Co Predpestovat v dubnu?

Co se pestuje v dubnu

Na venkovní záhony můžeme vysévat hrách, černý kořen, špenát, červenou řepu nebo třeba ředkvičky. Na záhonky už se vysazuje předpěstovaná sadba kedlubny, květáku a brokolice. Ke konci dubna je vhodná doba i pro výsev cukrové kukuřice.

Co sázet na konci dubna

Zasít je možné i aromatické bylinky, jako jsou kopr, anýz nebo fenykl. Ve vyšších polohách stihnete ještě začátkem měsíce vysít do skleníku sadbu košťálovin pro letní výsadbu, například brokolici, kapustu, kedlubny nebo kadeřávek, v nižších můžete na konci dubna sazenice odolnějších odrůd košťálovin sázet na záhony.
Archiv

Co zasadit do skleníku v dubnu

V tomto období se vysévá letní salát, dále také salát římský či ledový, letní květák, končí se výsev tyčkových a keříčkových rajčat a do skleníku patří i semínka velkoplodých paprik, nakládaček a salátovek. Duben je rovněž ideální doba pro patizony, cukety a dýně nebo řapíkatý a listový celer.
Archiv

Co se muze sadit v dubnu

Na záhony lze v průběhu dubna vysévat a vysazovat téměř všechny druhy zeleniny, kromě teplomilných, mráz nesnášejících druhů (což jsou veškeré tykve, melouny, fazole, rajčata, papriky, lilky). Také pro semena aromatických bylin, ať již jednoletých či vytrvalých, je duben ideálním měsícem k výsevu.

Co se seje na pole v dubnu

V dubnu jsou práce na polích v plném proudu. Sejí se jařiny, což jsou nejčastěji jarní pšenice, jarní ječmen, kukuřice nebo slunečnice. Půdu správně obděláváme po vrstevnicích a významně tak omezujeme vodní erozi.

Co zasadit v dubnu na balkon

Ale některé rostliny můžete vysévat do truhlíku a umístit na balkon už v dubnu (hrášek, pnoucí fazole, ředkvičky, saláty, mrkev, petržel…), což platí i pro sazeničky určitých bylinek (máta, meduňka, dobromysl, tymián, saturejka, levandule).

Co do truhlíků v dubnu

V dubnu můžete na zahradu zasadit téměř všechny druhy zeleniny. Naklíčené brambory, salát, červenou řepu, ředkvičky, hrách, česnek, mrkev, kopr, zelí, kapustu nebo kedlubny. Některé druhy zeleniny se vyplatí nasadit do skleníku, rychleji budou plodit a v chladných nocích nezmrznou.

Kdy dát sazenice ven

Ideální termín na přesazení ven se liší podle toho, co pěstujeme, a venkovních teplot konkrétního roku. Například koncem března lze při příznivém počasí začít s výsadbou okrasných trvalek kvetoucích v létě. V průběhu dubna můžeme ideálně sázet různé bylinky, většinu druhů zeleniny, brambor, salátu, brokolice apod.

Co pěstovat ve skleníku v zimě

Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.

Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.

Kdy začít sázet zeleninu

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Kdy se sejí plodiny

V dubnu jsou práce na polích v plném proudu. Sejí se jařiny, což jsou nejčastěji jarní pšenice, jarní ječmen, kukuřice nebo slunečnice. Půdu správně obděláváme po vrstevnicích a významně tak omezujeme vodní erozi.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Kdy vysadit macešky do truhlíků

Nenáročné pěstování

Řádně vyvinuté kvetoucí rostliny můžete na záhony přesadit v teplejších polohách již od poloviny dubna. V oblastech, kde hrozí ještě mrazíky, je lepší si počkat až na dobu po "zmrzlých mužích" a sázet až v polovině měsíce května, a to ve sponu 20 krát 20 centimetrů.

Co nasadit do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Co lze sázet v zimě

Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.

Kdy sázet zeleninu do skleníku

Začít lze již v únoru. To můžete do skleníku vysít špenát, salát a ředkvičky. Pokud stihnete tento brzký výsev, na vlastní zeleninu se můžete těšit již koncem jara.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Co si Predpestovat

V únoru je tedy ten správný čas na to, abyste vysadili semínka pro předpěstování sazeniček zeleniny. Platí to především pro raný salát, brokolici, papriky, ředkvičky, karotku, kořenovou petržel a pažitku. Pokud chcete mít brzkou sklizeň, můžete začít s předpěstováním i rajčat a cibule.

Co Predpestovat

Brokolice, květák, kadeřávek, kedlubny, zelí, kapusty hlávkové i růžičkové, všechny můžeme v březnu předpěstovat. Venku je na ně příliš zima a často mají dlouhou vegetační dobu. Proto je dobré jejich růst urychlit tím, že je vysejeme hezky v teple doma nebo do pařníku či skleníku.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.