Co privest z Chorvatska?

Co si přivézt z Chorvatska

A to si přece z krásného jadranského pobřeží vozit nebudeme.Crno vino a spol. K chorvatské pohodě patří samozřejmě víno.Prošek.Cezar.Pálenka.Pršut.Olivový olej.Marmelády.Levandule.
Archiv

Co se nesmí vyvážet z Chorvatska

Zakázán je vývoz mušlí, díly starých vraků, amfory a všechno, co se počítá k mořskému bohatství. "Mušle, které se kupují na tržištích jako upomínkové předměty, jsou bez problémů. Horší je to s mušlemi vylovenými z moře, například datlovkou vrtkavou, kyjovkou šupinatou nebo černým mořským ježkem.
Archiv

Co se vyváží z Chorvatska

Vyváží se především stroje a zařízení, chemické a minerální produkty. Co se týče importu, nejvíce se dováží z Německa (15 %), z Itálie (13 %) a ze Slovinska (11 %). Importu dominují dopravní prostředky, stroje a zařízení, kovy, léčiva a petrochemické produkty.

Co ochutnat v Chorvatsku

Sedm parádních pokladů chorvatské domácí kuchyně, které musíte ochutnatČerné rizoto.Slavnostní sarma.Pečené jehněčíChobotnice pod pekou.Krevety na buzaru.Plněné kalamáry.Úhoři a žáby v brudetu.

Kde nakupovat potraviny v Chorvatsku

Nejvýhodnější je nakupovat ve velkých marketech, protože jejich ceny jsou nejnižší. Levnými obchody jsou například Konzum, Tommy, Studenac, Mercator, Lidl, Kaufland, Billa, … Menší obchůdky jsou dražší, ale ceny zboží nejsou přehnané. Nejdražší jsou samozřejmě takoví prodejci, kteří chodí po pláži.

Co se vyrábí v Chorvatsku

Kromě toho je zde významná textilní výroba, obuvnictví a kožedělný průmysl, chemický průmysl, strojírenství, průmysl oceli a železa, nábytkářský, farmaceutický, potravinářský průmysl a průmysl poživatin. Těžký průmysl na dalmatském pobřeží se koncentruje téměř výhradně do aglomerací Splitu, Zadaru a Šibeniku.

Čím se platí v Chorvatsku 2023

V ostatních národních centrálních bankách zemí eurozóny. Ostatní národní centrální banky zemí eurozóny budou bankovky chorvatské kuny vyměňovat bezplatně v pevně stanoveném převodovém směnném kurzu od 1. ledna do 28. února 2023.

Co sebou do Chorvatska 2023

Pro legální vstup do Chorvatska není nutné mít cestovní pas. Ke vstupu stačí platný občanský průkaz. Dítě ale musí mít platný cestovní pas nebo dětský občanský průkaz. Pokud budete cestovat autem, můžete být požádáni o předložení platného řidičského průkazu, technického průkazu od vozidla nebo zelené karty.

Co si vařit v Chorvatsku

Typická chorvatská jídla v restauracích

V Chorvatsku jsou typická jídla zejména ty obsahující ryby, mořské plody nebo maso. Jsou jimi třeba různé guláše, ćevapi, plněné papriky, rizota (černé rizoto), stew, saláty (chobotničkový salát), sarma, pršut atp.

Co vyzkoušet v Chorvatsku

Chorvatská kuchyně | 9 jídel, která musíte vyzkoušetPeka. Jestliže mluvíme o tradičním chorvatském jídle, každého napadne peka.Skradinské rizoto.Brudet.Těstoviny s lanýži.Černé rizoto.Stonské ústřice.Viška pogača.Soparnik.

Jak je drahe jidlo v Chorvatsku

Oproti České republice jsou ceny potravin v Chorvatsku vyšší zhruba o 6 %, ušetří tam však kuřáci. Vyrazíme do zahraničí, abychom ochutnali tamní speciality a pochytili několik cizojazyčných frází. Anebo zkrátka jenom změníme prostředí a budeme odpočívat.

Co pijou Chorvati

Chorvatská rakija

Chorvatsko je země zaslíbená nejen pro české turisty, ale i pro milovníky rakije, která tu teče proudem a vyrábí se tu opravdu lahodné exempláře. Specifickou a typicky chorvatskou odrůdou rakije je „travarica“.

Co je typické pro Chorvatsko

Mezi typické suroviny vnitrozemské i pobřežní kuchyně patří obilniny, mléčné výrobky, maso, ryby, zelenina, ořechy. Chorvaté připravují ryby mořské i sladkovodní, různé druhy masa, různé druhy sýra i zeleninových pochoutek. Ve vnitrozemí pěstují brambory, kapustu a jedlou levanduli.

Kde Smenit kuny za koruny

Výměnu chorvatské kuny provádějí pouze centrální banky, které patří do eurozóny. V České národní bance tedy výměna není možná. Podle nařízení Evropské centrální banky (ECB) je výměna kun za eura možná pouze u centrálních bank všech zemí eurozóny, a to od 1. ledna 2023 do 28.

Jak vybrat z bankomatu v Chorvatsku

Vybírejte z bankomatů v obchodní síti

Česká banka Partnerská banka v zahraničí Země, kde ji najdete
Česká spořitelna Erste bank Rakousko
Slovenská sporiteľňa Slovensko
Erste Bank Hungary Maďarsko
Erste&Steiermärkische Bank Chorvatsko

Na co si dát pozor v Chorvatsku

Při cestě do Chorvatska platí stejná bezpečnostní doporučení, jako do kterékoliv jiné země. Na frekventovanějších místech si hlídejte hlavně své osobní věci. Jsou to peníze, doklady, cennosti, šperky nebo elektronika. Co sebou vyloženě nemusíte nosit, nechte raději v hotelovém trezoru.

Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska

Na co si dát pozor při cestě do Chorvatska Při cestě do Chorvatska autem je nutné nezapomenout na zakoupení příslušných dálničních známek a uhrazení mýtného. Pokud cestujete s dětmi, od 2 do 5 let je pro ně povinná dětská autosedačka. Myslete rovněž na to, že v Chorvatsku smí dítě na přední sedadlo až od 12 let.

Co vařit na dovolené u moře

Už před dovolenou plánujte a vařte větší porce a část zamrazujte. Ideální jsou různé směsi z mletého masa, dušené maso nebo guláš, které můžete dovařit a obměnit např. mraženou zeleninou anebo rajčatovou omáčkou.

Jaké ovoce roste v Chorvatsku

V deltě Neretvy se ve velkém pěstuje zelenina (rajčata, papriky aj.), ovoce (mandarinky, pomeranče, citrony, broskve, meruňky a v poslední době i kiwi, které na celém přímoří úplně zdomácnělo, jakoby bylo autochtonní rostlinou).

Co je to Travarica

Jak již sám její název napovídá, je to destilát s přísadou určitých trav – bylin. Její domovskou oblastí jsou přímořské části Chorvatska. Existuje velký počet druhů travarice, podle toho, jaké byliny jsou jejími přísadami, případně, jak dlouho se tyto byliny nechávají v pálence vyluhovat.

Co se pije v Chorvatsku

Nápoje. V Chorvatsku se hodně pije káva, a to silná. Pokud byste raději slabší, objednejte si dvojité espresso, kde je dvojnásobné množství vody a stejně kávy. Z alkoholických nápojů stojí za zmínku piva, vína, likéry a pálenky.

Co s kunami v roce 2023

Vyměňovat bankovky a mince chorvatské kuny za eurobankovky a mince je do 31. prosince 2023 možné pouze na poštách, v komerčních bankách a ve Financijska agencia.

Co se zbylými Kunami

Výměnu chorvatské kuny provádějí pouze centrální banky, které patří do eurozóny. V České národní bance tedy výměna není možná. Podle nařízení Evropské centrální banky (ECB) je výměna kun za eura možná pouze u centrálních bank všech zemí eurozóny, a to od 1. ledna 2023 do 28.

Na co si dát pozor při výběru v zahranici

Na co si dát pozor při výběru peněz z bankomatu v zahraničíPřiložte a vybírejte.Bankomat zkontrolujte.U bankomatu dodržujte zásady bezpečnosti a nemluvte s cizími lidmi.Dávejte pozor, co se děje v okolíPozorně čtěte pokyny na displeji.Sledujte své transakce.Věřte důvěryhodné značce.

Čím platit v Chorvatsku 2023

Jedná se o klíčové opatření na ochranu spotřebitele. Euro a kuna (bankovky i mince) byly jako platební prostředek povoleny po dobu dvou týdnů od zavedení eura. Bankovky a mince chorvatské kuny lze do 31. prosince 2023 vyměňovat bezplatně, a to nejvýše 100 bankovek a 100 mincí uvedené měny při jedné transakci.