Co použít místo hmoždíře?

Jak Nadrtit koření bez hmoždíře

Některé druhy koření by se neměly mlít, ale pouze lehce podrtit. Jedná se například o citrónovou trávu, sušený zázvor, lusky kardamomu. Nemáme-li hmoždíř, vložíme koření do sáčku a rozklepeme je válečkem nebo dřevěnou paličkou.
Archiv

Jak Nadrtit pepr bez Hmozdire

Nebojte se použít sílu, abyste hřebíček nadrtili co nejjemněji. Přidržujte prsty ruky oba konce papíru k sobě, abyste zabránili vyskakování nadrceného koření. Během tlučení hřebíčku si dejte dvě tři přestávky, papír rozevřete a sklepněte nadrcené koření k sobě. Pak opět překryjte a pokračujte v tlučení.
Archiv

Jak Nadrtit koření

Asi tím nejstylovějším, co si lze pořídit, je hmoždíř z kamene. Na trhu je však mnoho typů, velikostí, barev i materiálů hmoždířů. Ovšem nejlépe se koření drtí právě v hmoždíři kamenném a s kamenným tloukem. Kámen navíc nebude mít žádný vliv na chuť koření či pesta a zachová i vylisovanou šťávu a esenciální oleje.
Archiv

Jak umlít koření

Jsem plně spokojena s lékárenskou hrubou třecí miskou, třeba pepř jde rozdrtit až na prášek. Možná je to trochu piplačka, ale jde krásně kontrolovat potřebnou hrubost/jemnost a snadno se umyje:-) Mám pořádný hmoždíř a jakékoliv myslitelné koření v něm zatím šlo rozdrtit na prach.

Na co se používá hmoždíř

Hmoždíř (či moždíř) je nádoba, sloužící k roztloukání a drcení koření nebo krystalických látek.

Jak Namlit bylinky

Užívání práškových bylin

Práškové byliny si můžete vložit do úst, nechat chvíli působit a pak zapít větším množstvím vody. Další možností je rozmíchat prášek ve dvou decilitrech vlažné vody a vypít, nebo prášek zalít 200 ml horké vody, nechat 10 minut louhovat a vypít.

Kde si mohu nechat namlít kávu

Pokud nemáme možnost namlít si kávu doma vždy čerstvou, je nejlepším řešením nechat si umlít zrna přímo u obchodníka nebo v kavárně, kde si je kupujete. Vždy by Vám měli nabídnout hrubost dle vašeho oblíbeného způsobu přípravy.

Jak si doma namlít kávu

Je to jednoduché, pomocí kladívka se snažíte z kávových zrnek vytvořit co možná nejjemnější prášek. Zní to jednoduše, ale je potřeba dodržet pár zásad. V prvé řadě dejte zrnka do uzavíratelného sáčku. Ten potom vložte mezi dvě utěrky, vše důkladně podložte a kladívkem začněte „mlít“.

Proč mlít sůl

Jemné mletí podtrhuje chuť, mletí hrubé pak upřednostňuje aroma, při středním umletí by pak všechny prvky měly být vyváženy. Pokud je pepř delší dobu vystaven varu, získává spíše nahořklou příchuť.

Jakou sůl do mlýnku

Sůl do mlýnku je vhodné vybírat co nejpečlivěji. Chcete-li totiž využít to nejlepší z mechanismu na mletí soli, použíjte výhradně sůl suchou, nejlépe o průměru 4 mm, které má např. hrubá mořská sůl, horninová sůl, himalájská sůl apod. V kombinací s vlhkostí totiž sůl tvrdne a mlýnek může po čase začít korodovat.

Jaký je nejlepší hmoždíř

Za vůbec nejkvalitnější jsou považovány lávové hmoždíře, jejich povrch bývá drsný, což drcení urychluje i usnadňuje. Stejně kvalitní jsou hmoždíře vyrobené z mramoru nebo granitu. Oba materiály jsou bytelné a mají dlouhou životnost. Za méně vhodné materiály je považováno dřevo, porcelán a mosaz.

Co sušit na čaj

Obecné doporučení pro sušení léčivých bylinek:

dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránka), jiné naopak o vůni přijdou ( např. meduňka, máta nebo bazalka) léčivé bylinky sušíme zavěšené ve svazcích (řepík, levandule, třezalka tečkovaná, oregáno, řebříček obecná atd.)

Jak Namlit kávu na filtr

Připravujeme-li filtrovanou kávu potřebujeme spíše středně hrubé mletí. To je dáno delší dobou extrakce kávy. Příliš jemně mletá káva by navíc mohla ucpat filtr. Pro přípravu kávy ve french pressu bude vhodnější hrubé mletí a doporučená doba louhování je 4 minuty.

Jak umlít zelenou kávu

Na rozdíl od kávy pražené pro mletí zelené kávy doporučujeme elektrický mlýnek se sekacími břity. Určitě nepoužívejte pro mletí zelené kávy elektrický nebo ruční mlýnek s mlecími kameny! Kávová zrna nejdříve namočte asi na půl hodiny do vlažné vody.

Jak Namlyt kávu

Pokud máme dát nějaké přirovnání, tak použijte mletí podobné polohrubé mouce. Pokud jsou v šálku při dopití zbytková zrníčka, už jste kávu namleli příliš najemno. Na tyto způsoby přípravy se používá nejjemnější mletí, které připomíná moučkový cukr. Namletá káva si totiž musí sednout na dno nádoby.

Jak si umlít kávu

Pravděpodobně nejlepší způsob jak se dobrat k rozmělněné kávě je v hmoždíři. S pomocí tloučku zrnka rozdrtíte na jemný prášek. Praxe praví, že je při ztloukání lepší překrýt hmoždíř utěrkou, káva má tendenci z něj vyskakovat. Z takto připraveného jemného prášku můžete servírovat i turka.

Kde koupit hrubozrnnou sůl

Solsanka Mořská sůl hrubozrnná 1kg – Tesco Potraviny.

Jak vybrat hmoždíř

Nejlepší hmoždíře

Pořadí Název Hodnocení
1. Banquet Hmoždíř Lavender 11,5 cm ⭐ 100 %
2. ORION MRAMOR 11.5 cm ⭐ 100 %
3. Banquet COLLEZIONE BIANCA 11,5 cm ⭐ 95 %
4. Tescoma Hmoždíř PRESIDENT ⭐ 92 %

Jak sušit bylinky bez sušičky

Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.

Jak rychle usušit bylinky

PřípravaBylinky rozložte na talíř aby byly v co nejtenčí vrstvě. Majoránku, oregano nebo mátu dávejte větev vedle větvičky aby nebyly na sobě.Zapněte mikrovlnku na maximální výkon. Zapněte na 30 sekund, zkontrolujte, otočte a opakujte.Pokračujte do sucha. Trvá to kolo 1-2 minut.

Kde si nechat namlít kávu

Pokud nemáme možnost namlít si kávu doma vždy čerstvou, je nejlepším řešením nechat si umlít zrna přímo u obchodníka nebo v kavárně, kde si je kupujete. Vždy by Vám měli nabídnout hrubost dle vašeho oblíbeného způsobu přípravy. Nikdy si nenechávejte připravit velké množství.

Na co se používá hrubozrnná sůl

Používá se pro všechna kuchyňská použití, např. k solení, do mlýnků, ozdoba na pečivo, při nakládání a konzervaci masa, ryb a zeleniny, do marinád, na steaky a podobně.

Na co se používá Himalájská sůl

Díky pestrému složení přispívá himalájská sůl k regulaci tlaku v cévách, zamezuje překyselení a udržuje v rovnováze pH, detoxikuje organismus od škodlivých látek, dodává tělu potřebné minerály, prospívá pokožce i vnitřním orgánům.

V čem sušit bylinky

Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny. Další možností je svázat bylinky do svazečků a zavěsit je třeba na šňůru.

V čem skladovat sušené bylinky

Pro zachování co největších léčivých vlastností, uchovávejte bylinky v suchu a na místech chráněných před světlem. Vhodné jsou vzduchotěsné a dobře uzavíratelné nádoby. Vystačíte si se šroubovacími sklenicemi nebo vzduchotěsnými plechovými či plastovými potravinářskými krabicemi.