Co proti Vrtalce?

Jak se zbavit Vrtalek

Přirozeným likvidátorem vrtalek je LUMEK. Pokud máte na zahradě napadené rostliny vrtalkami – Lumka si hýčkejte a nepoužívejte invazivní insekticidy, aby jste ho nezahubili.
Archiv

Co na Vrtalku

Účinný je například přípravek Decis Mega v dávce 1,5 ml přípravku v zálivce na každý pěstitelský ar nebo přípravek Decis 15 W v dávce 5 ml přípravku v zálivce na ar pozemku.

Co napadá pórek

Vrtalka pórová (Napomyza gymnostoma) je druh mouchy, která se specializuje na napadání rostlin rodu Allium, nejvíce tedy pórek, ale také cibuli kuchyňskou, která se pěstuje ze sazečky nebo z podzimních výsevů. Dospělé mouchy jsou velké přibližně 3-4 mm a mají štíhlé tělo s tmavým zbarvením.
Archiv

Čím se stříká cibule

Do cibule a póru jsou proti některým škůdcům (např. vrtalka pórová, třásněnka, ostatní saví a žraví škůdci) povolený přípravky pro profesionální použití Calypso (pouze 1 litrové balení) nebo Danadim Progress (5 l balení), malospotřebitelská balení Decis Protech, Decis AL aj.

Jak chránit cibuli před škůdci

Doporučuje se moření česneku a cibule před výsadbou. Při moření použijte přípravek Sulka. Mořením předcházíte napadení háďátky i houbovitým hnilobám. Také chrání před trouchnivěním česneku při špatném uskladnění.

Co je Vrtalka

Vrtalka pórová (Napomyza gymnostoma) je patogen poškozující rostliny cibulovin. Vrtalky jsou členovci z řádu dvoukřídlí (Diptera) a čeledě vrtalkovití Agromyzidae.

Jaký postřik na cibuli

V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.

Proč se kroutí česnek

Zpravidla v jedné rostlině bývá vždy jen jedna larva. Často pronikají až k vegetačnímu vrcholu a následkem toho se nadzemní části rostlin česneku kroutí, deformují a žloutnou. V této fázi si pěstitel nejčastěji všimne, že s jeho česnekem není něco v pořádku.

Jak na padlí bez chemie

Mléko zničí padlí bez chemie

Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody. Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.

Kdy hnojit cibuli

Zalévání, mulčování, hnojení

Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.

Co způsobuje kroucení cibule

Odpověď: Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua).

Čím se stříká česnek

Používat můžeme pouze schválené přípravky (např. Karate se Zeon technologií 5 CS) a to vždy v souladu s návodem. V době, kdy se na porostu česneku objeví příznaky napadení houbomilkou už je na použití postřiku pozdě.

Kdy zakrýt česnek

Nejúčinnější mechanickou ochranou na zahrádce je zakrytí celého záhonu česneku podle počasí, někdy již koncem únoru bílou netkanou textilií, která se ze záhonu odstraní až v dubnu. Chemické postřiky na česnek se aplikují ihned, když 3 – 4 dny po sobě v odpoledních hodinách teploty dosáhnou okolo 10 °C.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Co na padlí na okurkách

Zejména skleníkové okurky vyžadují pravidelnou chemickou ochranu. K tomuto účelu je možné použít chemický přípravek Ortiva , Dagonis nebo Proti padlí (Kumulus).

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Co potřebuje cibule

Velmi doporučujeme pěstovat cibuli ze semen. Rostlinky jsou kvalitnější, jsou již pevně usazené tím, jak se usadí semínko v půdě, jsou rovnější a nejdou brzy do květu. Cibule potřebuje slunné stanoviště, ne přímé světlo. Půda by měla být dobře propracovaná, provdušněná s dávkou živin.

Kdy se stříká cibule

Postřik (Kuprikol) se aplikuje nejlépe od června minimálně 3x za použití smáčedla, aby se zajistil dokonalý pokryv celé rostliny a ochranná látka zůstala na listech.

Co žere listy česneku

Mezi nejobávanějšími škůdce patří háďátko zhoubné, houbomilka česneková, květilka cibulová, vrtalka pórová a řada dalších. Rostlinná pletiva houbovatí a následně dochází k deformacím celých rostlin. Napadení se vyskytuje v ohniscích. Řapíky listů a lodyhy jsou ztlustlé a popraskané.

Co se nesmí sázet po česneku

Jakmile česnek sklidíte, můžete půdu využít třeba pro okurky (rané odrůdy), ředkvičky, pekingské zelí, salát, kedlubnu, kopr nebo bazalku. Naopak se nedoporučuje sázet po česneku brambory.

Jak léčit padlí

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Jak se šíří padlí

Padlí se šíří větrem, malými částečkami, které se nazývají konidie. Na angrešt se tak dostanou doslova zpoza plotu. Pokud jste již dříve s padlím v zahradě bojovali, mohly spory přežít v suchých listech okolo keřů a probudit se k životu.

Kdy a čím hnojit cibuli

Před výsadbou zapravte do záhonu uzrálý kompost. V případě cibule nepoužívejte chlévský hnůj ani chlorid draselný, mohlo by dojít k spálení cibule. Během vegetační doby můžete použít speciální hnojivo na cibuli a česnek, nicméně platí, že tato zelenina si na přílišné přihnojování nepotrpí a dobře se jí daří i bez něj.

Jak často se má zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Jak hluboko se sází cibule

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.