskou dovolenou, případně, že můžete uplatnit daňovou slevu na dítě. Oznamte i zaměstnavateli otce – z důvodu čerpání otcovské a také slevy na dani.